Minden betegséggel valamiféle gyászt fejez ki a szervezet. Olyan hiányt, amelyet nem orvosolunk megfelelően vagy időben.
Vámos Miklós
Kedves ismerősöm jóvoltából, Dr. Nagy Tamás orvos videó-konferenciáján vettem részt, és igazán érdemes volt. A beszélgetés tárgya egy igazán időszerű kérdés volt: mit tehetünk – gyógyszerek nélkül – az influenza ellen, mivel előzhetjük meg a betegséget, és ha mégis elkaptuk, mivel kapcsolhatjuk ki a szövődmények kialakulását.
Nátha azonos-e az influenzával?
Bár mind a kettő az immunrendszer állapotával függ össze, míg a náthát több mint 100 féle kórokozó okozhatja, nincs specifikus kórokozója, felső légúti hurutos tünetek kíséri, enyhe szövődményekkel. Az immunrendszer segélykiáltása: az elsősorban a stressz helyzetek miatt legyengült immunrendszer ilyenkor megálljt parancsol, változtatásra szólít fel. Az influenzát specifikus vírustörzsek okozzák, nem jellemző rá a felső légúti tünetek megjelenése, ellenben a magas láz, fejfájás, izomfájdalom, száraz köhögés, levertség, gyöngeség – igen. Igen komoly, akár halált is okozó szövődmények léphetnek fel, úgy, mint a tüdőgyulladás, a hörghurut, a szívizom-, agyhártya-, agyvelő-, melléküregek gyulladása és elhúzódó lábadozás. Ezért indokolt, hogy komolyan foglalkozzunk vele.
Oltással vagy anélkül?
Évek óta parázs vita zajlik arról, hogy kell-e oltani. Sok szakember véleménye szerint az oltást mellékhatásai miatt ellenzik. Az interneten böngészve erre a véleményre találtam „Attól tartanak, hogy az oltóanyagot kísérő egyéb vegyületek hatásait az orvosok elbagatellizálják, miközben azok akár súlyos károkat is okozhatnak. Egyik fő érvük a higany, mely egyesek szerint kapcsolatba hozható az autizmus kialakulásával, de szó esik a korábbi védőoltásokban használt thimerosal nevű anyagról is, melyet húsz év kivontak a forgalomból - kiderült, hogy hosszú távú agykárosodást okozhat.” (Life.hu/Fessler Emma)
Dr. Nagy Tamás véleménye szerint a jól működő immunrendszerrel rendelkezőknek nem szükséges az oltás. De igen kevesek rendelkeznek ilyen immunrendszerrel.
Mit tegyünk, hogy a jó immunrendszerű kevesek táborába tartozzunk? Természetes immunitásunkat veszélyezteti a stressz, a rossz levegő, a helytelen táplálkozás és a mozgásszegénység.
Az immunrendszer legfontosabb részét képező bélrendszerrel, a mikrobiommal már foglalkoztunk a kapcsolódó cikkben, Dr. Tihanyi István „Elsőszámú közellenség: a civilizációs betegségek” c. előadásában. A videó-előadáson az ott tanultakhoz néhány új információt kaptam, amit most megosztok. A vastagbélben normális körülmények között nincs oxigén. Oxigént nem igénylő baktériumok szabadulnak fel, melyek vajsavakat termelnek. Ha nincs vajsavtermelő baktérium a vastagbélben, akkor oxigén és nitrát jut be, és ez funkciózavart, krónikus gyulladást okoz. A bél nyálkahártya felülete 200-300 négyzetméter(!) , mely szűrőberendezésként funkcionál, szorosan illeszkedő bélhámsejtek, nyákréteg, nyirokképletek, normál baktériumflóra alkotja. Ha a bélflóra megbomlik, kialakul a Dr. Tihanyi előadásban már megismert lyukas bél szindróma, mikor is a toxinok bejutnak a véráramba és gyulladásokat okoznak.
Mozgás!
Igen érdekes volt számomra az a megállapítás, hogy a lyukas bél szindrómát elsősorban a mozgáshiány okozza. A mozgáshiány lelassítja a bél perisztaltikus mozgását, és a pangás olyan gyulladást indít el, amelyben rákkeltő anyagok is keletkeznek. Mivel a vastagbélrák megbetegedésben szenvedők, és az ezzel kapcsolatos elhalálozást feltüntető statisztikában sajnos az elsők között vagyunk, kiemelt figyelmet kell fordítanunk bélrendszerünk állapotára! A rendszeres testmozgás áldásos hatású, de mit tegyünk, ha erre nincs lehetőségünk valamilyen oknál fogva? Rostokat kell bevinni napi 4/5 alkalommal történő zöldség /gyümölcs fogyasztással. De mi van, ha erre sem vagyunk képesek?
Rostok és egyéb táplálék-kiegészítők
A nehezen megvalósítható napi zöldségfogyasztási mennyiség helyett, jó minőségű, természetes rostokat kell bevinni a szervezetbe. Már Linus Pauling, kétszeres Nobel díjas professzor is azt vallotta, hogy mindenegyes kórkép mögött vitamin- és mikro-tápanyaghiány áll! A Zinzino (svédországi bejegyzésű, közvetlen értékesítéssel foglalkozó cég) Xtend táplálék-kiegészítője, melyet a Nobel díjra jelölt Paul Clayton fejlesztett ki, béta glükánt, fitonutrienseket (növényi enzimeket), 23 vitamint és nyomelemet tartalmaz.
Az infekciókra való érzékenység sokban függ a D3 vitamin hiányától. Sokáig a D vitamint csak a csontjaink állapotával kapcsolatban emelték ki, manapság már szerteágazó hatásáról beszélhetünk.
Ugyancsak elhangzott a Zinzino által előállított különleges minőségű Omega 3 zsírsavat, D3 vitamint és polifenolt tartalmazó Balance Oil használatának javaslata. A használat előtt vércsepp analízist végeznek, mely a krónikus gyulladást ki tudja mutatni a szervezetben, és a fél éves használat után visszamérhető a hatás.
Szedjünk-e gyógyszereket influenza esetén?
Ha lehet, ne. Dr. Nagy Tamás szerint 3 irányú lehet a reklámok által előszeretettel javasolt gyógyszerek hatása: láz, gyulladáscsökkentés, fájdalomcsillapítás. Dr. Nagy felhívta a figyelmet arra, hogy a láz a fertőzés normális reakciója, mely a kórokozók legyőzéséhez szükséges. Így csak 39,5 fok esetén kell azt lázcsillapítóval csillapítani, ha egyéb körülmény pl. tudatvesztés nem indokolja már alacsonyabb láz esetén. Gyermekeknél más szempontok is figyelembe jönnek, melyeket az orvosok számításba vesznek. A gyulladás és fájdalomcsökkentésre a paracetamol, ibuprofen és aszpirin jöhet számításba. A bélrendszerre és a gyomorra rossz hatásúak, az aszpirin 12 éves kor alatt az idegrendszerre ártalmas.
Mivel helyettesíthetjük a gyógyszereket?
Javaslata szerint a béta-glükánt és D3-t tartalmazó természetes immunerősítő: a Zinzino Protect lehet jó választás.
Egészségre fel!
Ilyen finom zöldségek fogyasztásával már tettünk valamit az egészségünk megőrzésében: