Kulturális Élvezetek

Varázslatos zene - varázslatos helyszínen

2024-02-07 15:09:15

“Mindenik embernek a lelkében dal van, és a saját lelkét hallja minden dalban”

Babits Mihály

 

Kamarazenélés felsőfokon

A kamarazene családias, meghitt, mintha a zenészek jó barátaink lennének. A szenvedély, az alázat, az életöröm magas szakmaisággal és elhivatottsággal kísérve, olyan emlékezetessé teszik a zenei élményeket, hogy már csak azt várjuk, hogy a komponista is elégedetten letelepedjen közénk.

Mindezt még tetézi, hogy egy zenész családról beszélünk, ahol papa, mama, testvér, sógor és  gyerekek is a zene rabjai. A Kelemen-Kokas famíliáról szólunk, akik, ahogy Mácsai János zenetörténész megfogalmazta - “izzó jelenlétben” élik meg az együttmuzsikálás pillanatait.

Ennek lehettünk tanúi az első, a Lillafüredi Palotaszállóban megtartott téli fesztivál hétvégéjén. Izzott a levegő! Annyi átéléssel, bohém improvizációval örvendeztették meg a közönséget, hogy biztos: aki ott volt, az a következőn is részt vesz majd. Mozart, Beethoven, Richard Strauss  művei,- hogy csak néhány zeneszerzőt említsünk - elsősorban vonósokon szólaltak meg. Bár Jose Gallardo zongorajátéka, vagy Jacques Zoon fuvolajátéka is emlékezetes marad.

Elbűvölt a muzsika és a Monarchiára emlékeztető szalon-hangulat. Ha van a jazzben jam session, a kamera zenében is van örömzenélés, amikor szinte csak a pillanat adja meg, mit játszanak a széles repertoárból.

A zenészekről

Azt régebb óta tudom, hogy Kelemen Barnabás és Kokas Katalin nemcsak ízig-vérig kiemelkedő zenészek, de szívügyük az, hogy mások is ezt érezzék. 

Négy, szebbnél szebb gyermekük közül kettő már igazi művész. Hanna - bár sokáig zongorázott, nem tartotta magát elég jónak ahhoz, hogy ezt a pályát válassza,  színészetet tanul Glasgowban. A hétvégén Kosztolányit szavalt. A hajnali részegség képei csodálatos módon elevenedtek meg előadásában. Gáspár - igazi hegedűvirtuóz, már nem egyszerűen csak egy tehetség, de már felnőtt művészeket meghazudtoló előadó.

A szülőkről csak superlativusokban lehet beszélni. Léteznek ugyan fantasztikus hegedűművészek, de a szenvedély, a könnyedség nem mindenkinek adatott meg. Ráadásul az az elkötelezettség is páratlan, ami arra vezeti őket, hogy kineveljék a következő vonós generációt, és edukálják és elbűvöljék a közönséget. Ez fáradhatatlanul arra ösztönzi őket, hogy fesztiválokon is megmutassák, mire képes a zene, hogyan tudja kiszakítani az embereket a mindennapokból, felszabadítva a problémák terhe alól, átadva magukat a zene sodrásának.

Ebben a küldetésben vannak társaik, olyan művészek, mint pl. Maxim Rysanov, Jose Gallardo, Fenyő László, Zempléni Szabolcs, Jacques Zoon, akik ugyanúgy részesei kívánnak válni a zene megszerettetésének.

A varázslatos Palotaszálló

Nem lehet nem szólni a parádés helyszínről, a Palotaszállóról. A Szinva patak festői völgye és a Hámori tó szomszédsága már önmagában is beszédes helyszín.Nem hagyhatjuk ki annak megemlítését, hogy József Attila “Óda” c. versét is e táj szépsége ihlette.

 A Szálloda egy Mátyás korabeli vadászkastély, neoreneszánsz stílusban 1930-ból, patinás hangulatú termekkel, minőségi szolgáltatásokkal.Nem véletlenül egyik hungaricumunk. 

A szálloda méltán népszerű. de a Fesztiválakadémia nívós rendezvénye jócskán emelte fényét. A zene mindenhonnan áramlott, és felejthetetlen élménnyé tette az ottlétet.

A lelkünk mélyére ható muzsika-hétvége reméljük, hagyományt teremt. Minden adott hozzá a lelkes hallgatósággal együtt.

Most a Kelemen-Kokas házaspár egyik magával ragadó videójával zárjuk cikkünket:



 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu