„Az a férfi, aki nem szakít elég időt a családjára, sosem lehet igazán férfi”
Keresztapa c. filmből
Nem tudtam volna elképzelni Szicíliát anélkül, hogy ne láttam volna a Keresztapa c. film helyszíneit, már csak azért is, mert ez adja vissza Szicília jellegzetes hangulatát. A film a maffia világáról hátborzongató képet rajzol, de a helyszínek: Savoca és Forza d’Agro romantikus vonásokat is hordoznak. Különösen a Savocában található Vitelli bárban üldögélve csöppenhetünk bele a II. világháború utáni évekbe: több tárgy, pl. kések és fotók - idézi a múltat, az eredeti családi és a filmbeli család rekvizitumait. Az ott-lét olyan, hogy szinte várjuk, hogy a film szereplői belépjenek az életünkbe.
Megnéztem újra a film első részét és 1óra 32 percnél találtam meg azt a jelenetet, amikor a Corleone fiú, Michael randevúra hívja a kocsmáros lányát, Apollóniát a Vitelli bárban. Ez talán a film egyik legbékésebb jelenete. Én is leültem arra a székre, ahol feltehetőleg Michael üldögélt. Elég szürreális volt! A film elkészülte utáni 45 (!) évben szinte semmi nem változott, mintha megállt volna az idő. Talán a bokrok és a virágok bujábbak.
Tudjuk, hogy a névadó Corleone város túlzottan modernizálódott 1972-re, és egyébként a város nem akart a maffiával összefüggésbe kerülni, ezért a forgatás nem ott zajlott. Érdekesség viszont, hogy a film egyik főszereplőjét alakító Al Pacino szülei pont Corleonéből vándoroltak ki Amerikába!
Nézzük meg, hogy Savoca és Forza d’Agro milyen helyszíneket biztosított a filmhez! De ez előtt egy kicsit időzzünk a kisvárosok leírásához.
Savoca-t -1139-ben Roger király egy 300 méter magas, kettéhasadt sziklára építette, ahová a nápolyi öböl szerpentinjét megszégyenítő veszélyességű szerpentinen juthatunk fel. A Vitelli bár mellett hírességét – elég bizarr módon - a múmiák adják. Ez a morbid történet az alábbiak szerint adott hozzá Savoca hírnevéhez: 37 múmiáról beszélhetünk, 1776-ban az itt élő arisztokraták, orvosok, ügyvédek ily módon maradtak fenn az utókornak: a 37 múmia közül 1 nő és 3 gyerek is van. A legutolsó múmia 1876-ból származik. Az eljárást a kapucinus szerzetesek bonyolították le. Amit az utókornak adtak: antropológia vizsgálatokkal ma már megállapítható, hogy milyen volt a mumifikálódott személyek egészsége, mivel táplálkoztak. A város középkori jellegét a Kapucinus kolostor, a Katedrális, és a XIII. századi templom hangsúlyozza. Mint utóbb kiderült, a Chiesa di Santa Lucia, a dombtetőn álló savocai templom adott helyszínt Michael és Apollónia esküvőjéhez. Mi ott jártunkkor úgy tudtuk, hogy ez a templom Forza d’Agroban van.
Forza d’Agro-ban már a X. században éltek. Itt is több műemléket csodálhatunk meg: a Chiesa Santissima Annunziata templomot, az Ágoston rendi kolostort és a Szentháromság templomot. valamint egy XIII. századi normann vár romjait. Mégis, ami a turistákat vonzza, az a varázslatos kilátás a 420 méter magasan fekvő városból és a Keresztapa bizonyos jeleneteinek visszaidézése. Mint utóbb megtudtam, - többek között – a Keresztapa II.-ben lát el fontos szerepet a templom, amikor Vito, anyjának meggyilkolása után megszökik.
Még néhány – internetről megtudott információval – kívánom elkápráztatni olvasóimat azért, hogy a helyszínek misztériuma még jobban megvilágosodjék.
A Port. hu például érdekes hírekkel szolgál a forgatásról: Bizonyára mindenki emlékszik – a lófej jelenet miatt – Johnny Fontane énekesre, akit – a rossz nyelvek szerint – Coppola Frank Sinatráról mintázott. Sinatra iszonyú dühös volt a rendezőre, és talán haragja miatt a filmbeli szerep mindössze néhány jelenetre korlátozódott. Az is számomra új információ, hogy a Don szerepét Orson Welles szerette volna megkapni Brando helyett.
A Sztárcafé pedig arról írt, hogy a főszereplő karaktere a new york-i maffiavezér, Joe Bonanno-ról mintázódott, aki a valóságban sem akart a kábítószer üzletekbe belebonyolódni elsősorban politikus pártfogói miatt. Bonanno még Franklin Roosevelt-et is támogatta. A valóságban a Bonanno elleni harcot legrégibb barátja vezette. Természetesen e harcban mindkét félnek csak veszteségei támadtak. A filmbeli Don-nal ellentétben, a valóságban Joe Bonanno 97 évig élt. Nagyon szerette a filmet, és úgy nyilatkozott, hogy bárcsak családja tagjai is a filmbeli szereplők viselkedését követték volna.
Még egy Keresztapa vonatkozás: Palermoban, a Teatro Massimo (Opera) adott helyszínt a Keresztapa III. befejező képsoraihoz.
Akárhogy is nézzük, Szicília nem lehet meg a Keresztapa c. film nélkül!
Búcsú a Vitelli bártól: