„A stílus az egész személyiséget átható életérzés”
Schiffer Miklós
Folytassuk a stílusosság kialakításához szükséges ismereteinket Schiffer Miklóssal.
A nők öltözködési hangulata változó, így az alább taglalt stílusirányok kristálytisztán soha sincsenek jelen egy-egy hölgy ruhatárában. Variálhatjuk azokat kedvünk szerint, persze, ha már van egy kialakult önismeretünk.
Stílusirányok – akár hangulataink alapján
Klasszikus
Praktikus, jól kombinálható darabok jellemzik, viszonylagos állandósággal, így alapját képezik – korosztályoktól függetlenül – minden női ruhatárnak. Ilyen darabok: a kis fekete ruha, a fehér blúz, a kosztüm, a blézer, a balerinacipő, a kendő. Hillary Clintont ilyennek képzelhetjük el.
Femme fatale
A végzet asszonyát a „bátor, hangsúlyos szabások, a selymek, a testvonalra tapadó alapanyagok” jellemzik. Az érzéki nő vonzerejének megmutatása mindenféle közönségessé nélkül. Nekem Monica Belucci jut eszembe erről a típusról.
Bohém
A különböző stílusok eklektikus keveredése jellemző erre a nő típusra. Kedveli a laza, természetes alapanyagokat, a színes etno-mintás maxiszoknyákat, a folklóros ékszerezettséget.
College girl
Az amerikai elit egyetemek klasszikus, nőies darabjai, férfi casual (kötetlen, hétköznapi) elemekkel. Kék blézer selyemblúzzal, sokzsebes cargo nadrággal, vászoncipővel.
Kozmopolita
A napi divat ötvözése az egyedien kialakított öltözködési szokásokkal, urbánus jellegű ruházat, azaz „a modern klasszikus nagyvonalú vegyítése a naprakész ötletekkel.”
Trendi
A divathullámok megszállottja, a klasszikus vonalvezetést túl unalmasnak találja. A saját látásmódnál mindig előbbre tartja a pillanatnyi divatot.
Romantikus
Finom nőiesség, virág- és pettyminták, egyszerű szabás, könnyed textíliák. „A romantikus stílus lényege a visszafogottság, a személyiség puha és ártatlan megfogalmazása.”
Tradicionális
A folklorisztikus stílus egyik oldalága, népi hagyományok ötvözése a mindennapi klasszikus vagy laza darabokkal. Gondolhatunk itt pl.Katalin hercegnére.
Rebellis
A többségtől való eltérés hangsúlyozása pl. a romantikus stílus keverése military darabokkal. Ez a stílus „a szabadság korlátok nélküli megélése.” Madonna, Pink ebbe a csoportba sorolható.
Maszkulin
Férfias álruhába bújtatott nőiesség jellemzi: férfias kosztümök, férfias alapanyagok, nyakkendő. „Megfelelő humorral kombinálva – izgalmas és figyelemre méltó. Marlene Dietrich jól példázza eme stílust.
Avantgárd
Nem a már létező irányok öltözködési elemeiből építkezik, hanem újat alkot. Lehet futurisztikus vagy szürreális – lényeg, hogy „új képi nyelv” legyen.
Minimalista
Az avantgárd egyik típusa: központi eleme az egyszerűség, a letisztultság. A legegyszerűbb formavilág fekete vagy szürke színekben.
Láthatjuk, hogy kellő változatosságban találkozhatunk különféle stílusirányzatokkal, de mitől lehetünk elegánsak.
Mitől lehetünk elegánsak?
Lehetünk bármelyik stílusirány követői is, elegánssá ez még nem tesz bennünket. „Nem elég jól illeszteni egymáshoz a ruhadarabokat, szép ruhát viselni, több kell az eleganciához: magabiztosság, tiszta önkép, kifinomultság és egy csipetnyi humor, hiszen ez a nüansz teheti személyiségünket egyedivé és összetéveszthetetlenné.”
Ha summázni akarnánk a fent elmondottakat: a megjelenés összképe teszi felejthetetlenné azt, aki kifejlesztette a saját összetéveszthetetlen stílusát. Ne felejtsük el: „Az elegancia mindig suttog, sohasem harsány és nem kiabál.”
Zárásképpen Schiffer Miklós szóban és képben is megvilágítja a stílusosság kritériumait - ezúttal férfiaknak: