„Az egyéni stílus kialakítása nem feltétlenül pénzkérdés, hanem legtöbbször a férfi fellépésén és kisugárzásán múlik”
Ernyey Béla
Ernyey Béla eleganciája, stílusa szerintem megkérdőjelezhetetlen. Igényességét, úriemberségét otthonról hozta, rendelkezik a gentleman-ség minden külső és belső jegyével.
„Zoknihossz” c. könyvében jól nyomon követhető, hogy milyen is a ma már kiveszőben lévő úriember öltözködése. Annyit rögtön megállapíthatunk, hogy eltér az utca emberének divatot majmoló ruházkodásától, mert ismeri alkatát és adottságait.
Ernyey Bélától nagyon jó tanácsokat kapunk a visszafogottan elegáns, de nem unalmas módon öltözködő férfidivat követéséhez, mely a disztingvált osztrák stílusra épül egy csipet olasz bohósággal vegyítve.
Kombinálható alapdarabok
„Néhány mintás vagy egyszínű gyapjú vagy lenzakó remekül egészíthető ki lezser nadrágokkal, és még az sem nagy bűn, ha bizonyos sportosabb alkalmaknál az ingre csak egy mellényt vagy – esetleg egy, már színében is izgalmas – pulóvert, kardigánt veszünk fel.”
Az ing
Legyen egyszínű, természetes anyagból készült, és – cápanyakú. Nagyon elegáns, ha valódi gyöngyház-gombokkal záródik. A cápanyak nagyobb csomójú gallért igényel, hogy „a nyakkendő mindig kitöltse a gallért.” Fontos intelem: a zakók ujjhosszára ügyelni kell, mert az ing mandzsettájának ki kell látszania! Rövid ujjú inget öltönyhöz viselni – ízléstelen tett! Melegben a vadlen ing kiváló, könnyen gyűrődöttsége dekadenciát sugároz, nem ápolatlanságot. Ernyey Béla nem ajánlja a legombolt nyakú inget sem, mert „az nyakkendővel komikus, anélkül kispolgárian „zsúrpubis” benyomást kelt.”
A nyakkendő
Dinamikus, lezser világunkban egyre kevesebben hordják. Bár színe, mintázata, anyaga igen változatos, a legszebb és legnívósabb a tiszta hernyóselyemből készült.
A nadrág
A kevesebb öltönyhasználat miatt egyre többféle anyagú és színű nadrágot hord a mai férfi. A farmerviselés sem korlátozódik a fiatalokra, de a nevetségesség elkerülése érdekében Ernyey Béla javasolja, hogy „vásárlás előtt kérjék ki egy fiatal szaktudós véleményét, és csak a legutolsó divat szerint szabott farmert vegyék meg.” Ezzel lehet vitatkozni, hiszen pl. a fiatalok által kedvelt „műtoprongy” vagy a lógófenekű boyfriend fazon lenne ugyan a legdivatosabb, de egyben a legnevetségesebb is.
Az öltönyviselés kis kátéja
„Bármilyen színű, anyagú vagy mintázatú legyen is, olyan öltönyt kell választani, amelyet minden élethelyzetben kényelmesen tudunk viselni.” Az egysoros öltöny jobban használható, mert a zakóját más nadrághoz is hordhatjuk. A szerző a kétgombos megoldást preferálja. „Az ideális öltöny kényelmes és jól szabott benyomást kelt, főleg, ha a zakó vállvonala nem lépi át viselőjének vállszélességét és nem akadályozza őt a szabad mozgásban.”
Egy ajánlás a női szívek meghódításához:
„Előnyösen szabott és jól viselt középkék öltöny, amit duplakézelős, fehér vagy világoskék inggel, gyönyörű mandzsettagombokkal és decens díszzsebkendővel hord az elegáns úr.”
A cipővel harmonizáló öv
Az olaszok bohókás divatteremtése a kiegészítők terén is megnyilvánul: bátran viselnek sötétkék vagy szürke öltönyükhöz bordó vagy csau színű cipőt, természetesen azonos színű bőrövvel.
Az elegáns férfi lábbeli
Először is makulátlanul tiszta és ápolt legyen a cipő! Ajánlatos: elegáns, két pár – egy fekete és egy barna - rámán varrott és kézzel, esetleg méretre készített cipő - oxfordi, derby, monk vagy norweber fazonban. Új információ számomra, hogy létezik egy un. „Budapester fazon, az orrán szív alakú ciráda mintával.”
Ezek a cipők drágák ugyan, de egy életre szólnak. Ahogyan azt Ernyey Béla nagyapja mondta: „Szegény ember csak nagyon drága cipőt hordhat! Hiszen nincs pénze arra, hogy minden évben újat vegyen…” A klasszikus szépségek mellé elfér egy-két téli bakancs és nyitott nyári cipő – természetesen ruházatunkkal összhangban kiválasztva.
A címszereplő: zokni
Az Ernyey Béla által közvetített etikett szerint „nyáron – sportos cipőkben, mokaszinokban – púderezett lábbal és mindig zokni nélkül járunk! Tavaszi, őszi-téli és minden alkalmi viselethez úriember pedig öltözékénél sötétebb árnyalatú, finom anyagú térdzoknit hord.” Egyet érthetünk a szerzővel abban, hogy rémesen lelombozó az a látvány, amikor az egyébként jól szabott, ízléses öltönyt viselő férfi szőrös lába villódzik a nadrág alól. Rögtön adódik a kérdés: hol kapható egyáltalán férfi térdzokni, pláne finom anyagú és többféle árnyalatú?
A férfi ékszere: az óra
Sohasem próbáljuk meg hamisítványokkal megtéveszteni környezetünket. Óráink „látványukban és értékükben is harmonizáljanak egyéniségünkkel és anyagi helyzetünkkel.” Ernyey Béla szerint az óra mellett legfeljebb egy vékony nemesfém karperec vagy bőrkarkötő viselhető az óra mellé – természetesen a sportos összeállításokhoz.
Már ebből a rövid ismertetésből is kirajzolódik egy visszafogottan, de nem unalmasan elegáns férfi megjelenése. Ernyey Béláról – könyve alapján – a Roger Moore által megtestesített gentleman jut eszünkbe, aki nemcsak kinézetével, de úriemberségének belső jegyeivel, életvitelének stílusosságával is elkápráztat bennünket ebben a körülöttünk levő inkább faragatlan, stílustalan világban.
A könyv a divatról, az ízlésről nyújtott kép mellett fontos támpontot ad arra is, hogy mi fán terem manapság az úriemberség. Kérdésként veti fel: „Felgyorsult világunkban van-e még egyáltalán szükség a régi értelemben vett lovagiasságra, egy hölgy tenyéren hordozásra?” Érdemes elolvasni az író tanulságos fejtegetéseit a belső tartásról, a saját magunk iránt érzett igényességről, az átlagtól eltérő, a világ iránti kíváncsiságról és érzékenységről.
A Szily Nórával öt éve felvett beszélgetésben jól kirajzolódik, hogy milyen is az "ernyeység" :