„Végtére is, még mindig a víz a legjobb”
Hippokrátesz
Már Prága is várakozáson felül gyönyörű volt, de Karlovy Vary ( Károlyfürdő, Carlsbad) überelte a látványt. Olyan, mint egy képeskönyv. Nemcsak fekvése, csodálatos, hanem épületei felújított pompájukkal köszöntik a látogatókat.
A fürdőváros története
Karlovy Varytól 12km-re van Loket vára, ahová Luxemburgi János király száműzte az ellene szervezkedő feleségét és kisfiát, Károlyt. A cseperedő Károly az uralkodói vadászterületeken különleges melegvízű forrásokat fedezett fel. Ez a forrásbőség dézsákba terelve kitűnő gyógyulási lehetőséget nyújtott a sebesült katonáknak. A 30 éve háború után nagyobb léptékkel épült ki a környék és lakosság települt a katonaság kiszolgálására fogadók és fürdőszolgáltatások nyújtásával. Karlovy Vary eredetileg fából épült, de csupán két épület élte túl egy hatalmas tűzvészt. A XIX. században a Habsburg ház híres építészirodája, a Fellner és Helmer építette újjá K und K hangulatban.
A hegyek miatt a sétautakon légfürdőzés is meghonosodott, de 300, különböző hőmérsékletű (30-70C fokos) forrás ivókúrára invitálta a gyomorbántalmakkal küzdőket. A víz ásványi anyag tartalma kiemelkedően magas. Még most is kaphatóak a csőrös, forrásvíz szürcsölésére alkalmas porcelán ivópoharak. Ezeket először a Meisseni porcelángyárból hozták, de a XX. században a Moseri üveggyár gyártja már ezeket.
A galubersós víz bőrbetegségekre, égési sérülésekre és fertőzésekre is gyógyító hatású.
Mielőtt irigyelni kezdenénk a csodás helyszínre gyógykúrára érkezőket, nézzük meg közelebbről, milyen is volt egy-egy kúra.
Ha ivóvízkúrát rendelt el az orvos, napi 15 liter(!) glaubersós vizet kellett kis kortyokban, sétálva elfogyasztani. Elképzelhető, hogy mekkora önfegyelem kellett ehhez, hiszen a látszólag kellemes sétát, gyors szakaszokban a WC keresése foglalta keretbe.
A gyógyvizi fürdőzésnél a vízben ücsörgés sem volt kellemesebb elfoglaltság: fadézsákban fürdőztek 48 órán át, amíg a bőrük ki nem repedt! Ez idő alatt csak a fejük és a kezük látszott ki a vízből.
Az 5 fürdőház – hasonlóan a mai nappali kórházakhoz – szanatóriumként működött. Szép, fedett folyosókon, collonadokon lehetett fogyasztani a nagy ásványi anyag tartalmú, különböző hőfokú vizet. Ma 130 km kiépített sétányon korzózhat az évente 70 országból érkező 80.000 vendég, de a város 2 millió átutazó látogatóra is számíthat.
A Becherovka története
Elképzelhetjük, hogy gyógyulásra várók mennyire örültek, amikor a vízivó tortúra behelyettesíthető lett egy kellemes gyógyitallal, a Becherovkával. Dr Frobig, brit orvos a „Három pacsirta” fogadóban 1805-ben szép napokat töltött Josepf Becher fogadósnál, és ezért ajándékul ráhagyta a Becherovka recepturáját. Már az ókori Rómában is használtak gyógynövény-forrázatokat. A későbbi szerzetesek rájöttek, hogy hatásosabb, ha a gyógyfüveket alkoholba áztatják és tinktúrákat, kivonatokat készítenek. Dr Frobig rájött arra, hogy a 21 gyógynövény 1 hétig alkoholban tartva, majd leszűrés után 2-3 hónapig tölgyfahordókban érlelve hasonló hatású italt eredményez, mint a gyógyvíz. Ezt az értékes recepturát két ember tartja fejben, akik együtt nem lehetnek – így védik attól, hogy a recept illetéktelen személyek kezébe kerüljön. A gyár napjainkban a francia Pernot gyár tulajdonában van.
A filmfesztiválokról
Károlyfürdőt a filmfesztiválokról is ismerjük, nem véletlenül. Közép-Európa egyetlen „A” kategóriájú nemzetközi filmfesztiválja 1956.óta. A Kristály Glóbuszt magyar alkotók is megkapták: 2016-ban „Ernelláék Farkaséknál” c. Hajdú Szabolcs film nyerte el, és 2013-ban a Szász János által rendezett „Nagy füzet”. Az európai filmeseken kívül kanadai, izraeli, brazil, kazah filmek is büszkélkedhetnek ezzel az elismeréssel. Az idén az ausztrál Russel Crowe lett gazdagabb egy munkásságáért kapott díjjal.
A Pupp hotel
A budapesti Four Seasons hotelhez hasonló szépségű szálloda sok-sok hírességnek nyújtott szolgáltatásokat. A hotel előtt a kövezetben kis táblácskák hirdetik a nevezetes szállóvendégeket. Néhány híresség: Karl Marx, Gogol, Wagner, Bunuel, Henry Fonda, Jude Law, Helen Mirren, John Travolta, Antonio Banderas, Robert Redford, Morgan Freeman.
A belső építészetileg is gyönyörű épületben szabadon sétálhattunk és étterme amellett, hogy kiváló ínyencségeket kínál, a magyar szokásoktól eltérően, árban semmivel sem volt drágább, mint a szerény kategóriájú falatozók.
Azzal búcsúzunk a várostól, hogy megemlítjük a James Bond: Casino Royale epizódja is itt játszódott, de említhetnénk a Queen Latifah által fémjelzett „Utolsó vakáció” c. romkom-ot is.
Mindez azt erősítheti bennünk, hogy érdemes útiterveink közé beiktatni Karlovy Vary megtekintését is.