TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

Újabb táplálkozási közellenség?

Another nutritional public enemy?

2024-09-02 10:41:20

"Tégy jót a testeddel, hogy a lelkednek legyen kedve benne lakozni!"
Avilai Szent Teréz

 Már a gluténról és a laktózról sokat tudunk, mindkettő okozhat jelentős problémákat táplálkozásunkban, így egészségünkben. De jelentkezhet gyakori puffadás, hányinger vagy hasmenés az egészséges táplálkozás alapját képező friss gyümölcs és zöldség fogyasztása esetén is - egy eddig reflektorfénybe  nem kerülő olyan fehérjék által, melyeket lektineknek nevezünk.
Mik azok a lektinek?
Ezek - nem tévesztendők össze a pektinekkel, melyek ártalmatlan, vízben oldható rostok - olyan szénhidrátmegkötő fehérjék, melyek rontják a tápanyagok hasznosulását, ahogy dr. Balaicza Erika orvos-természetgyógyász nevezi: anti-tápanyagok. 
Legtöbb növényben megtalálhatók, hiszen a kártevőkkel, rovarokkal szembeni védelmet szolgálják a növény számára. Mivel leginkább a növény magját védik, abban található a legtöbb belőlük.
"A lektineket nem lehet teljesen megemészteni. Ellenállnak a gyomor alacsony (savas) Ph. értékének is, így átjutnak a bélbe... A bélnyálkahártya sejtjeihez kötődnek, ezzel rontják a hámsejtek működését, szaporodását, valamint leválását." ( d. Balaicza)
Mivel a bélfal károsodik, egyes rossz bélbaktériumok pl. E-coli elszaporodnak, és komoly gondokat okoznak az emésztésünkben. Romlik a fehérjék lebontása. "Az emészthetetlen lektinek a bélfal sejtjeihez kapcsolódva a véráramba kerülnek, és így más belső szervekhez is eljutnak, ahol azok anyagcseréjét is megváltoztatják."
A sok vérbe került lektin megzavarja a bél áteresztőképességét, és un. szivárgó bél szindróma alakul ki. Ez az állapot pedig krónikus gyulladást okoz a szervezetben, mely több súlyos betegség kialakulását segíti elő pl. krónikus gyulladásos bélbetegségek, depresszió, allergia, krónikus fáradtság szindróma, vastagbélrák.
Mit tehetünk?

  • Építsük be az alábbiakat az étrendünkbe:articsóka, salátafélék, spárga, zeller, gyökérzöldségek, spenót.
  • Fogyasszunk lektinmentes gabonákat.
  • Jó tudni: sok gluténmentes gabona tartalmaz lektint! A teljes kiőrlésű gabonákban is sok lektin van. Dr. Balaicza Erika a kölest és a maniókát ajánlja, édesítésre pedig az agévészirupot.
  • Óvintézkedések: áztatás, csíráztatás, erjesztés, lassú főzés.

Bóday Ádám és dr. Hauber Emőke az Arany metszés c. beszélgetésükben azt javasolják, hogy térjünk vissza olyan, korábban alkalmazott technológiákhoz, mint az áztatás, erjesztés és a lassú főzés. Mivel a lektinek vízoldékonyak, a hüvelyeseket 15-20 órán át kell áztatni pl.almaecetes vízben vagy a savanyú káposzta levében. 
Célszerű az alábbi fűszereket használni: borsikafű, csombor, lestyán, bazsalikom, köménymag, melyek segítik a lektinlebontó mikróbák munkáját.
Íjedjünk meg vagy csak figyeljünk szervezetünk jelzéseire?

Dr. Balaicza óva int bennünket attól, hogy ajtóstól rohanjunk a házba. A lektinek jó része  ugyanis ártalmatlan az emberek többsége számára, így fogyaszthatók a lektin tartalmú növények, persze jó, ha a 3. pontban említett óvintézkedéseket betartjuk. 
Ha azonban az óvintézkedések betartása mellett is hányingert, hányás, puffadást, hasmenést figyelünk meg a hüvelyesek ( rozs, búzs, árpa, kukorica, szója, rizs), hagymafélék, banán vagy olyan zöldségek mint burgonya, padlizsán, paprika, paradicsom, tökfélék, uborka, illetve olajos magvak, mint kesudió, földimogyoró, vagy fűszerek, mint csili vagy cayanne bors fogyasztása esetén - úgy kerüljük ezeknek az étrendünkbe iktatását!


 


 

DrKónya Judit


Sixties.hu