“Úgy vélem, semmi sem fogható ahhoz a lázas izgalomhoz, ami akkor tölti el a feltaláló szívét, amikor látja, hogy valamely agyszüleménye sikeresen megvalósul”
Nikola Tesla
Sokan vallják, hogy az illatos, gőzölgő, minőségi fekete kávénak nincs párja. Ez igaz, de csak a kiváló minőség esetében. Van egy triesti dinasztia, aki a mai napig azonos módszerrel, azonos csúcsminőségben hoz kávét forgalomba. És, mint majdnem minden találmánynak , köze van a magyarokhoz. Egy temesvári születésű úriembert, Illy Ferencet tekinthetjük a világhírű olasz eszpresszó királyának.
Illy Ferenc, a feltaláló
Illy Ferenc 1892-ben született az Temesváron, ahol iskoláit is végezte. 1913-ban besorozták és végigharcolta az I. világháborút, még Isonzónál is részt vett a csatában. Több kitüntetéssel is jutalmazták hősies helytállását.
A háború befejezése Triestben érte, mely a kávégyártás és forgalmazás központja vlt. Egy kávékereskedésben kezdett el dolgozni értékesítőként. Érzékelte, hogy a vevők mindig a friss kávé után áhítoztak, de a frissentartás nehézségekbe ütközött. Első találmánya a vákuumcsomagolás volt: az oxigént 0,3 atmoszféra nyomással nitrogénnel helyettesítette és a speciális dobozokban a kávé 3 évig megőrizte ( és mai is megőrzi) illatát és aromáját.
1929-ben megindította az azóta már brand-dé vált vállalatát, az Illycaffét. 1935-ben újabb találmánnyal rukkolt elő: megalkotta a világ első, automata, forró gőzzel működő kávégépét, és ezzel az olasz eszpresszó világhírű útjára indult. Azt vallják, hogy a kávézás egy minden érzékszervre ható élmény, mely csak a megfelelő minőséggel érhető el. Az M5-ön a családról szóló dokumentumfilmből megtudhatjuk, hogy egy eszpresszó 50 kávészemből készül, a cappuccino elkészítéséhez 170 ml-es csésze szükségeltetik és az alapjául szolgáló eszpresszónak kiváló minőségűnek kell lennie, nem beszélve a tejről. Persze a módszert nem árulták el.
A dokumentumfilm az üzletet folytató gyerekek és unokák bemutatására is időt szentelt. Az egyik unoka, Riccardo azt mesélte el vegyész képzettségű édesapjáról, Ernesto Illyről, hogy a találmányt tudományos szempontból ellenőrizte. Megvizsgálta, hogy a nitrogén helyett érhetne-e hatékonyan próbálkozni más gázokkal is a légmentesítésnél, el lehetne-e térni a 0.3 bar nyomástól. Megállapította, hogy apja találmánya hosszú távon is tökéletes megoldást hozott.
Ernesto azzal írta be magát a kávétörténelembe, hogy létrehozta Triestben az azóta már a világ 28 helyszínén működő Kávéakadémiát, mely tanfolyamokat tart nemcsak a baristák számára, de más tematikával a gyártóknak és megint más ismeretekkel a fogyasztóknak is. A kávékészítés közben ugyanis 13 tényezőt kell figyelembe venni.
Az unokák Riccardo, majd később Andrea vezette a családi vállalatot. A brazil beszerzésű arabica kávé feldolgozásával kapcsolatos újításokat vezettek be. A korábban szemenként szedett kávébogyók betakarítását felváltotta az ágak letépése, mely azt eredményezte, hogy az éretlen és a túlérett szemek is belekeveredtek az alapanyagok közé. Többféle válogatógéppel kísérleteztek, ma már fehér fényű, bikromatikus, 2 frekvenciájú rendszerrel szűrik ki a megfelelő szemeket sűrített levegő segítségével. Így mindig azonos minőséget tudnak elérni. Nem gyártanak sokféle kávét: az 1977-ben megalkotott Specialitás kávékeverék ma is bevált termék. A kapszulás kávékba is kiváló alapanyagot tesznek.
Az Illycaffé, a kávé költője
A vásárlók számára a teljes kávézási élmény biztosításához a kortárs művészet nemzetközi kreativitását visszatükröző csésze műalkotásokat hoztak forgalomba, sorszámmal és az alkotó aláírásával.
Yoko Ono 2015-ben különös alkotásokkal gazdagította a csésze-gyűjteményt. A japán kintsugi elve alapulvételével széttörte a csészéket, majd arannyal összeragasztotta. Ez az eljárás azt reprezentálja, hogy ha valami számodra fontos, azt megjavítod. Ez a rituálé segít feldolgozni a japánok számára életük nehéz pillanatait.
A megszólaltatott családtagok szavaiból a vásárlók iránti szeretet és megbecsülés áramlik, valamint az, hogy munkájukat hivatásként elkötelezve végzik.
Reméljük, hogy a következő nemzedékek sem csinálják ezt másként, így sokáig örülhetünk az igazi olasz eszpresszónak.