„A bőr alatt rejlik az ember”
Jean-Pierre Montcassen
Folytatjuk kalandozásainkat a bőrszépítés rejtelmeiben. A harmadik felvonáshoz érkeztünk: a rugalmas kötőszövet megőrzéséhez.
Csúnya öregedési tüneteket produkál a renyhe kötőszövet: fenék, comb, has és mell bőrének elernyedését és a lógó bőrt a háton.
Ez ellen sürgősen tenni kell!
Sajnos a női kötőszövet jobban tágul, mint a férfiaké, de a várandóság idején ez nagyon jó szolgálatot tesz. A kötőszövet feszessége szempontjából az éjszakai kollagén-építés nagy fontosságú. Az Oberbeil – Hahn-Huber szerzőpáros este egy jó adag C-vitamin tartalmú gyümölcs- vagy zöldségfogyasztást javasol.
Mik a teendőink?
Kovasavat, (ez szilíciumban gazdag oxigénvegyület) mely felelős a rugalmasságért és feszességért - gél formájában vagy táplálék-kiegészítőként vihetjük a bőrbe vagy juttathatjuk a szervezetünkbe. Szilíciumban gazdag a csalán vagy zsurló tea is. Szilíciumraktárainkat az alábbi gabonafélékből is feltankolhatjuk:
Búzacsíraolajos masszázs - kollagénképződésre
A sűrű búzacsíraolajat mandula vagy makadámiadió olajjal kell összekeverni. Pár csepp rózsa-, muskátli- vagy galbánumolajat hozzátéve csodás kollagénképző masszázsolajat kapunk.
Kollagénépítő ital
Hozzávalók:
Elkészítés:
Gyümölcscentrifugával vagy turmixgéppel készítsünk levet. Keverjük hozzá az olívát, ízesítsük jódozott sóval és tabasco szósszal.
Táplálékok a feszes kötőszövethez
A jó öreg C-vitamin - homoktövis, guave, papaja, citrusfélék, eper, paprika előkészít két aminosavat: a lizint és a prolint , melyek azután a kollagénrostokban raktározódnak el, és kötőszövetté szövik az egyes rostokat. A borsó és a cukorrépa fékezik a romboló bőrenzimek (elasztázok) termelődését. A búza lenolajsav-tartalma élénkíti a nedvességet megkötő kollagén termelődését.
Minden nő szeret büszke lenni melle és dekoltázsa szépségére. Az igen vékony bőr e területeken apró ráncok megjelenéséhez vezet, majd megjelenhetnek a mély barázdák, és a bőr ernyedtté válhat.
Illóolajokkal a mell és a dekoltázs feszesítéséért
A kötőszövet erősítésnél írt búzacsíraolajos masszázs e területeken is bátran alkalmazható. Néhány csepp ápolóolajat öntsünk a 2 mell közzé és tenyérrel kenjük el a vállak irányába. Ezt a kúrát 2 héten át végezzük úgy, hogy egészen a nyakig bekenjük a búzacsíraolajos készítményt és éjszakára hagyjuk rajta.
Ránc-ellenes szórófejes spriccelés
Tiszta aloe vera nedvvel vagy vízzel hígított almaecettel permetezzük be a mell és a dekoltázs területét és paskoljuk bele.
Egy hasznos aromapakolás
2 evőkanál folyékony mézet keverjünk össze 4 csepp illóolajjal. Ez lehet rozmaring-, rózsa-, kalendula- vagy galbánum olaj, és spatulával kenjük fel a mellre és a dekoltázsra. 10 percig hagyjuk hatni. A meleg vízzel történő lemosás után rózsavízzel tonizálhatjuk a bőrt.
Mell és dekoltázs tiszíttás - Kleopátra módra
1 pohár tejszín és tengeri só (5 evőkanálnyi) összekeverése után 15 percre tegyük fel a készítményt a területre, majd langyos vízzel mossuk le és jól krémezzük vagy olajozzuk be.
Egy kis melltorna
Szorítsuk össze a 2 tenyerünket a mell magasságában, az ujjhegyek mutassanak felfelé. 20 másodpercig feszítsük meg, majd 1 percig lazítsunk. 5-ször végezzük. A napi 5 percig történő száraz mellúszás is kiváló mell- és dekoltázs feszesítő. (A „száraz” annyit jelent, hogy mellúszás tempókat végzünk felöltözve.)
A fakó, sápadt, pergamenszerű, hervadt bőr – rosszkedvre hangol bennünket. De természetesen ennek sem kell így maradnia! Ez az állapot gyakran a rossz vérellátásra vezethető vissza.
Mivel változtathatunk?
A reggeli zuhanyozás előtt luffa-kesztyűvel vagy testmasszírozó kefével javítsuk a vérkeringést, távolítsuk el az elhalt bőrpikkelyeket, és adjunk lehetőséget a tápanyagok felszívódására.
Krumpli- masszázs
Egy félbevágott nyers burgonya vágási felületével dörzsöljük át hetente többször a bőrt – ez regenerálja és simává teszi.
Azukibabos bőrradír – a páratlanul selymes bőrért
½ csésze rizs- vagy zabkorpát tegyünk mozsdókesztyűbe, nedvesítsük be. A kiszivárgó folyadékkal dörzsöljük végig a testünket, majd zuhanyozzuk le.
Ginzenges fürdő
4 kis darab ginzeng-gyökeret főzzünk meg 1 liter vízben. ¼-dére forraljuk a vizet. Szitán törjük át, hagyjuk kihűlni, és 20-30 percig a fürdővízben élvezzük a jótékony hatást.
Algával a sejtek aktivizálásához
Az előbb írt forró fürdő után az előzőleg beáztatott algát alaposan öblítsük le és tegyük fel pakolásként előmelegített törülközővel beborítva. 30 percig hagyjuk hatni, majd hűvös vízzel zuhanyozzuk le.
Tengeri sós fürdő és iszappakolás
35-37 fokos vízben 500 gr só feloldva szükséges hozzá, melyben 15 percig lazítsunk. A salakanyagoktól való megtisztítás és a sejtanyagcsere fokozása érdekében vegyünk iszapport
reformboltban és víz hozzáadásával keverjük pépesre. Ecsettel vastagon kenjük be a testet, majd meleg vízzel mossuk le a 15 perces hatóidő elteltével.
Kb. 40 éves kortól kezdve elindul az izzadság- és faggyúmirigyek termelésének lassulása, mely a sejt megújulás lassulásával is jár. Az irha kötőszövet egyre kevesebb nedvességet tárol, száraz pikkelyek képződhetnek az alkaron, a sípcsonton, irritációk és vörös területek keletkezhetnek a bőrön. A nedvesség megkötésében szerepet játszó proteinmolekulák, a kollagén bevitele a bőrbe – annak nagy molekulái miatt – nem minden kozmetikai krém által szívódik fel, így belsőleg célszerű a kollagén-pótlást segíteni.
Feszes bőr tengeri sóval
Az ásványi anyagokban (magnézium, kálium, kalcium) gazdag tengeri só alkalmazásával – olajjal kombinálva – jól tisztítja a bőrt. A Holt- tengeri só emellett nyugtató és gyulladás-gátló hatású is.
Alkalmazás:
2 csésze tengeri sót (vagy Holt-tengeri sót) kevés vízzel és 1 csésze mandulaolajjal keverjük pasztává. Kenjük a bőrre – fürdőkádban a legjobb – és gondosan masszírozzuk be, majd meleg vízzel öblítsük le.
Báziskrém ureával
Az urea (karbamid) jól megtartja a nedvességet és a bőrirritációt, gyulladást megszünteti.
A-vitamin a kiszáradás ellen
Az A-vitamin hiány a bőr kiszáradásának legfőbb oka. Ezen segíthetünk, ha sok béta karotint (az A-vitamin előanyaga) tartalmazó zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk. A papaja, sárgadinnye, sárgabarack, őszibarack, édes burgonya, sárgarépa, spenót kitűnő béta karotin források.
Jó tudni: A főtt zöldség több béta karotint juttat be a szervezetbe, mint nyersen fogyasztva. Ennek igen egyszerű oka van: az A-vitamin zsírban oldódó vitamin, így a főzéshez kevés növényi olajat is célszerű adni.
Zuhanyozás után: olajozás
A mandula- vagy avokádóolaj, pár csepp búzacsíraolajjal vagy rózsa- illetve galbánum illóolajjal bársonyosítja a bőrt.
A három felvonásos bőrszépítésünk ismertetésének végéhez értünk. Remélem, sok értékes információval gazdagodtunk. Most már csak annyi a teendőnk, hogy a bőrünkkel való foglalatosságot néhány percre építsük be az én-időnkbe. Mert mindnyájan megérdemeljük!