“Szervezetünk éjjel-nappal szolgál bennünket, és csak annyit kér, hogy támogassuk”
Vargyasi Viktória jógaoktató
A téli időszak - legyen az “csak” influenzával vagy akár Covid-dal terhes - előtérbe helyezi az immunrendszer megfelelő működésének elősegítését. Pedig a kampányszerű immunerősítés nem mindig válik be. Folyamatos feladatunk, hogy törődjünk a szervezetünkkel és ne várjuk el, hogy néhány szem vitamin helyre zökkent a módszeresen rongált egészségünket.
Az a csodálatos immunrendszer
Az immunrendszer működése egy komplex, bonyolult folyamat. A nyirokrendszer szervrendszerébe beletartozik a csontvelő, csecsemőmirigy, a lép, a nyirokcsomók, a mandula. A nyirokrendszerben és a vérben lévő nagyszámú fehérvérsejtek feladata a behatoló kórokozók elpusztítása. Ismert tény, hogy a bélrendszerben található az immunrendszer 70%-át kitevő baktérium és egyéb mikroorganizmus tömeg, 50 nm bélfelületet behálózva.”A mintegy 500 különbözőféle baktérium mennyisége összesen 100 billió (10 a 14.-en), ami egy átlagosan 70 kg-os testsúlyú ember esetén 6-7 kg-ot jelent.” (Dr. Balaicza Erika)
Bár a tény ismert, nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogy bélrendszerünk és immunrendszerünk megfelelően karbantartott legyen. Ennek legfőbb bizonyítéka a számos civilizációs betegség, melyek anyagcsere zavarokra vezethetők vissza. Kutatások bizonyították, hogy az öröklés csak igen kis százalékban okozza ezeket a betegségeket, a helytelen életmódunk az, amivel saját magunk állunk egészségünk útjában.
A helytelen táplálkozás, a kevés mozgás, a dohányzás és egyéb élvezeti szerek, és a stressz idézi elő a felsorolni is fárasztó számú betegségeket: szív- és érrendszer, elhízás, ízületi gyulladások, inzulinrezisztencia, autoimmun betegségek, 2-es cukorbetegség, daganatos betegségek, Alzheimer kór, Parkinson kór, demencia, allergiák, autizmus, ADHD.
És ami a legszomorúbb: már gyermekkorban is kialakulhatnak súlyos megbetegedések.
Le a gyulladással!
Paul Clayton professzor, aki 40 éven át kutatja az egészség és a tápanyagok kapcsolatát, kutatásaira alapozva kijelentette: “a civilizációs betegségek 90%-a az életmódnak és az étrendnek köszönhető, és jelentős részük elkerülhető lenne. Vajmi kevés közük van az öregedéshez,... sokkal inkább a krónikus gyulladás a ok.”
Mit csinálunk rosszul?
A fent kritizált életmódnak egyik lényeges eleme a táplálkozás.
Itt 2 hibát tudunk elkövetni:
Minőségi éhezés - számoljuk ugyan a kalóriákat, de haszontalan táplálékokat veszünk magunkhoz, pl. feldolgozott élelmiszereket, telített zsírokat, cukrokat, és kevés friss zöldséget és gyümölcs kerül terítékre.
Mértéktelen étkezés - a szervezet igényeinek megfelelő tápanyag mennyiség többszörösét fogyasztjuk el, ráadásul a szervezet számára értéktelen ételekből.
A kártékony élelmiszerek anyagcsere folyamatainak melléktermékeként termelődnek a szabad gyökök, az oxigén vagy nitrogén alapú, páratlan elektronból álló molekulák. Ezek különféle kulcsfontosságú fehérjét támadhatnak meg, de akár a DNS-ben is maradandó károsodásokat okozhatnak. Működésük, az oxidáció hasonlatos a rozsdásodáshoz.
A gyulladások a bélrendszerben elvezethetnek a lyukas bél szindrómához. Ez annyit jelent, hogy a bélhámsejtek és az általuk termelt anyagok egy gátat képeznek szervezetünk és a külvilág között. kóros állapotban ez a gát sérül és a baktériumok, toxinok, emészthetetlen táplálékok a véráramba kerülnek. Az immunrendszer 70%-át jelentő mikrobiom a bélrendszerben sérül, ami betegségeket okoz és nyilvánvalóan meggátolja azt is, hogy az immunrendszer egészségéért szedett táplálékkiegészítők felszívódjanak.
Hogyan tudjuk megállapítani immunrendszerünk állapotát?
Nagyon egyszerűen, laborvizsgálattal. Három lényeges tényező vizsgálata indokolt a vérkép és vizelet szokásos elemein felül:
Mit tegyünk bélrendszerünk kifogástalan működéséért?
Szedjünk pro- és prebiotikumokat, de legjobb, ha ezt szimbiotikumok formájában tesszük. A probiotikum jótékony baktériumok plusz bevitelét jelenti, amelyek szaporodásához s táplálásához kellenek a prebiotikumok. A szimbiotikum egyszerre tartalmazza mindkettőt.
Rostok
A Stanfordi Egyetem kutatásai azt igazolták, hogy az alacsony rosttartalmú étrend elpusztítja a jó bélbaktériumokat akár 60%-kal! Együnk spárgát, banánt, almát, bogyós gyümölcsöket, póréhagymát, hüvelyeseket és zabot.
Milyen táplálékkiegészítők segítenek?
A Paul Clayton által - előzmény cikkünkben - javasolt táplálékkiegészítők közül nem elég hangsúlyozni a megbízható forrásból pl. Kriella, Zinzino származó Omega 3 fontosságát. A polifenolok, antioxidánsok közül a vörös szőlőben és vörös borban is található rezveratrol, valamint a vöröshagymában és fodros kelben is található kvercetin fogyasztása említendő.
Két nagyon hatásos vegyületre érdemes figyelmet áldoznunk. az egyik a Pycnogenol, a másik az Astaxanthin. MIndkettő a C vitaminnál több százszor erősebb antioxidáns! Ha még nem lenne elég a hasznosnál hasznosabb táplálékkiegészítők említéséből, egyt még felvillantunk: a NAC (N-acetil-cisztein) aminosav, mely a testben képződő legerősebb antioxidáns, a glutation előállításáért felelős. Fontos szerepe van a méregtelenítésben, a gyulladáscsökkentésben, a hatékony koncentrációban, a depresszió leküzdésében, az öregedés lassításában és a különböző függőségek leküzdésében.
Az egészségőrzésre alkalmas életmód további elemei
A stresszkezelés
A stressz állapotát szervezetünknek életmentésre kellene használnia, de mostanság sokszor kerülünk dühítő vagy éppen aggodalommal teli helyzetekbe. Tudnunk kell, hogy amennyiben a stresszes állapot tartósan fennáll. az blokkolja az immunrendszerünket és számos betegség kialakulását idézi elő. A jóga, az autogén tréning, a meditáció - jó orvosság erre.
Az alvás szerepe
Kutatások szerint tartósan rossz minőségű alvás vagy alváshiány - csökkenti a kórokozók legyőzésében fontos szerepet játszó T-immunsejtek számát és aktivitását. Ráadásul a test citokin termelése is csökken, mely fehérje szintén a fertőzések és gyulladások elleni harcosok. Számos gyógynövényes készítmény áll rendelkezésre, mely közül a kevésbé ismert Ashwagandha és a Rhodiola (Rózsagyökér) említendő, de a Melatonin szedése is rendkívül hatásos.
A mozgás
A testmozgás az immunitást segítő sejtek gyorsabb keringését idézi elő a véráramban, így a vírusok, baktériumok elpusztítását mozdítja elő, és ráadásul a stresszhormonok kibocsátását is lassítja. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a rendszeres, mérsékelt testmozgásra van szükség, mert a túlzott, szervezetet terhelő edzés kimeríti a szervezetet.
A masszázs
Ki gondolná, hogy ez a kellemes, testet-lelket regeneráló tevékenység jót tesz az immunrendszernek is ? A BBC Earth egyik műsorában mutatták be azt a kutatást, mely szerint a masszázs kedvező hatású immunrendszerünkre, és ez nemcsak a nyirokmasszázsra igaz.
A fentiekből látható, hogy sok teendőnk van ahhoz, hogy egészségesek legyünk, ami nem a betegségmentességet jelenti csupán, hanem azt, hogy testünk-lelkünk-szellemünk a topon van.