„Csinálj valamit, amit igazán szeretsz, és ha szerencséd van, megélsz belőle. Amennyire én tudom, ez a siker”
Tom Petty
Haladjunk tovább Markus Hornig gondolatmenetében.
Ahhoz, hogy megéljük a boldog munkavégzést – ellazult állapotra, belső nyugalomra van szükségünk. A stressz nemcsak a boldog munkavégzésnek, hanem egyáltalán a boldog létezésnek is első számú közellensége.
Tudnunk kell azonban azt, hogy a stresszt, a szorongást, a nyugtalanságot mi magunk teremtjük. Ugyanis nem minden stressz negatív, csak akkor az, ha az azt kiváltó eseményt fenyegetőnek ítéljük meg, és feszültek, ingerültek leszünk tőle. E mögött a jól ismert „kőkorszaki túlélési reflex” húzódik meg: őseink a vadállatok támadásakor jogosan kerültek pillanatok alatt a harc vagy a menekülés állapotába, de ezt a reflexet tartogassuk csak a tényleges támadási helyzetekre. Ennek az állapotnak az a következménye, hogy agyunk leblokkol, nem tudunk koncentrálni, hibát-hibára halmozunk, és ha a helyzet hosszabb ideig fennáll – kimerülünk, kiégünk.
Ha a stresszt okozó eseményt megpróbáljuk új feladatként, kihívásként értékelni, melyről meggyőződésünk, hogy kézben tartva a dolgokat meg tudjuk oldani – a stresszt pozitív hatásúvá alakíthatjuk, és a célok megvalósításához vezető utat örömtelinek érezhetjük-
Ez mind szép, de hogyan uralhatjuk mindennapi munkánk során az elénk kerülő stresszt? Hogyan tudjuk azt előnyünkre fordítani?
Mivel az emberi teljesítőképesség 90-120 percenként változik, igazodnunk kell ezekhez a periódusokhoz, ahhoz, hogy koncentrálásunk és szellemi teljesítményünk ne merítsen le bennünket.
A könyv (Hasznos tudás mindenkinek sorozat, Flow) utal Ernest Rossi: „20 perc szünet” c. művére, melyben megvilágítja az emberi teljesítmény ciklikussága hátterében meghúzódó biológiai folyamatokat. A légzés, a vérnyomás és a szívverés szinkronban 90-120 perc ritmusban dolgozik.
A kulcsszó: a rövid, 10-15, maximum 20 perces pihenő, mely alatt az agy regenerálódik, a sejtek belső egységei regenerálódnak. Az ellazulás kulcsa: a légzés, mely heveny stresszhatás alatt percenként 20-30, míg alvás közben vagy ellazult állapotban mindössze:10. Mivel idegrendszerünk autonóm, nem akaratlagos működését kizárólag légzésünkkel tudjuk befolyásolni, azt kell lelassítani. A lélegzetvételek számának csökkentése mellett nagyon fontos, hogy a kilégzésünk kétszer hosszabb legyen, mint a belégzésünk! A lassú, tudatos légzéssel érzelmi állapotunk és a gondolataink minősége közötti összefüggés is befolyásolható.
A stresszre való hajlam
A stresszt nem csak külső tényezők következménye, hanem beállítottságunké, hozzáállásunké is. Meg kell szívlelnünk a kosárlabda-virtuóz, Michael Jordan mondását: „A kudarctól való félelem képzelődés. Azt hisszük, hogy utunkban áll valami, ami valójában nem is létezik.”
A „résen lenni” beállítottság fékező ereje
Az ősi ösztönök és viselkedésmódok beidegződése miatt egy új feladatnál mindig először a veszélyeket látjuk és nem a lehetőségeket. Ez a dzsungelben fontos, szem előtt tartandó alapelv, de egy munkahelyen kontra-produktív, „blokkol minket, és elzárja előlünk a flow-hoz vezető utat.” Kedvező hír: a beállítottságunk megváltoztatható! Ezt gondolataink átprogramozásával érhetjük el. Pl: „Nekem ez nem megy!” helyett „Minden tőlem telhetőt megteszek, megpróbálom.” VAGY „Ez stresszt okoz nekem!” helyett „Ellazulok. És lépésről-lépésre haladok.”
Mentális guglizás
Ahogyan önmagunkban gondolkodunk valamiről, - Hornig szerint - „mentálisan guglizunk”. azt agyunk tudatalattija valóságnak veszi, és a múltból felhozott érvekkel és tapasztalatokkal megerősíti. Ha tehát negatívan gondolkodunk, ez a negatív önértékelés nyer megerősítést.
Anti-stressz szemüveglencse
Az író ötlete: nézzük a világot „anti-stressz szemüveglencsén” keresztül. Pl. gondoljunk arra, hogy mit tenne a példaképünk ebben a helyzetben vagy hogyan ítélnénk meg ezt a helyzetet 3 hét múlva.
Belső hajcsárok
A szerző emlékeztet bennünket a tranzakció analízis pszichoterápiás módszerére, mely öt tudat alatti dogmát határoz meg:
Ezek a belső hajcsárok lehetetlenné teszik a flow-élmény elérését, negatív stresszhelyzetekbe kergetnek bennünket.
Fel kell ismernünk, hogy az öt belső hajcsár közül, melyik hátráltat bennünket, és „engedélyező mondatokkal” hatástalanítsuk azokat:
Pl. „Légy tökéletes!” helyett „Nem tragédia, ha hibázom, tanulhatok belőle.”
„Siess!” helyett „Az erő a nyugalomban rejlik.”
„Légy erős!” helyett „Természetes, hogy a kollégák, segítik egymást.”
„Szerezz örömöt!” helyett „Nem gond, ha néha nemet mondok.”
„Tégy erőfeszítést!” helyett „Nyugodtsággal és higgadtsággal is célba érhetek.”
Az agy edzése – BRAIN módszerrel
Ez a módszer 5 fázist különböztet meg:
Sok sikert kívánok!
A sikeres gondolkodáshoz a helyes légzés elsajátítása igen fontos, ezért az erről szóló videóval zárom soraimat: