Számomra egy étel akkor teljes, ha az elfogyasztása nemcsak az éhséget csillapítja, hanem az ízek utáni vágyat is”
Felcsiki Tünde
Ma már szinte minden családban előfordul ételallergia vagy ételintolerancia. A kettő közötti lényeges különbséget jól szemlélteti a tehéntej példája.
„A tejfehérjére (kazein) bizonyos emberek allergiásak. A szervezetük allergiás reakcióval reagál a kazeinre, akár egy korty tej elfogyasztása után is. Ez az ételallergia.
A tejfehérjére bizonyos emberek érzékenyek (intoleránsak) is lehetnek. Ha tejet fogyasztanak, az elfogyasztott mennyiségtől függően egy idő múlva megjelennek az ételintolerancia tipikus tünetei: haspuffadás, hasmenés, hasfeszülés, görcsölés, stb. Ez az ételintolerancia. (étel-intolerancia. hu)”
Bármelyik problémával is szembesülünk, - az alapos kivizsgálás után - fontos oda figyelnünk arra, hogy kerüljük a számunkra irritáló ételeket. Felcsiki Tünde: „Mentes pillanatok” c. könyve nagy segítséget nyújthat ebben. A könyv pazar kiállítású, étvágygerjesztő képekkel, részletes, követhető leírásokkal, és főként sok odafigyeléssel és szeretettel készült. A fiatal írónő saját kísérletezgetése a mentes ételekkel személyes késztetésen alapul: a görcsös teljesítéskényszer és a megfelelni vágyás félelmet, szorongást és betegségeket hozott az életébe, és az, hogy kislánya is hasonló érzékenységekkel született, ráébresztette arra, hogy át kell értékelnie életét, meg kell szereznie a lelki békéjét, örülnie kell az élet apró örömeinek és meg kell élnie azokat itt és most.
Drasztikus változtatásokat vitt végbe mind szemléletmódjában, mind táplálkozásában. Több, mint 10 év tapasztalat áll mögötte, mely alatt tanulmányozta az alapanyagok viselkedését, kísérletezett a fűszerekkel : „minden alapanyag megmutatta az eredeti ízét.”
A szerző több verziót mutat be: van, ami csak gluténmentes és laktózmentes, de van olyan, amiben tejfehérje sincs, hiszen az arra érzékenyeknek nem segít a laktózmentesség sem. Van tojásmentes változat is minden étel esetében.
Én tényleg a minden mentes verzióját adom közre az egyik kedvenc receptemnek, azaz nem lesz benne glutén, laktóz, tej, tojás, szója és adalékanyag. Viszont annál több eredeti ízzel randevúzhatunk. Így visszatérhetünk ahhoz az ízvilághoz, amiért szeretjük a különféle húsokat, élvezzük a zöldségek és gyümölcsök zamatát, és ráadásul támogatjuk szervezetünk jól-létét is.
Hiszem, hogy ha még nem is kerültünk abba az állapotba, hogy mindennapi ételeink elfogyasztása nyomán diszkomfort érzésünk támadjon, érdemes kipróbálni ezeket a recepteket csupán egészségünk megőrzése érdekében is.
Ízelítőül – egy finomnak ígérkező, egyszerű és nagyszerű étel receptje:
„Aszalt szilvás csirkemell kölessel
Hozzávalók:
60 dkg csirkemell filé szeletekre vágva
20 dkg aszalt szilva kockákra vágva
1 bögre köles
4 dl rizstejszín
Növényi zsiradék
Só, őrölt bors
Elkészítése:
A csirkemell filé-szeleteket kicsit kiklopfolom, sóval, kevés borssal bedörzsölöm, és hevített növényi zsiradékon mindkét oldalát pát perc alatt aranybarnára sütöm. A serpenyőben visszamaradt szaftot hőálló tálba öntöm, ráhelyezem a csirkemell-szeleteket, megszórom a kockára vágott aszalt szilvával és leöntöm a rizstejszínnel.
Az a lényeg, hogy a tejszín teljesen fedje el a húsokat és az aszalt szilvákat. Így fognak tökéletesen összesülni a különböző markáns ízek. Alufóliával letakarva, 200 fokos sütőben kb. 25 percig sütöm. Leveszem a fóliát, majd visszateszem a sütőbe 10 percre. Főtt kölessel tálalom.
A köles elkészítése:
Hozzávalók:
1 bögre köles
2,5 bögre víz
pici só
2 evőkanál növényi zsiradék
1 fej vöröshagyma
A kölest beáztatom. A főzés megkezdése előtt a vizet leöntöm róla, átmosom, felszeletelt hagymán lepirítom, és kétszeres mennyiségű vízben felteszem főni. Amikor felforrt, fedő alatt, alacsony fokozaton fél óráig főzöm, hogy a köles bedagadjon. Félrehúzom és lefedve pihentetem. Fűszerezhető bazsalikommal, korianderrel, tárkonnyal, köménnyel. Dinsztelt lila hagymával a kedvencem. Édesen elkészítve ízesíthetjük vaníliával, fahéjjal, citrommal.”
Remélem, sikerült felkelteni kedves olvasóim érdeklődését a receptkönyv iránt, és használni fogják mindennapi táplálkozásukban.
Egy videóval búcsúzom, mely egy szakértő orvos által részletesebben elemzi az ételallergia-ételintolerancia különbségeit: