„Az egészséges emberi kapcsolatok okvetlenül segítik a boldogság útjánál bejárását”
Jorge Bucay
Nézzük, hogyan teremthetünk jó párkapcsolatokat!
A jó és hosszú távú párkapcsolatunk kialakításához „ne a másikban rejlő lehetőségekbe szeressünk bele, hanem abba, aki a másik valójában. És amíg együtt vagyunk, arra biztassuk, hogy egyre nyíltabban vállalja önmagát.”
A boldogtalanok táborába – véleménye szerint – azok tartoznak, akik folyton az igazságtalanság felett háborognak, nem pedig a megoldáson töprengenek. Ez az áldozati szerep, mások hibáztatása minden rossz dologért – krónikussá teszi sértődöttségünket, boldogtalanságunkat.
A hála szerepe
Az élet iránti hála – a boldogság egyik kulcsa. Meg kell becsülnünk, amink van és soha nem szabad másokkal összehasonlítgatni magunkat. „A boldogságunk nagyban függ attól, mit teszünk, a reakciónkat pedig meghatározza a nézőpontunk, az elemzőkészségünk, az olvasmányaink és azoknak a tényeknek az értelmezése, amelyekről érzékszerveink tudósítanak.” Ebből következik, hogy Bucay az életfilozófiának sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonít, mint a velünk született elégedetlenségi hajlamunknak.
Életünk értelme
A boldogsághoz elengedhetetlen, hogy életünknek legyen értelme és célja, és minden velünk történt eseményből tanuljunk, ne csak a külső tényezőktől várjunk segítséget boldogságunkhoz.
Bucay óva int attól, hogy örökké rossz gyermekkorunkra hivatkozzunk vagy arra, hogy milyen balszerencsések vagyunk, és nem foglalkozhatunk mindig önmagunk sérelmeivel.
A szerző egy igen érdekes kísérletről számol be, mely a New York-i Állami Egyetemen zajlott.
A kísérletben résztvevőket arra kérték, hogy fejezzék be az alábbi mondatot:
„Örülök, hogy nem vagyok…”
Ötször megismételték a feladatot, a résztvevők 90%-a tapasztalta elégedettségi színtjének határozott emelkedését. A kísérlet végeztével kedvesebbek és együttműködőbbek lettek egymással, és segítettek ismeretleneknek is.
Néhány óra elteltével ugyanezen csoporttól az alábbi kérdésre vártak választ:
„ Szívesen lettem volna…”
A válaszok nyomán kiderült, hogy a résztvevők sokkal elégedetlenebbek voltak az életükkel.
Sok ezer ilyen próba elvégzése után a szakértől megállapították, hogy a jókedvű, életükkel elégedett emberek barátságosabbak, segítőkészebbek és hatékonyabb munkavégzésre alkalmasabbak, valamint boldogabbaknak érzik magukat.
Legközelebb életünk iránytűjével foglalkozunk.