„Fontos, hogy mozogjunk, mozogjunk és mozogjunk! Az időskorral jár lustaság is, de ez ellen tudatosan tenni kell!”
Tordai Teri
Egyre többet hallunk arról, hogy vissza kell térni mozgásunkban is a gyökerekhez. Ezt célozza a korunk egyik legkedveltebb étrendje, a paleolit diéta nyomán kialakított új mozgásforma is, melyet Lakatos Péter fejlesztett ki, Primal Move (PM) elnevezéssel.
Lakatos Péter: „Paleolit edzés” c. könyvében így határozza meg ezt a funkcionális mozgásrendszert: A Primal Move integrált mozgásrendszer, amelynek célja a jobb mozgás elősegítése azoknak az alapvető mozgásformáknak a megerősítésével, amelyeket gyermekkorunkban mindnyájan elsajátítottunk:” Kiindulópontjában hasonlít a Feldenkrais módszerhez: újra megtanulni mindazt, amit kisbaba korunkban mindnyájan elsajátítottunk, de időközben feledésbe merült.
Miért van szükségünk mozgásunk javítására?
A válasz elég kézenfekvő. Mert a mozgás = élet. A mozgás javítja a vérkeringést, ami hat az agy működésére, így segíti a tanulást. Az egészségesebb mozgás révén képesekké válunk arra, hogy élvezzük, amit csinálunk, bármi legyen is az. (flow-hatás) A könyv egy igen érdekes kutatási eredményre hívja fel figyelmünket. Tudjuk, hogy az ülő munka mennyi káros következménnyel jár. A tudósok túlnyomó többsége a sok ülésnek tulajdonítja a szív- és érrendszeri, valamint a cukorbetegséget, az elhízást. Egy 2012-ben végzett kutatás rávilágított arra, hogy irodai munkával ugyanannyi kalóriát égetünk el, mint a hadzák, az egyik utolsó vadászó-gyűjtögető törzs Afrikában. Tehát „Úgy tűnik, hogy nem általában a mozgáshiány tesz minket elhízottá, hanem a jó mozgásformák kombinációjának hiánya, és nem önmagában a túlzott kalória-bevitel, hanem étrendünk összetétele.”
A PM filozófiai alapja: a Funkcionális Mozgásminta szűrés (FMS)
Az FMS 7 féle mozgássémát mér és osztályoz az erő-és állóképesség mérésére:
Az osztályozásban a 3-as a legjobb – a szabályszerű végrehajtást jelenti, a 2-es rossz mechanikával, de végrehajtja a mozdulatsort, az 1-es nem tudja végrehajtani, a 0-as osztályzatot az kapja, aki bármely mozgás közben fájdalommal szembesül.
Jó hír: Javíthatók a rossz eredmények! Éppen a PM alkalmazásával.
A PM edzés
Az edzéseken először hanyatt és hason fekve végzünk gyakorlatokat, majd „innen haladunk a kúszó-mászó mozgások felé, amilyen hamar csak lehetséges. (…) A bemelegítés ezért az ízületek – különösen a boka, a csípő és a gerinc – mozgékonyságának, mozgástartományának és érzékelésének a javítását szolgálja. Közvetlenül ezután a statikus és dinamikus motoros irányítás javítása következik. A kézzel-lábbal kúszást követően logikusan a statikus hídtartás, a fekvőtámasz és a sétáló fekvőtámasz következik, majd kezünket a földön tartva lábra állunk. (…) Az egyensúlyt fejlesztő fejállásból guruló átfordulás előre vagy hátra. Később jöhetnek az álló helyzetben végzett gyakorlatok.” Sok gyakorlat emlékeztet a jóga ászanákra is.
Az edzésszabályai
A megfelelő légzés is nagyon fontos. Lakatos Péter igen egyszerűen ezt úgy fogalmazza meg: „Ha a test megnyúlik, lélegezd be a levegőt! Ha a test meghajlik, lélegezz ki!”
Játékosság
A PM úgy van felépítve, hogy az ősi erő „visszahívása” mellett alkalmas legyen a flow élmény elérésére. A játékosság nem ismer határokat pl. kötélhúzás törülközőkkel, memóriajátékok, verseny, tartsd a távolságot- játék. Találj ki újakat!
Élvezd, hogy mozgásodban újra gyermekké válsz!
A könyvből magunk is megtanulhatjuk az ábrák és magyarázatok alapján a PM alapjait, de éppen a játékos gyakorlatok miatt jobban tesszük, ha szakértővel csoportban élvezzük jótékony hatásait.
Kedvcsinálóként egy bemelegítő program, az angol szöveg nem értése sem zavaró, mert a mozdulatok magukért beszélnek: