Kulturális ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

Intellektuális wellness Lillafüreden

Intellectual wellness in Lillafüred

2025-01-31 16:37:59


"A zene a lélek beszéde Istenhez"
Agnes Günther

Ha a léleknek felüdülést vagy gyógyulást keresünk, legjobb, ha a zenéhez fordulunk. Egy-egy koncert is mélyre hat, de amennyiben 3 napon át élünk benne a zenében - az egészen csodákat művel velünk.
Ez történik akkor, ha január 24-és 26. között a lillafüredi Palotaszállóban vendégeskedünk a Kokas-Kelemen házaspár által szervezett Fesztivál Akadémia téli programsorozatán.
A helyszín varázslatos: a hegyekkel övezett, befagyott Hámori tó a szomszédságában a csobogó vízeséssel , és a gyönyörű kastély - nem véletlenül ihlette meg az 1933-ban szervezett írótalálkozón résztvevő József Attilát, a magyar irodalom egyik legszebb szerelmes versének, az Ódának a megírására. A csodálatosan felújított Palotaszálló kiválóan alkalmas arra, hogy az olykor nehezen elviselhető valóságból kilépjünk és átadjuk magunkat a muzsikának.
A kamarazene, mely végigkísérte ott-tartózkodásunkat, intim művészet, a zeneszerzők kis létszámú közönségnek szánták, családias légkörben elhangozva, kivételes művészi aprólékossággal kidolgozva. Ezek a sokszor miniatűr alkotások igazi örömzenélés közepette csendülnek fel, ahogy Kokas Katalin jellemzi "minden hangszeres szólisztikus anyagot játszik, nincs alá-fölérendelés, hanem csupa magas labda, izzó, folyamatos kommunikáció." És ez a kommunikáció nem csupán a zenészek között zajlik, hanem szinte interaktívan a közönséggel is.
A kamarazene azonban lehet unalmas is, korrektül, de szenvtelenül előadott, amikor az előadók nem igazán élvezik a játékot. A Fesztivál Akadémia sokat tesz azért, hogy a közönség megszeresse a szalonmuzsikálást.

Az előadók

A Fesztivál Akadémia éppen ennek az ellentéte: A Kokas-Kelemen házaspár olyan előadókat vonzott be, akik hozzájuk hasonlóan igazi örömöt lelnek az előadásban, izzik körülöttük a levegő. Ez pedig magával ragadja a közönséget, úgy érezve, hogy részesei vagyunk a csodának. Mint már számos alkalommal, ezúton is gyönyörködhettünk Kokas Katalin és Kelemen Barnabás lenyűgöző játékában, mely nélkülözött minden művészieskedést: bravúros volt, energikus, és természetes.
A múltba csöppenő szalonzene érzése tovább fokozódott azzal, hogy az előadók között családi vagy baráti szálak húzódnak meg. Kelemen Gáspár, fiatal kora ellenére már kiváló hegedűművész, Kokas Dóra, Katalin húga, pedig elismert csellóművész, akik fantasztikus előadásmóddal örvendeztették meg a közönséget. Keller András karnagy, meglepetésünkre, ezúttal hegedűn játszott, Fenyő László csellón, Jose Gallardo zongorán, Benkócs Tamás fagotton, Nora Romanoff-Schwarzberg brácsán, Vigh Andrea pedig hárfán muzsikált - brilliánsan, az egyes művek által megkívánt zenekari összeállítás szerint. Eredics Salamon virtuóz furulya játéka a drako kollo előadásában szintén emlékezetes marad.
Mácsai János zenetörténész élvezetes szavai sok-sok érdekességgel leptek meg bennünket. Megtudtuk, hogy Bach művészetében milyen szerepet játszott a számmisztika, különös tekintettel a 14-es és 41-es számokra. Bach neve pl. a német ABC szerint összeadva a betűket a 14-es számot adja ki.
Igen tetszett a kevéssé ismert női zeneszerzők, Clara Schumann ( Robert Schumann felesége) és Fanny Mendelssohn ( Felix Mendelssohn húga) bemutatása. Nekik egy külön cikket szánok majd.

Egy kis irodalom
A zenei átlényegülés mellett a teljes "intellektuális wellness"-hez két irodalmi előadás is csatlakozott. Bezerédi Zoltán: Bagatell c. versfolyamában számos költő gondolatát tolmácsolta, pl. Babits Mihály, Vörösmarty Mihály, Ady Endre, József Attila, Szabó Lőrinc mellett, - a maiak közül - Spíró György, Esterházy Péter, Petri György, Háy János versei felidézésével. A versek a lét alapvető kérdéseivel foglalkoznak, így pl. az élet értelmével, az Istenhez való kapcsolódással. A nézőnek-hallgatónak a mai szerzők költeményei alapján az a gondolata támadhatott, hogy kár volt Ninivét megmenteni.
A másik emlékezetes irodalmi  és zenei produkció Kertész Imre: "Kaddis a meg nem született gyermekért" c. könyvének színházi átirata volt. Kelemen Hanna és Szabó Sebestyén László kiváló tolmácsolásában részesei lehettünk a Kertész-i gondolatoknak. A fantasztikus zenei aláfestés Bach, Ravel, Sztravinszkij, Schönberg, Bartók művei alapján jól alátámasztották a szöveges mondanivalót.

A három nap folyamán 21 zeneművet hallhattunk - ismerteket és kevésbé ismerteket - 18 zeneszerzőtől - szinte felsorolni is lehetetlen mindet!
Nem felejtkezhetünk meg ifj. Sárközy Lajos és zenekara autentikus cigány muzsikájáról sem. Művészi teljesítményüket az is fokozta, hogy kávéházi cigányzenészként is emlékezetes előadást nyújtottak. Sőt Kelemen Hanna nagy sikert arató jazz énekeskénti improvizatív blokkjához is ők nyújtottak zenei alapot.
Csak elismeréssel éhet adózni a szervezésben és a lebonyolításban résztvevők munkájának.
Sok sikert kívánunk a Fesztivál Akadémia további tevékenységéhez és magunknak pedig azt kívánjuk, hogy jövőre ugyanitt találkozhassunk! 



 

DrKónya Judit


Sixties.hu