„Melanie mindenkiben gyermeket látott, s ezért tudott mindenkit szeretni”
Margaret Mitchell
Az idei év is sok mozinéző kedvencének elvesztését hozta. Volt közöttük, akik még a Hollywoodi filmgyártás aranykorának ikonjai voltak, ilyen pl. Olívia de Havilland és Kirk Douglas, de meg kell emlékeznünk Sean Connery-ről és Ennio Morriconéről, akik munkássága nem kötődött annyira Hollywoodhoz.
Először Olívia de Havillandnak szentelünk egy cikket, akik a magyar nézők jóval később ismertek meg, mint az „Elfújta a szél” Oscar díjra jelölt Melanie-ját.
Ritka hosszú életet élt (104 éves korában hunyt el) nagy megbecsülésben, 53 éven át tartó fantasztikus színészi karrierrel. Talán nem is létezik olyan híresség, aki 2 Oscar díja mellé megkapta a legmagasabb amerikai állami kitüntetést, a Francia Becsületrend tulajdonosa és 101 éves korában még II. Erzsébet királynő is lovaggá üti.
Olívia de Havilland angol szülők gyermekeként Tokióban született. Apja szabadalmi jogász és angol tanár volt, anyja színésznő. 3 éves korában a család Kaliforniába költözött. 4 évesen balettozott, 5 évesen kezdett el zongorázni és még iskolába járás előtt tudott olvasni. Még teenagerként színi előadásokban szerepelt (Büszkeség és balítélet), majd érettségi után nagy sikerrel debütált Puck szerepében a Szentivánéji álomban.
A fordulópont: a Szentivánéji álom és a hollywoodi románc
Hermia szerepét játszotta el a Szentivánéji álom-ban Max Reinhardt rendezésében. Ekkor még a Mills Főiskolán angol tanárnak tanult, de a szereppel akkora sikere volt, hogy a filmvásznon is eljátszotta. 5 évre leszerződött a Warner Bros.-hoz. Az igazi hírnév akkor érte utol, amikor 1938-ban a Robin Hood kalandjaiban Errol Flynn, a korszak férfiideáljának partnereként játszott. 8 filmben szerepeltek együtt. Errol Flynnel egy igazi hollywoodi románc is összekötötte. Az, hogy a tökéletesen összeillőnek tűnő pár miért nem teljesítette be szerelmét, az az egyszerű magyarázat, hogy Havilland kikosarazta Flynnt, mert nem vált el különélő házastársától. Erre Flynn sértődöttségében visszament a feleségéhez. De Havilland még több tíz év távlatából is úgy viselkedett egy interjúban, mint egy fülig szerelmes kislány, amikor a színészre terelődött a szó. (Index-kultur)
Új szerelmek
A félresikerült románc után James Stewart színésszel, majd John Houston rendezővel keveredett szerelmi kapcsolatba, majd Marcus Goodrich újságíró felesége lett. 7 évig tartó házasságuk alatt született Benjamin fiúk, aki sajnos 19 éves korában Hodgkin-limfóma következtében meghalt. 1953-ban egy francia rendezővel, Pierre Galante-tal házasodott össze, akivel házassága 1979-ig tartott. Barátok maradtak a férfi 1998-ban bekövetkezett haláláig. Ebből a házasságból született meg lányuk, Gisele Galante, aki a mai napig ügyvédként tevékenykedik.
Testvérpárbaj
Leánytestvérével, Joannal, aki 15 hónappal volt csupán fiatalabb, kutya-macska viszonyban voltak szinte egész életükben. Ez nem lenne újdonság, ha nem egy olyan testvérpárról lenne szó, akinél mind a kettő Oscardíjas színésznő. 1942-ben egyszerre jelölték kettőjüket Oscarra: Joan (Fontaine) a „Gyanakvó szerelem”-ben nyújtott alakításáért elhalászta az aranyszobrot nővére elől, aki a „Hold back the Dawn” c. filmbeli szerepléséért lett jelölt. 1961-től 1975-ig jóban voltak, de rákbeteg édesanyjuk ápolásán vitatkozva újra kiásták a csatabárdot. Joan szellemes megjegyzést tett az Olíviával való kapcsolatára: „Én mentem férjhez elsőként, én kaptam hamarabb Oscar díjat, és ha előbb halok meg, mint ő, akkor biztosan dühös lesz amiatt, hogy ebben is megelőztem.” És bekövetkezett az a helyzet, hogy Joan 96 éves korában elhunyt, míg Olívia csak idén, 104 évesen.
Az Elfújta a szél Melanie-ja, mint legemlékezetesebb alakítása
49 filmben szerepelt, de mégis e filmbeli szereplése tette emlékezetessé. Bár nem ő volt a film főszereplője, hanem a Vivien Leigh által megformált Scarlett O’Hara, ő a szelíd Melanie Hamiltont játszotta, Oscar díjra jelölt módon. Ő is nagyon szerette Melanie-t, mert ez a hősnő jó, okos és boldog asszony.
Két Oscar díjat ítéltek oda később neki: 1947-ben a „Kisiklott élet” (To Each His Own) és 1950-ben az Örökösnő (Heiress) főszerepeiért.
A pernyertes Havilland – harc a Nagy Ötök ellen
Az 1920-as évek második felétől a negyvenes évekig a Nagy Ötök uralták a Hollywood-i filmipart: a FOX Film Corporation, a Loew’s Incorporated ( a Metro Goldwyn-Mayer anyacége), a Paramount Pictures, az RKO Radio Pictures és a Warner Bros. Teljhatalommal rendelkeztek – a filmkészítéstől a forgalmazáson át a mozihálózatokig. Szörnyű módszerekkel zsákmányolták ki a filmkészítőket és az előadóművészeket. Az Index-kultur így ír erről: „Ha kellett, szabotálták a karrierjüket, lehallgatták, megfigyelték alkalmazottaikat, kirakatházasságokba vagy kapcsolatokba kényszerítették őket, vagy ppen megtíltották nekik, hogy férjhez menjenek, megnősüljenek. Voltak színésznők, akiket abortuszra kényszerítettek, gyógyszerezték őket, és a sort még tovább lehetne folytatni.” Havilland így vallott saját helyzetéről: „Reggel fél hétkor már a sminkszobában kellett lennem, és késő estig forgattunk. Évente öt filmben szerepeltem. Ami kis szabadidőd, magánéleted maradt az sem volt a sajátod, afölött is a sajtósok rendelkeztek.”
Havilland megelégelte a zsarnokságot és 1943-ban pert indított a Warner Bros ellen. Megnyerte a pert, de amíg tartott, sehol sem alkalmazták. Ezt a 2 éves kihagyást megszenvedte ugyan, de filmes pályafutása a Paramount általi alkalmazása miatt helyreállt: ezután jöttek az Oscar díjas sikerek.
A „Kígyóverem” c. filmje (1948) bár témája miatt nem hozott babérokat, számára mindig emlékezetes maradt, mert hitelesen mutatta be a mentális problémákkal küzdők helyzetét, és a brutális kezelési módszereket.
1952-ben Oscar díjra jelölték a „My Cousin Rachel” c. filmben való szerepléséért. Franciaországban még játszott kevésbé emlékezetes filmekben. Utolsó filmes díját, egy Golden Globe-ot 1986-ban nyerte el, „Anastasia: The Mistery of Anna” c. televíziós film egyik mellékszerepéért.
Mindvégig energikusan és szellemi frissességben élt Hollywood aranykorának utolsó fényes csillaga.
Emlékezzünk sokáig rá, és – ha tehetjük - ismét nézzük meg jelentős szerepeiben!
Egy rövid képes összefoglalóval tekintünk vissza gazdag életművére: