TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

Ne csak a túlélésre játsszunk!

2021-03-17 13:07:02

„A Gabonaagy életmódprogram módszert ad önnek, hogy átvegye az ellenőrzést a tudata, a teste és a lelke fölött. Megoldást jelent ezekre az egészségügyi kihívásokra”

Dr.David Perlmutter

A Gabonaagy szakácskönyv kapcsán már beszéltünk az újfajta életmód egyik fontos eleméről, a táplálkozásról. Most még egy pillanatra visszatérünk erre, és a táplálékkiegészítésre koncentrálunk. Ezekre szükségünk lehet, mint ahogy az elnevezésük jelzi – kiegészítésként, nem helyettesítve az egészséges étrendet.

Dr. Perlmutter felhívja a figyelmet, hogy a táplálékkiegészítők szedése előtt, ha vényköteles gyógyszert szedünk, kérjük ki a kezelőorvosunk véleményét.

Általános megjegyzések

  • A probiotikumokat éhgyomorra szedjük.
  • A kurkumát reggel és este.
  • A többit, bármikor lehet, de jó, ha mindig ugyanabban az időben.

Most kicsit részletesebben tekintsük át, mely táplálékkiegészítők szedése javasolt.

A szükséges táplálékkiegészítők

DHA – a táplálékkiegészítők királya. Egy OMEGA3 zsírsav, agyvédő vegyület. Napi 100 mg szedése javasolt halolaj vagy alga formájában.

Kókuszolaj – a csodálatos közepes láncú, egészséges zsírsavak tárháza, mely segít – többek között – az Alzheimer kór, a szívbetegségek, a magas vérnyomás, a rák megelőzésében, vírus-, baktérium- és gombaellenes. Napi 1-2 teáskanál elegendő belőle, de célszerű azzal főzni is.

Kurkuma – egy gyulladásgátló antioxidáns, új agysejtek képződését segíti és emeli a DHA szintet. Reggel-este 500-500 mg fogyasztandó.

Alfa-lipolsav – zsírsav, mely minden sejtünkben segíti a szervezet normál működését. Átlépi a vér-agy gátat, az agyban erős antioxidáns. Napi 300-500 mg szükséges.

Kávégyümölcs-kivonat – az agyat érintő károsodások ellen hat, az új idegsejtek létrehozását és a közöttük levő kapcsolatok létrejöttét segíti. Napi 100 mg-ot együnk belőle.

D3 vitamin – hormonjellegű előanyag, - többek között – idegsejtvédő, véd a szabad gyökök káros hatásaitól. Összes feladatát a bélbaktériumokon keresztül látja el.

Fontos: A D vitamin színt mérés után az orvos általi beállítás a napi adagoláshoz.

Bélbaktériumok

Tudjuk, hogy az immunrendszerünk 70%-a a bélrendszerben található, így már ezért is lényeges a bélrendszerünk állapotának folyamatos karbantartása.

Prebiotikumok

Ezek olyan élelmiszer-összetevők, melyek segítik a jótékony baktériumok szaporodását. Nem emészthetőek, a bélbaktériumok képesek egyedül átalakítani őket. Napi minimum 12 g fogyasztása szükséges.

Természetes prebiotikus élelmiszerek:

  • cikóriagyökér,
  • csicsóka,
  • fokhagyma,
  • pitypanglevél,
  • póréhagyma,
  • spárga,
  • vöröshagyma.

A bioboltokban található gumiarábikum  = az arab mézgafa váladékából) a „legbiztonságosabb, legjobban tolerálható élelmi rost, nem növeli a hasi görcsök vagy a hasmenés kockázatát.” Naponta vacsora előtt 15-30 perccel 1 vagy 2 csapott evőkanálnyi, bármilyen italhoz keverve. Napi 1 evőkanálnyi mennyiséggel kezdje, hogy a szervezete megszokja.

Probiotikumok

A bél mikroflórájának jótékony hatású, természetes, élő mikroorganizmusai a probiotikumok. Esetükben is lehetséges természetes módon hozzájutni a szükséges mennyiséghez.

Természetes probiotikumok:

  • élőflórás joghurt, ( hozzáadott cukor nélkül!), tejérzékenyek: kókuszjoghurtot fogyasszanak.
  • kefir, – élesztőgombák és tejsavbaktériumok elegye. Lactobacillus és Bifidobacterium – a két legfontosabb – található benne. Tejérzékenyek: kókuszkefírt fogyasszanak.
  • savanyú káposzta,– kolintartalma a központi idegrendszer ingerületátvitelében fontos szerepet játszó acetilkolin képződéshez szükséges.
  • savanyú uborka,
  • fermentált, sós lében, hőkezelés nélkül savanyított zöldségek,
  • fermentált hús, hal, tojás, mártások ( www.DrPermutter.com) oldalon találhatja meg elkészítésük módját.

Mesterséges probiotikumok:

5 kiemelt fontosságú ezek közül:

  • Lactobacillus plantarum
  • Lactobacillus acidophilus
  • Lactobacillus brevis
  • Bifidobacterium lactis
  • Bifidobacterium longum.

Ha fogyni szeretnénk a fentieken túl:

  • Lactobacillus gasseri
  • Lactobacillus rhamnosus

Hangulatzavar esetén további  probiotikum:

  • Lactobacillus helveticus.

Ne feledjük: a probiotikumokat éhgyomorra, étkezés előtt 30 perccel kell bevenni!

Megfontolandó gyógyszerek

Dr. Perlmutter kiterjedt kutatásokra alapítva óva int bennünket bizonyos, tömegek által használt, és a köztudatban ártalmatlannak ítélt gyógyszerek használatától.

Sztatinok

A koleszterin-mumus (magas koleszterinszint) ellen szedett sztatinok az agyi megbetegedések kockázatának növelésért is felelősek. Igaz, hogy a koleszterinszintet csökkentik, de milyen áron! Az új kutatások szerint növelhetik a cukorbetegség, a szívbetegségek, a depresszió kockázatát is. „Tudományos adatok sora mutatja, hogy a rendkívül alacsony koleszterinszint depresszióval, memóriavesztéssel, sőt még saját és mások ellen elkövetett erőszakkal is összefüggésben áll.”

Protonpumpagátlók (PPI)

A refluxot kezelő szerek gátolják a normál emésztéshez szükséges gyomorsav termelődését. A PPI-kről kiderült, hogy az azt rendszeresen szedőknél tápanyaghiány és fertőzések léphetnek fel, szívbetegség, krónikus vesebetegség kockázata is kialakulhat, és sérülhetnek a bélbaktériumok is. Ezáltal tönkre mehet az emésztőrendszer, sőt immunrendszerünk is.

Paracetamol (acetominofen)

A láz- és fájdalomcsillapításra Magyarországon is sokan szednek Rubophen, Coldrex, Neocitran, Panadol tablettákat. Az USA-ban kimutatták, hogy sokszor izületi fájdalmak csökkentésére is reklámozzák ezeket, pedig teljesen hatástalanok! Sajnos ugyanakkor károsítják az agyi funkciókat. „Egy másik 2015-ös tanulmányban dán kutatók megállapították, hogy a terhesség alatt acetominofent szedő nők gyermekei nagyobb eséllyel fognak a hetedik életévükre az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás) kezelésére gyógyszert szedni.”

Non-szteroid gyulladásgátlók ( Ibuprofen)

Az Advil, Algoflex, Nurofen, Aleve szedésére buzdítanak a reklámok, de ne dőljünk be ezeknek! E gyógyszerek a prosztaglandinok mennyiségét csökkentik, így károsítják a vékonybelet, a bélnyálkahártyáján gyulladásokat okozva.

Antibiotikumok

Nyugodtan tekinthetjük csendes gyilkosnak őket, melyek megölik ind a jó, ind a rossz baktériumokat. Emiatt több hónapra kedvezőtlen hatásúak a bélflórára. Sőt Dr. Perlmutter ennél drámaibb helyzetekre utal: „Az újabb kutatásokból tudjuk, hogy akár egyetlen antibiotikumkúra is megváltoztathatja a mikrobiomot az illető életének teljes hátralevő részére… Kedvezőtlenül befolyásolja az inzulinérzékenységet és a glükóztoleranciát, és elősegítik a zsír raktározódását a szervezetben.”

Persze adódhatnak az ember életében olyan helyzetek, amikor akár életmentő lehet az antibiotikum szedése. Sosem felejtem el, hogy 32 éves koromban kétoldali tüdőgyulladásomat 32 doboz Semicillin beszedésével gyógyították meg. Akkor még ismeretlen volt a tudatos bélflórajavítás, de mivel étrendünkben a természetesség uralkodott, a joghurt, kefír, savanyú káposzta, spárga stb. segített a bélflórám állapotán.

Bár a gyógyszerek alkalmazásának megvan a helyük és idejük, jó volna, ha a reklámoknak nem bedőlve, kapkodnánk be azokat, hanem használnánk szervezetünk öngyógyító képességét.

Legközelebb az életmód-építés másik pillérével, a mozgással foglalkozunk.

Egy gusztusos és egészséges zöldségkompozícióval zárom a cikket:


zöldségek, egészséges étrend, gabonaagy


 

DrKónya Judit


Sixties.hu