A táplálékod legyen az orvosságod, és az orvosságod a táplálékod legyen.
Hippokratész
A BBC Earth TV csatorna egyik adása azt kutatta: olyan ördögi-e a zsír, mint ahogy tűnik, tekintjük-e egyes számú közellenségnek.
Igaz, hogy az emberiség egyre jelentősebb hányada küzd az elhízással, ami a testünk elzsírosodását jelenti, és korántsem esztétikai probléma. Ezért fontos kutatni a zsírfogyasztás természetét.
A Galsgow-i Egyetem egy érdekes kísérletbe fogott: a tesztalanyokat négy csoportba osztotta aszerint, hogy mit fogyaszthatnak. Az első csoport pizzát evett jó sok sajttal, a másik salátát lazaccal és avokádóval, a harmadik hamburgert sült krumplival, a negyedik pedig csupán különböző magvakat. Vérvételt minden résztvevőnél végrehajtottak evés előtt és után is, centrifugába tették a levett mintákat. A vér tetején egy sárga plazmaréteg keletkezett, evés után a zsír bekerült a vérbe, és mindenegyes (!) vérminta zavaros lett, azaz bármit is fogyasztottak az alanyok a zsír 95%-a a vérükbe került.
MRI vizsgálattal megnézhető a szervezetben levő zsír mennyisége és eloszlása. Nemcsak a test körül keletkezik a zsírréteg, hanem a szervekben is. A gyomorban keletkező zsír a cukorbetegség kialakulását eredményezi. A kutatók a zsír nélküli étrend hatásait vizsgálták. Olyan ételeket lehetett az egy hét alatt enni, amelyek zsírtartalma 1% alatt van. A vaj 80%, a magvak 50%, a kekszek 13%, de még a teljes kiőrlésű kenyér vagy a sovány csirkemell is 1% feletti zsírt tartalmaz. Maradnak tehát a zöldségek és a sovány halak, meg a cornflakes, a zsírmentes tej és a hüvelyesek.
A zsírmegvonás következménye, hogy egyre éhesebbek leszünk, emiatt egyre feszültebbek és több szénhidrátot kezdünk fogyasztani. Ez vércukorszint ingadozást idéz elő, amit gáztermelődés és puffadás kísér.
Hogyan égethetjük el hatékonyan a zsírt?
Van egy kiváló módszer, egy 20 perces aerob edzés: 2 perc intenzív edzés után 1 perc pihenés, majd ezt 7-szer megismételjük. Az eredmény: órákkal az edzés után is zsírt égetünk!
Mitől hízunk?
A zsír védi a szerveket a sérülésektől, és ez képezi energiakészletünket. 60 napig(!) elélhetünk a saját zsírkészletünkkel evés nélkül. Mivel a cukorból és a szénhidrátból is zsír lesz, ezért minél többet eszünk, annál nagyobbak lesznek zsírsejtjeink, akár 1000-szeresre is nőhetnek!
A telítetlen zsírok csökkentik a rossz koleszterin-szintet pl. az extra szűz olívaolaj vagy a repceolaj. A telített zsírok bár károsak, de rosszaságuk nem azonos: pl. a tejtermékekből származók jók, a feldolgozott hústermékek viszont nagyon károsak. A halak közül jó zsír (Omega 3) van a lazacban, a tőkehalban, a tonhalban, a makrélában és a szardíniában. A tőkehal a májában raktározza el az Omega 3-t, míg a többi halféle a húsában.
Egy nagyon jó új Omega 3 forrás: a tengervízből kinyert algák. Ezek a kis élőlények csak mikroszkóppal láthatók, több ezer „ékszerszerű” formában léteznek. 50%-ban olajat tartalmaznak. Az Omega 3 felhasználásra azt a módszert kívánják meghonosítani, hogy az állatokkal etetnék meg, így a tejükkel 15% Omega 3-hoz lehetne jutni.
A kísérletek végül is azt igazolták, hogy zsír nélkül energiaszegények, fáradtak és türelmetlenek leszünk. A tesztalanyok viselkedése és hangulata jelentős negatív változásokon ment keresztül.
A zsír tehát fontos, de figyeljünk a fogyasztás forrására és mértékére!
Egy gusztusosnak mondható algaképpel búcsúzunk, gondolva a leghatékonyabb és legegészségesebb Omega 3 forrásra: