„A jövő talpköve a múlt. Az előrelátó ember néz a legtöbbet hátra”
Pascal
Most, hogy elteltek az ünnepek, és eljött az új évi fogadkozások ideje – tényleg tegyünk valamit az egészségünkért!
Dr. Tihanyi István orvos-természetgyógyász 2018. december 12-én igen elgondolkodtató előadást tartott a Finclubban: „Autoimmun betegségek – amikor a szervezetünk öngólt rúg”címmel.
A jó, a rossz és a csúf
Az autoimmun betegségek a fejlett világot érintő civilizációs betegségek egyik, erős exponenciális növekedésben levő fajtája, az allergia, asztma, neuro-degeneratív betegségek ( Alzheimer kór, Parkinson kór, SM, reumathoid arthritys, demencia, depresszió, pánikbetegség, autizmus) mellett.
Bár már Hippokratész óta tudjuk, hogy minden betegség a belekből indul ki, csupán 5 éve foglalkozik intenzíven a tudomány a mikrobiom-mal, mely a mintegy 2kg súlyú bélrendszert jelenti az összes mikroorganizmussal együtt. Kb. 1000- féle parazita, baktérium, vírus, gomba van a bélrendszerünkben – nem mindegyik identifikálva -, melyből 99% hasznos és csupán 1% rossz. Ezeket a hasznos és kevésbé hasznos mikroorganizmusokat nevezi Dr. Tihanyi igen szellemesen jónak, rossznak és csúfnak. A kulcs azonban ezek egyensúlyán van!
A mikrobiom összetétele
A szervezetbe került testidegen anyagok: kémiai szerek, gyógyszerek, tartósítók, vegyszerek.
A bélben levő jótékony baktériumok (probiotikumok) szaporodását segítik elő a prebiotikumokkal együtt, melyek olyan természetes élelmiszer összetevők, amelyre a gyomor-bélrendszer felső szakaszában található emésztőenzimek nem hatnak, és változatlan formában jutnak el a vastagbélig.
Az elhaló bélflóra (belső mérgek), melyek kis mértékben szükségesek.
Gyógyszerként használt vegyület, amely elpusztítja a betegséget okozó baktériumokat azzal, hogy fékezi a szaporodásukat.
Majdnem napjainkig Pasteur szemlélete uralta az orvosok megközelítését a különféle betegségek legyőzésében, nevezetesen a baktériumok elleni harc, mely a jó baktériumokat is kiirtotta a szervezetből. (Diszbiózis) A diszbiózis okozza az elhízást, a cukorbetegséget, az autoimmun betegségeket, a depressziót, az autizmust, a bélrendszeri problémákat, és - 2017.-ben Jing Li, Harvard professzor felfedezése szerint - a magas vérnyomást is!
Érdekes, hogy Pasteur barátja, Claude Bernard szemlélete csak az elmúlt időszakban kezd győzedelmeskedni. Ő azt vallotta, hogy a baktériumokat nem kiirtani kell a szervezetből, hanem az egyensúlyt kell helyreállítani. (Szimbiózis)
A mikrobiom feladatai
Az idegrendszer, az anyagcsere, a genetikai fejlődés, az agy biokémiája, az immunitás mind-mind befolyása alatt áll. A rossz táplálkozás a kóros baktériumok elszaporodását indítja el, mely krónikus gyulladást idéz elő, és ez a folyamat autoimmun betegségeket produkál. Az autoimmun betegségek 80%-nak köze van a bélflóra állapotához!
„Az autoimmun betegségeknél az immunrendszer védekező sejtjei nem a kórokozókat támadják meg, hanem a szervezet saját szöveteit. (Ez az öngólra utalás az előadás címében.) Az immunrendszer székhelyként a bélrendszer döntő szerepet játszik eme betegségek kialakulásában. Mert ahogyan az egészséges bélflóra megvéd az autoimmun folyamatoktól, úgy a beteg bélflóra éppen, hogy elősegítheti azokat. Az autoimmun betegségek esetében mindig kimutatható valamilyen gyulladás, illetve a saját szövetek ellen irányuló hibás immunválasz. Ezért a bélrendszer tisztítása és a minőségi probiotikum és prebiotikum használata fontos megelőző intézkedést képvisel.”
Az előadáson elhangzott, hogy még a mai napig sem általános az az orvosi gyakorlat, hogy a góckutatásba a bélrendszer vizsgálatát is bevonják. Alessio Fasano nevéhez fűződik az un. lyukas bél szindróma megállapítása, amikor a bélfal áteresztő képessége úgy változik meg, hogy a bélsárban levő összes anyag ( a mérgek is!) a vérbe jutnak. A belek baktériumflóráját kell visszatelepíteni, fokozni a bélhámsejtek védőanyag termelését.
A bélrendszer egészségéért: Inubitabs és Probi8cabs
Az Inubitabs – prebiotikum, mely segíti az egészséges bélflóra baktériumainak szaporodását. A mezei katáng gyökeréből készül, mely a természetes inulin forrása. Az inulin poliszacharid, mely tulajdonképpen vízben oldódó növényi rost. Nem növeli a cukorszintet, így cukorbetegek is fogyaszthatják. Bélrendszerre való jótékony hatása mellett a máj működését is segíti, szinten tartja a vérzsírt.
A Probi8caps - inulint és 8 féle hasznos bélbaktériumot tartalmaz, egy kapszula 6 milliárd probiotikumot. A baktériumok olyan technológiával kerülnek a belekbe – még aktív állapotban – hogy csak ott szabadulnak fel védőköpenyük alól, így hatásukat maximálisan ki tudják fejteni.
Egy csodálatos antioxidáns, a Pycnogenol
A tengerparti fenyő kérgének kivonata 20-szor erősebb, mint a C-vitamin, 50-szer erősebb, mint az E vitamin – napi 400 mg bevitele 77%-kal csökkenti az infarktus veszélyét. Anti hisztamin hatása kiváló az asztmásoknak és az allergiásoknak. Csökkenti a rossz koleszterint. 72%-ban csökkenti a CRP-t ( a szervezetben krónikus gyulladást jelző fehérjét), így a reumathoid artritis esetében kiválóan alkalmazható.
Emellett elhangzott, hogy az oregano olaj a gombák, rossz baktériumok ellen hatásos szer, harmonizálja az alvást, és remek epehajtó hatású. A ligetszépe olaj a reumás jellegű izületi gyulladásnál is segíthet, és hatásos lehet pl. a központi idegrendszert támadó autoimmun betegségek kezelésében is.
Természetesen fontos szakember véleményének kikérése és autoimmun panel vizsgálat elvégzése mielőtt kiválasztjuk az adott problémára alkalmazandó szereket.
Dr. Tihanyi részletesen foglalkozik majd újabb előadásokon a civilizációs és ezen belül az egyes autoimmun betegségek jellemzőivel és kezelésük módozataival.
Az előadáson elhangzott idézet felhívja a figyelmet a felelősségünkre saját egészségünkkel szemben: „A genetika megtölti a fegyvert, de az életmód húzza meg a ravaszt.”
Egy videó, melyben – többek között – a Pycnogenol áldásos hatásairól is ismereteket szerezhetünk: