Kulturális ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

A Broadway Budapestre érkezett

The Broadway arrives to Budapest

2023-07-24 09:15:29

“Gyerekkorom óta terápiás jellegű a művészet…Akkor boldog az ember igazán, ha játszik”

Farkas Gábriel

Egy igazi értékre leltem. Kedves barátnőm lelkesedése rám is rám ragadt: Farkas Gábriel tényleg egy kuriózum. A világon mindenütt sikert aratna, igazi entertrainer. A magyar előadóművész szó nem elég színes ahhoz,hogy kifejezze szerteágazó művészetét. A felvételek sem képesek visszaadni azt az igazi szórakoztatást, amit tőle egy-egy néző-hallgató kaphat. Nem egyszerűen előadja a dalokat, sanzonokat, erre sok mindenki képes, hanem úgy adja át - kedves történetek kíséretében - az érzéseket, hangulatokat, hogy szereplőivé válunk azoknak.

Ki is valójában Farkas Gábor Gábriel?

Festőművész, énekes, rendező, konferanszié, dalszerző, zongorista, tanár? Mindez, és ennél több is.

Önéletrajzából megtudjuk, hogy Balatonfüreden járt általánosba, ének-zenei tagozatra. Zircen végezte középiskolai tanulmányait a III. Béla Gimnázium Vizuális Nyelv és Művészet tagozatán. Sokat színjátszóskodott és rendezett is pl. Örkény Egyperces novelláiból egy külön díjjal jutalmazott előadást.Mindössze 16 éves, amikor a különdíj eredményeként felsőfokú rendezői képesítést szerzett.

Már gyermekkorától vonzotta a bakelit lemezeken hallgatott 20-as, 30-as évekbeli dalok, kuplék és filmeken nézett klasszikus revük és varieték világa. Teenager korától kisebb zenekarokban billentyűs, vokalista és énekes. Képzőművészeti egyetemen töltött évei alatt éveken át a budapesti Moulin Rouge énekese, showmanje, műsorvezetője. 2000-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán. 

Egy érdekes történet fűződik ehhez: Diplomavédése meglehetősen polgárpukkasztóra sikeredett. A Moulin Rouge falaira hatalmas képeket festett, és azok bemutatását egy fergeteges revű kísérte, melyben énekes-konferansziéként mutatkozott be. Az egyetem művésztanárai köpni-nyelni nem tudtak, annyira meglepődtek. Senki nem merte a másik előtt bevallani, hogy tetszett a performance-szal felturbózott diplomavédés. Végül, ahogy az a Szegvári Katalinnal folytatott beszélgetésből kiderült, egy hármas jegyben kiegyeztek. A diplomavédés zajos sikeréről  azonban a másnapi jelentős napilapok megemlékeztek.

A festészet, mint szerelem mellett egyre inkább elmélyül a musicalek világában. Miért ebben a műfajban? Mert kamaszkorától gyakorolt zene és színészet mellé felsorakozott a tánc szeretete is, megtanult szteppelni és jártasságot szerzett a jazzbalettben is. Emellett a konferálás, a történetmesélés is igazán testhez álló feladat Gábrielnek. Nem véletlen, hogy a Cabaret konferansziéja szerepében nemzetközileg is értékelt sikert aratott, de Herodes és Judás szerepében is brillírozott.

S ha ez még nem volna elég, elvarázsolja a közönséget kitűnő zenésztársakkal a magyar és amerikai klasszikus könnyűzene dalaival - teljesen modern hangszereléssel - az Orfeumban és a Mixatban. Ezt kultúrmissziónak is tekinti immáron több, mint 20 éve. A Mixatban tanúja voltam egy háromórás műsor alatt vonzó előadásának, melyet az alábbiak jellemeznek: kiváló hangi adottságok, színpadi rutin, szenvedély, dinamika, szuggesztió, életöröm és szórakoztató történetek. És zene-zene-zene!!!

A Rádió Bézsben így nyilatkozott kultúrmissziójáról: “Néha -mai szemmel bugyutácska módon vidám és szívbemarkolóan szentimentális dalok ezek, de olyan szórakoztatóak, hogy meg kell őrízzük értékeiket.”

A polihisztorság egyre fokozódik: saját dalokat is szerez pl. a “Pesti balhé” c. filmhez, időszakonként Zanzibarban vizuális kultúrát tanít a szegény gyerekeknek, ezzel segítve a nyomorból való kitörési lehetőségeiket.

Szabadidejét a festészetnek és a kutyázásnak szenteli, inspirációit pl. moziélményekből szerzi.

Az internet segítségével megtudhatjuk, hogy hol találkozhatunk vele és triójával. Érdemes. Vibráló személyisége, művészi sokoldalúsága feltölti energiával az embert.

Az elmúlt 25 év jubileumi lemezéről így nyilatkozik:



 

DrKónya Judit


Sixties.hu