"Tégy jót a testeddel, hogy a lelkednek legyen kedve benne lakozni!"
Avilai Szent Teréz
Már a gluténról és a laktózról sokat tudunk, mindkettő okozhat jelentős problémákat táplálkozásunkban, így egészségünkben. De jelentkezhet gyakori puffadás, hányinger vagy hasmenés az egészséges táplálkozás alapját képező friss gyümölcs és zöldség fogyasztása esetén is - egy eddig reflektorfénybe nem kerülő olyan fehérjék által, melyeket lektineknek nevezünk.
Mik azok a lektinek?
Ezek - nem tévesztendők össze a pektinekkel, melyek ártalmatlan, vízben oldható rostok - olyan szénhidrátmegkötő fehérjék, melyek rontják a tápanyagok hasznosulását, ahogy dr. Balaicza Erika orvos-természetgyógyász nevezi: anti-tápanyagok.
Legtöbb növényben megtalálhatók, hiszen a kártevőkkel, rovarokkal szembeni védelmet szolgálják a növény számára. Mivel leginkább a növény magját védik, abban található a legtöbb belőlük.
"A lektineket nem lehet teljesen megemészteni. Ellenállnak a gyomor alacsony (savas) Ph. értékének is, így átjutnak a bélbe... A bélnyálkahártya sejtjeihez kötődnek, ezzel rontják a hámsejtek működését, szaporodását, valamint leválását." ( d. Balaicza)
Mivel a bélfal károsodik, egyes rossz bélbaktériumok pl. E-coli elszaporodnak, és komoly gondokat okoznak az emésztésünkben. Romlik a fehérjék lebontása. "Az emészthetetlen lektinek a bélfal sejtjeihez kapcsolódva a véráramba kerülnek, és így más belső szervekhez is eljutnak, ahol azok anyagcseréjét is megváltoztatják."
A sok vérbe került lektin megzavarja a bél áteresztőképességét, és un. szivárgó bél szindróma alakul ki. Ez az állapot pedig krónikus gyulladást okoz a szervezetben, mely több súlyos betegség kialakulását segíti elő pl. krónikus gyulladásos bélbetegségek, depresszió, allergia, krónikus fáradtság szindróma, vastagbélrák.
Mit tehetünk?
Bóday Ádám és dr. Hauber Emőke az Arany metszés c. beszélgetésükben azt javasolják, hogy térjünk vissza olyan, korábban alkalmazott technológiákhoz, mint az áztatás, erjesztés és a lassú főzés. Mivel a lektinek vízoldékonyak, a hüvelyeseket 15-20 órán át kell áztatni pl.almaecetes vízben vagy a savanyú káposzta levében.
Célszerű az alábbi fűszereket használni: borsikafű, csombor, lestyán, bazsalikom, köménymag, melyek segítik a lektinlebontó mikróbák munkáját.
Íjedjünk meg vagy csak figyeljünk szervezetünk jelzéseire?
Dr. Balaicza óva int bennünket attól, hogy ajtóstól rohanjunk a házba. A lektinek jó része ugyanis ártalmatlan az emberek többsége számára, így fogyaszthatók a lektin tartalmú növények, persze jó, ha a 3. pontban említett óvintézkedéseket betartjuk.
Ha azonban az óvintézkedések betartása mellett is hányingert, hányás, puffadást, hasmenést figyelünk meg a hüvelyesek ( rozs, búzs, árpa, kukorica, szója, rizs), hagymafélék, banán vagy olyan zöldségek mint burgonya, padlizsán, paprika, paradicsom, tökfélék, uborka, illetve olajos magvak, mint kesudió, földimogyoró, vagy fűszerek, mint csili vagy cayanne bors fogyasztása esetén - úgy kerüljük ezeknek az étrendünkbe iktatását!