„Nyers koszton élni olyan, mint PhD-t szerezni a növényalapú táplálkozás tudományában - nehéz, de megéri”
Scott Jurek
Már sokat írtunk mindenféle étrendről a hústagadótól a húsimádóig, de eddig egyik sem tűzte kifejezetten zászlójára azt a közösségi szemléletet, hogy az egészségünk védelme mellett a bolygónk túlélését is vegyük figyelembe. A flexitáriánus étrend ilyen. Leegyszerűsítve alapvetően növényi alapú, de nem zárja ki a húst, a tejtermékeket és a tojást a palettáról. Neve is a flexibilis és a vegetáriánus szóból ered.
Dawn Jackson Blatner diatetikus, a szülőatya 3 fokozatba sorolja az étrend követőit: a kezdők heti 2-szer, a haladók 3-4-szer, a profik 5-ször tartanak húsmentes napot.
Kedvező hatásai
Antioxidánsokban és rostban gazdag élelmiszerek a jó koleszterinszinthez és a tökéletes vérnyomáshoz járulnak hozzá, no meg az ideális testsúly eléréséhez és megtartásához.
Gasztronómiai élvezetekkel is gazdagodhatunk a legkülönfélébb alapanyagok felhasználásával, melyek lehetőleg bio gazdálkodásból és szabad tartású állatokból készített termékekből állnak.
Az ökológiai lábnyom csökkentése a mezőgazdasági eredetű üvegházhatású gázok kibocsátásának eliminálásával, és a túl sok ivóvíz fogyasztásának csökkentésével, mely a túlnyomórészt növényi táplálkozás tömeges alkalmazásával és az állati alapanyagok használatának minimalizálásával valósulhat meg.
A rugalmas diéta egy dolgot tilt: a feldolgozott, késztermékek használatát.
A flexitáriánus étrend alapelvei (Nosalty szerint)
Az Oxfordi Egyetem kutatói megállapították, hogy a húsban szegény, a mediterrán diétához hasonló, döntően növényi táplálkozással sokat tehetünk a Föld teherbíróképességének megőrzéséért. Marco Springmann kutatásvezető csupán heti egy alkalommal ajánlja vörös hú fogyasztását. Aki nem szándékozik húst fogyasztani, annak is célszerű állati fehérjéket: tojást, tejtermékeket beiktatni főétkezéseibe. Az állati fehérjementes táplálkozás jó tervezettséget igényel, így ami az egyik alapanyagból hiányzik, azt a másik alapanyag egyidejű fogyasztásával pótolni szükséges: pl. együtt kell enni a burgonyát a hüvelyessel vagy a gabonafélékkel.
Az Nlc egy példa étrenddel szemlélteti a flexitáriánus étrendet:
Miből mennyit együnk?
Fokozatos áttérés szükségeltetik!
A Házipatika.com segít abban, hogyan kezdjünk bele az étrend-változtatásba, Blatner javaslata alapján:
2 húsmentes nappal kell kezdeni, a fennmaradó 5 napon ne együnk többet, mint 740 g. „Segítségképpen egy kártyapakli méretű hússzelet kb. 85 g, míg egy tenyérnyi (ujjakkal együtt) nagyságú és vastagságú csirke, marha vagy disznóhús valahol 120-170 g között.”
A kezdők a napi 3 étkezéssel számított heti 21 étkezésből 6-8 húsmenteset tartsanak, és fokozatosan emeljék akár 15-re a 21-ből.
Remélem, sokan elgondolkoznak ezen az étrenden, mert ez tűnik a legrugalmasabbnak és egészségünket könnyen megóvhatjuk vele.
Álmodozzunk egy kicsit - gyönyörű környezet és isteni étkek: