„A gyerekek természetes módon tudnak a flow állapotába kerülni. Azért tanulnak gyorsan, mert izgalmasnak találják a tanulást”
Csíkszentmihályi Mihály
Felgyorsult, internetes-számítógépes világunkban igen be vagyunk szorítva az időben, a munkafolyamatok gyorsak, és ez egyre több stresszt okoz nekünk. Ezek a munkával kapcsolatos elvárások pszichikailag egyre nagyobb terhet rónak ránk. Így igen fontos annak az elvnek a beültetése a gyakorlatba, hogy „hogyan vihet több flow-élményt a munkájába.”
Gondolkodási csapdák
Markus Hornig 5 gondolkodási csapdát említ, de megoldási ötletekkel is ellát bennünket.
A digitalizálás következtében „ha egyetlen nap adatmennyiségét CD-kre írnánk, azok sorba állítva a Földtől a Holdig érnének.” A temérdek információ a teljesítőképességünkre negatív hatással van, hiszen az agyunknak időre van szüksége azok feldolgozásához. Agyunk információ-feldolgozási ritmusa évezredek óta változatlan, ezért de-koncentrálttá, idegessé, nyugtalanná, feledékennyé válhatunk.
Ellenszer:
Minden telefonhívásra, az sms jelzőhangjára, ha valaki belép a szobánkba, kibillenünk a ritmusunkból, és a tevékenység újbóli folytatásához agyunknak „akár húsz percig tartó felkészülési időre van szüksége, hogy elérje a koncentráltságnak a megzavarás előtti szintjét.” Ez a figyelemelterelődési reflex akaratunk által nem befolyásolható, „életben maradásunkat” segítő program.
Ellenszer:
Ez az angol kifejezés a több tevékenység egyidejű végzésére utal. Hajlamos vagyok én is arra, hogy időspórolás miatt egyszerre több mindenre osszam meg a figyelmemet. Sajnos az a kísérlet, ami azt igazolja, hogy 25%-kal több időre van szükségünk, ha két dolgot egyszerre próbálunk intézni, ugyanis képtelenség azokat azonos színvonalon elvégezni. A tanulmányok azt is igazolják, hogy nemcsak a hatékonyságunk rosszabb, hanem lelki állapotunk is, hiszen idegesek, kimerültek leszünk. Hosszabb távon pedig egyre többet hibázunk.
Ellenszer:
Az idő-management – a kutatások szerint – csak a nyomást növelik, semmiféle teljesítmény-növelő szerepe nincs. „Az igazság az, hogy saját időérzékünknek, valamint a lehetőségnek, hogy időnket egyéni elképzeléseink szerint oszthatjuk be, döntő jelentősége van abban, hogy sikeresek, örömtelibbek és produktívabbak lehessünk.”
Idő-management a flow-elv szerint:
Nem igaz, hogy a túlzott terhelés, a nem jó munkahelyi légkör, jó fizetéssel ellensúlyozható. Az állandó időzavar, a nem egyértelmű célmeghatározások, az elégtelen információ, a túl kevés visszajelzés, a monotonitás, a túl szűk cselekvési és mozgástér, az elismerés hiánya, az igazságtalanságok, a megértés hiánya növeli a stressz okozta betegségek kialakulását.
A flow-elv szerinti munkakörnyezet
Hornig javasolja, hogy
Legközelebb a negatív stressz kikapcsolásán mesterkedünk majd.
Egy flow-élményt adó tevékenység fotójával zárjuk a cikket.