KortalanságNot Only For Sexagenarians

A saját Kék Zóna

2016-10-04 16:03:24

"Legyünk "fiatal-öregek", aminek a legfontosabb kritériuma az aktivitás megtartása"

 Prof. Métneki János

A kutató ( Dan Buettner) amellett, hogy érdekességként bemutatta a 100 éven felüliek életének jellemző vonásait, fontosnak tartotta leszűrni ezen tapasztalatokból a hasznosíthatókat, amelyeket bármelyikünk követhet a tartalmas, szép és egészséges öregkor eléréséhez. Természetesen sokunknak változtatni kell eddigi szokásainkon, de az író szerint 5 hét alatt minden új elfoglaltság szokássá válik.

Kilenc lecke áll előttünk, melyből biztos van olyan, amit meg kell szívlelnünk.

  1. Mozogjunk természetesen!  Rendszeresen, azaz heti 5-ször, fél- fél órát végezzünk alacsony intenzitású fizikai tevékenységet pl. kertészkedést, jógát, társaságban sétáljunk. Helyezzünk hangsúlyt az egyensúlyjavításra, mellyel megelőzhetjük az eleséseket. A lényeg, hogy élvezetet leljünk a mozgásban, az ne legyen kényszeres. Az író ezt úgy aposztrofálja: „kényelmetlenítsük el magunkat!”
  2. Csökkentsük a bevitt kalóriát max. 2000 cal/napra! Kövessük a megismert „Hara hacsi bu” elvet, soha ne együk degeszre magunkat! A „tele vagyok” érzést az alábbiakkal segíthetjük: ételeinket tegyük kisebb tányérra, úgy nagyobbnak látszanak; ne nassoljunk; kisebb kiszerelésű élelmiszereket válasszunk; naponta mérjük meg magunkat; lassabban együnk; evés közben koncentráljunk a rágásra; soha ne együnk kutyafuttában, hanem mindig üljünk le, szenteljünk rá időt; este korán vacsorázzunk, könnyűt és keveset!
  3. Kerüljük a húst és a feldolgozott ételeket! Napi négyszer együnk zöldségeket, kevés húst, gyümölcs mindig szem előtt legyen, fogyasszunk babot és napi 5 dkg mogyorót!
  4. Igyunk vörösbort! Jó minőségű 1-2 pohár vörösbor egészségfokozó!
  5. Legyenek céljaink! Ez lehet munka, hobbi, bármilyen új tevékenység, de cél lehet az is, hogy lássuk unokáinkat felnőni. „Alkossuk meg személyes küldetés nyilatkozatunkat”, találjunk társat, tanuljunk valami újat!
  6. „A 100 éves kort megélt emberek valamiféle magasztos derűt árasztanak magukból. Ez részben azért lehet, mert testük a kor előrehaladtával lelassul, másrészt pedig azért, mert elég bölcsek ahhoz, hogy tisztában legyenek vele: az élet legértékesebb pillanatai elsuhannak mellettünk, ha csak vakon a célszalag felé igyekszünk.” A családot és a barátokat becsüljük meg, fordítsunk rájuk minőségi időt, mert a lélekre szánt idő gyógyít. Fogadjuk meg: „Az élet rövid. Ne fuss olyan gyorsan, mert elszalasztod.!”
  7. Tartozzunk valahová! Lehet ez bármilyen nekünk kedves közösség.  Legyen hitünk! Az én olvasatomban a hit sem feltétlenül Isten-hitet jelent, hihetünk önmagunkban is.  
  8. Legyen szeretteinkké az elsőbbség! Alakítsuk ki egy „mi”-t az életünkben pl. közös vacsorákat vagy – mi ezt követjük – heti egyszer családi ebédet, amikor megosztjuk egymással a heti történéseket.
  9. Legyen megfelelő társaságunk! Ne gubózzunk be, hiszen a társaság mentálisan inspiráló lehet. Az író jó tanácsa: „ Legyünk rokonszenvesek! Töltsünk napi fél órát nekünk fontos emberekkel"!

Most már csak rajtunk áll, hogy az elkövetkező 5 hétben hogyan nevelünk ki magunk számára új szokásokat.


kortalanság érzése, elégedettség, kiegyensúlyozottság


 

DrKónya Judit


Sixties.hu