MozgásNot Only For Sexagenarians

Mozogjunk a testi- lelki jóllétért!

2016-10-04 19:27:29

„Van egy csomó egészségőrült, aki csak természetes táplálékon él, de nem mozog, és borzalmasan néz ki. Aztán vannak mások, akik mennek, mint a golyó, de csupa szemetet esznek. A mozgás a király. A táplálkozás a királyné. Együtt övék a királyság.”

Jack LaLanne

 Nagyon sokféle, a hatvanas korosztály számára is alkalmas mozgásforma létezik. Ezen mozgásokat azért tekintjük „alkalmasnak”, mert ebben a korban is elkezdhetőek, fejlesztik a test tudatosságot, a könnyű mozgást és emellett lelkileg is töltik az embert.  

Elsőként az un. Feldenkrais módszert szeretném bemutatni, mert ez – tapasztalataim szerint – a legkönnyebben szeretteti meg a mozgást, hiszen utána jó érzésünk, sikerélményünk lehet.  Ki is volt a módszer feltalálója?  

A Feldenkrais módszer honlapja szerint Moshe Feldenkrais ( 1904-1984) az utolsó polihisztor volt, mert módszerének kialakításához anatómiát, biológiát, élettant, kineziológiát, neurológiát, pszichológiát, antropológiát tanulmányozott. Gépész és villamosmérnöki diplomát, majd doktorátust szerzett Párizsban, 10 évig pedig a Curie Intézetben a Nobel díjas Frederic Joliot Curie mellett dolgozott.  Érdekesség, hogy kiváló sportember is volt, ő volt 1936-ban az első feketetöves dzsúdó mester. Párizsban dzsúdó iskolát is alapított.   Térdsérülése vezette a módszer kialakításához.

Hasonlóan, mint Joseph Pilates, a pilates, Callan Pickney, a callanetics, vagy Etka anyó az általa híressé tett jóga meghonosítója a saját testi problémái miatt kísérletezte ki a mozgásformát. Ugyancsak a maga problémájának megoldására fejlesztett ki egy speciális pszichofizikai módszert Frederick Matthias Alexander ausztrál színész az 1890-es években, mert ezzel tudott úrrá lenni lámpaláza miatt kialakuló légzési- és beszédproblémáival.  Ezeknek a későbbiekben ugyancsak figyelmet fogunk szentelni.  

Visszatérve a Feldenkrais módszerhez, nagyszerűsége abban áll, hogy nagyon egyszerű gyakorlatot végzünk, lassan, tudatos odafigyelés mellett. Ezáltal olyan könnyedén tudunk mozogni, mely hasonlít a gyermekkorban megtanult, de időközben feledésbe merült mozgáshoz.   A módszer jót tesz ízületeinknek, elmúlik a derék- és hátfájásunk, és ízületi merevségünk, mert az agyat újratanítják a gyakorlatok a fájdalommentes mozgásra. Nagyon ajánlható balesetek és operáció utáni regenerálódásra is. 

A Feldenkrais módszernek két változata ismert:

  1. Tudatosság mozgás által ( Awareness Through Movement) 
    30-60 perc, oktató által vezetett csoportfoglalkozás. Mindenki egyénileg, a saját értelmezésében és ütemében végzi el az oktató által bemutatott alternatívák valamelyike szerint a mozdulatokat. 600 mozdulatsor 1000 variációja létezik!
  2. Funkcionális integráció ( Functional Integration)
    egyéni foglalkozás oktató által vezetetten, a mozdulatok beállításával.

Hogy hol ismerkedhetünk meg ezzel a mozgásformával a gyakorlatban?

Az információk az alábbi honlapon érhetők el: 
www.feldenkrais-budapest.hu


Egyszerű, de élvezetes mozgásforma, Feldenkrais


 

DrKónya Judit


Sixties.hu