TáplálkozásNot Only For Sexagenarians

A csodatevő makrobiotika

2020-04-15 11:35:32

„Az ételek nagyon sok érzelmet hordoznak. Az étkezés nem csak a túlélésről szól, hanem egy örömforrás is”

Liptai Claudia

A húsvéti lakomák után megint célszerűvé válik, hogy azon elhatározásunkat valóra váltsuk, mely az egészséges táplálkozás felé vezet. Én is próbálom az egészséges étkezés útját járni. A gyermekkori mondásomtól „egy szem krumpli – több szem hús” már távol járok, de még botladozom. Talán nem hagyok fel teljesen a hússal, de igyekszem alaposan lecsökkenteni a mennyiségét. A makrobiotika ismertetésével saját magam is trenírozom, mert tudom, hogy az egészséges táplálkozás egy mentsvár lehet a súlyos betegségek elkerülésére vagy esetleges visszafordítására.

Dicsértük már a növényi alapú táplálkozást, de ahhoz, hogy ne legelésnek tekintsük a húsmentes étrendet, célszerű megismerkednünk az egyes táplálékok sajátosságaival. Horváth Éva és Szepesi Dóra kalauzol bennünket a táplálékok rendszerében.

  • Az isteni eledel, a gabona

Ez a növény a harmonikus étrend alapja. „Már Hérodotosz azt írta, hogy a gabonával táplálkozó népeknek magasabb fokú a kultúrája, tudománya, művészete, mint a húsevő népeké.”

A leghasznosabb a barna rizs, melyet tanácsos lenne naponta fogyasztani. Jótékony hatásai: vízhajtó, a véredényeket rugalmasan tartja, sok B vitamin van benne, könnyen emészthető, fokozza a meditatív képességeket, idegnyugtató, anti-depresszáns hatású.

A búza növeli a szellemi teljesítőképességet, elősegíti a logikus gondolkodást, emlékezőtehetséget, a céltudatos döntést.

Az árpa a hörghurut és az asztma esetén kiváló. Erősíti a májat is.

A rozs – véna-rugalmasító. Akinek visszere, aranyere van, vagy trombózisra hajlamos, annyi rozst egyen, amennyit csak lehet! Izomerő fejlesztő és a kitartást is javítja.

A zab a sok húst fogyasztóknak előnyös. A gyenge pajzsmirigy működés esetén serkentő hatású, idegnyugtató.

A köles lúgos hatású, így köszvény és rák esetén is a savas vért lúgosítja. Nagy kovasav tartalma miatt jó a hajnak, körömnek és a bőrnek.

A kukorica jó energiát ad, kiváló vérképző, segíti a szívműködést.

A hajdina tulajdonképpen nem gabona, de vérképző és vese-működést serkentő, – de éltető energiatartalma a gabonákénál kisebb.

  • A hüvelyesek (bab, borsó, lencse, szója)

Fehérjeellátásunk fontos alkotórészei. Napi 1-2 evőkanál elegendő!

A szója, a „Föld adta hús” – mindig főzve! – jó hatású. A szójaszósz hosszas fermentációval és tengeri sóval előállított szójatermék. Mindig az elkészült ételhez tegyük! A miszó szintén tejsavas erjesztéssel jön létre, kiváló immunerősítő. A japán taxisofőrök védőétele a napi kétszeri miszóleves, mely közömbösíti a kipufogógázokat, melynek a taxisofőrök igencsak ki vannak téve. A savanyú káposzta és a kovászos uborka is hasonló hatású. A tofu kiváló fehérjeforrás, de 1 kanál bab, borsó, lencse is megteszi helyette. Sőt csicseriborsóval is helyettesíthető.

  • A zöldségfélék

A makrobiotikus konyha a növényvédőszer nélküli zöldségeket „szőröstül-bőröstül” felhasználja, így pl. a répa, retek, karalábé levelét is. A gyökér az idegrendszert, a levél és a szár a ritmikus rendszereket, a virág pedig az anyagcsereszerveket erősíti.

  • Az olajos magvak

Fehérje tápértékűek a szezám, a tök, a napraforgó, a lenmag, a mogyoró, a dió, a mandula és a mák. A magvakat 10-15 percig, 180 fokon sütőben pörköljük meg. Utána ráhintjük a párolt zöldségekre és gabonafélékre. A mák magnéziumban gazdag, beállítja a normál koleszterinszintet. Mézzel napi 1 kávéskanálnyi mennyiséget együnk belőle!

  • Az olajak

Főzéshez a szezámolaj, a hidegen sajtolt napraforgó olaj vagy tökmagolaj ajánlott, a salátákhoz pedig az extra szűz olívaolaj. 4-5 személyre 1-2 evőkanál olajat használjunk a főzéshez!

A sózás

Só helyett a kész ételekhez szójaszószt használjunk, mely bélflóránk egészséges működését segíti. 1-2 személynek 1 késhegynyi tengeri finomítatlan só elegendő, mert ebben kevesebb a vérnyomást emelő nátrium-klorid, és vannak benne nyomelemek és ásványi anyagok is.

Az édesítés

A kristálycukor kerülendő, mert kivonja a meszet a szervezetből és B vitaminhiányt is okoz. Édesítésképpen használjunk mézet vagy áztassunk be mazsolát éjszakára egy pici sóval, ezt másnap pürésítsük és vagy csak a levet vagy csak a mazsolát használjuk fel.

A savanyítás

Almaecettel vagy citrommal történjen, de a savanyú káposzta leve vagy a kovászos uborka leve is nagyon jól használható e célra.

A fűszerezés

Használjunk kakukkfüvet, rozmaringot, édesnemes paprikát, borsot, hagymát, fokhagymát, miszót vagy szójaszószt. A desszertekhez – többek között - fahéj, szegfűszeg, vanília, friss citromfű vethető be ízesítőként.

Legközelebb – érzékeltetve az elmondottakat – receptekkel koronázzuk meg makrobiotikus írásainkat.

Egy hangulatos kép a szójaszószról:


makrobiotika, növényi étrend, egészséges táplálkozás 


 

DrKónya Judit


Sixties.hu