Kulturális ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

Mindennapi élet dédanyáink korában 2. rész

2021-02-12 16:01:30

„Amíg a nosztalgia távol tartotta a holnapot, senki sem érzett szomorúságot”

Stephen Chbosky

Kincsre bukkantam! Nagymamám hagyatékából kezembe került a ma már kicsit viseletes, sárga lapú Tolnai Világlap 1938. évi naptára. Rettentő érdekes, hogyan éltek akkortájt, bekukucskálhatunk a hétköznapokba.

Jó kicsit elmerengeni a múlton, ami ugyan békés hétköznapokra utalt, de a politikában jelentős események zajlottak pl. ezidőtájt utasította vissza Horthy Hitler azon ajánlatát, hogy Magyarország a Felvidék visszavételének ürügyén üzenjen hadat Csehszlovákiának.

Minthogy a kalendárium a boldog békeidők hangulatát sugározza, mi is kanyarodjunk vissza a naptár témáihoz.

A naptárat a Magyar Divatcsarnok hirdetései tarkítják, ő volt a kiadás szponzora. Egy ilyen reklám: „Mély és tompa színek… mutatják most az egyik óriás kirakatunkban, hogy megjött az ősz és talán már a tél is. Ez a kirakatunk is világosan tükrözi a szédületes választékot, amelyet méterárú-osztályunkon is megtalálnak vevőink. Az árjelző cédulák alacsony számjegyei valósággal felmelegítenek.”

A kalendárium hasznos információkat ad sok háztartási praktikára pl. a bor-, gyümölcs-, csokoládéfoltok eltüntetéséről, a férfiruha tisztításról otthon, a selyem anyagokkal kapcsolatos bánásmódról, a joghurtkészítésről, a hajhullás kezeléséről. Orvosi tanácsokat is kaphatunk a korai lefekvés fontosságáról, a fogak romlásának megakadályozásáról  D vitamin szedésével, ásványi sókban gazdag táplálkozással. Milyen hasznos még ma is az intelem a kenyér- és gabonafélék fogyasztásának kordában tartásáról, „erősen mészelvonó hatásuk van s ez árt a fognak.” Hosszasan foglalkoznak a zöldség-és gyümölcsfélék kártevőivel és az otthoni virág- és növényvédelemmel. Minden hónap összes napjára ad ebéd és vacsora recepteket. Ezekre majd még visszatérünk egy másik alkalommal.

Tudni illik, hogy mi illik

Nekem különösen tetszenek a társadalmi illemszabályok, melyek sok igazságot tartalmaznak, bár néha pl. a köszönésre vonatkozóak,- ma már megmosolyogtatóak.

Bánás az evőeszközökkel

Azt gondolnánk, hogy ez a téma már lerágott csont, pedig nem az. Manapság is látni még jó vendéglőben is, hogy különösen a férfiak a szájukhoz emelik a kést, úgy használva, mint a villát. Ugyancsak találkoztam már külföldön olyan magyar honfitársammal, aki a vendéglőben meg akarta inni a kéz mosására odakészített citromos vizet. Lássunk néhány példát a helyes étkezésre:

„Az étkezőeszközöket, sem étkezés közben, sem étkezés után nem szabad az asztalra tenni.

A kést sohasem szabad szájhoz emelni, de nem is szokták használni a kést ott, ahol nélkülözhető. Halat és előételt csak villával eszik az ember, hasonlóan tojásételeket, vagdalthúst, tésztát. Vannak ételek, amelyekhez kézzel is hozzányúlhatunk, pl. tengeri, gyümölcs, keksz, hónapos retek. Étkezés után az odakészített csészében mossuk meg az ujjainkat.

A kenyeret törni kell és nem vágni vagy harapni.

Ha fogvájót használunk, ne takarjuk el félkezünkkel a szánkat.

A levest nem illik fújni, be kell várni, amíg kihűl. Nem illik a tányért felbillenteni, hogy az utolsó cseppet is kikanalazzuk.”

Hogyan kell udvariasan köszönni?

Részletes illemszabályok léteztek a kézcsókra, de ezek a COVID után valószínűleg kimennek majd a divatból. Talán nem hebegnénk-habognánk annyit, ha ma is lennének hasonló szabályok: tudnánk, kit tegezhetünk, kiknek lehet „Helló”-val vagy „Szia”-val köszönni. Lássunk néhány ilyen eligazító normát:

„Neveletlenség idősebb embereket köszönés helyett fejbólintással üdvözölni.

Alapelv, hogy a férfi köszön előre.

Mint a bemutatkozásnál, úgy a köszönésnél is várja meg a fiatalabb, míg az idősebb kezet nyújt.

Ha az uccán valakivel megyünk és az hölgyeknek köszön, köszönjünk mi is. Ha annak köszönnek, akivel megyünk, mi is köszönjünk vissza, még akkor is, ha nem ismerjük az illetőt.

Öltözködési egyszeregy

A férfiak elegáns öltözködési szokásaira érdemes odafigyelnünk. A lezser öltözetnek nem kellene ma sem slamposnak lennie!

„Színes ing csak színes zakóhoz illik.

Napközben megfelel a puha gallér, de esti társaságban vegyünk kemény gallért.

Frakkhoz fehér csokornyakkendő illik, szmokinghoz fekete.

Sötét ruhához fekete cipő illik, estélyi ruhához lakk félcipő. Uccai ruhához nem illik lakkcipő”

Társadalmi együttélési szabályok

Meglehetősen szigorú együttélési szabályokat is találhatunk a naptárban. A rendőrségnek nagy szerep jutott pl. a hangversenyek engedélyezésében, az elveszett tárgyak kezelésében vagy a külföldiek jelentkezésénél. Nézzük meg, hogy elődeink életét is mennyi rendszabály szorította keretek közé.

Hangversenyengedély, táncengedély

A hangversenyeket, előadásokat, táncmulatságokat és a záróra-meghosszabbítást kérelmezni kellett a főkapitányságon minimum 4 nappal előzőleg, még a legmagasabb belépődíjat is meg kellett jelölni.

Elveszett és talált tárgyak kezelése

A megtaláló csak 8 napig tarthatja magánál a talált tárgyat, utána köteles a rendőrkapitányságon beszolgáltatni. Ha 1 év és 1 nap alatt nem jelentkezik a tulajdonos, a megtaláló megtarthatja, de 32 éven át nem ajándékozhatja el és nem is adhatja el.”

Külföldiek jelentkezése

Külföldi vendég érkezését 24 órán belül, a szállásváltozást azonnal, elutazását pedig annak megtörténte előtt be kell jelenteni.”

Ugye, milyen szigorúság uralkodott?

Remélem, sikerült egy kis nosztalgikus utazást tennünk újra a régmúltban.

Legközelebb még egy írást szentelünk múltidézésre, a nőnevelés történetéből szemezgetünk, különös tekintettel a 20. század elejei tanulási lehetőségeikre.

Egy szép, nosztalgikus fotóval búcsúzom:


 régi idők, nosztalgia, 1938. társadalma


 

DrKónya Judit


Sixties.hu