BetegséglélektanNot Only For Sexagenarians

Tao, az öt elem egyensúlyán alapuló egészség

2016-12-15 08:46:55

„Üres csésze az Út

De ha töltögetsz belőle

Színültig tele áll ott”

Tao te king, 4. vers

Ezúttal a nyugati orvoslástól eltérő kínai taoista filozófiának az egészségre gyakorolt hatásaival ismerkedünk meg.

Achim Eckert: „Az öt elem egyensúlyán alapuló egészség” címmel a „gyógyító Tao” rejtelmeibe vezet be. A kínai taoista filozófia alapvetően eltér a nyugati gondolkodásmódtól, hiszen a Yin és Yang, (írják Jin és Jangnak is), valamint az öt elem alapulvételén nyugszik. A taoista tanokat „Nevezhetjük a világ szellemi szempontból történő megközelítésének, mely arra irányul, hogy a dolgokat közös létükben ragadjuk meg, az élet egyedi jelenségeit összefüggéseikben és kölcsönhatásaikban ismerjük meg.”

A Yin és Yang

Nagyon leegyszerűsítve:a Yin jelentése: „ a hegy árnyékos oldala”, a női oldal, a Yang jelentése: „a hegy napos oldala”, a férfi oldal. A két oldal megvilágítja a bennünk, magunkban rejlő ellentéteket, s lehetővé teszi, hogy összhangba kerüljön a körülöttünk áramló, hullámzó erőkkel. A két energia, a Yin és Yang az emberi életben, a természetben rejlő kettősséget, ellentétet jelképezik. Egyik oldal sem létezik a másik nélkül, így együtt alkotják a teljességet.

A taoista gyógyászat

A taoista elveken alapuló gyógyászat is eltér a nyugati orvoslástól, hiszen az nem tünet-kezelő, hanem „az embert a maga teljességében vizsgálják és kezelik; a test, a lélek és a szellem egységes egészként szemlélendő, ami azt jelenti, hogy minden testi megbetegedés egyúttal lelki megbetegedéssel is jár, és ennek megfelelően kell kezelni.”

Az öt elem, 5 természeti erő

Ezen elemek a kozmosz minden jelenségében felfedezhetőek a kínai világnézet szerint: „az égbolton, az évszakokban, az időjárásban, a csillagokban, a növényekben, az állatokban, a kőzetek rétegeiben, az emberben.” Az elemek megbomlása az emberre rossz közérzet és betegség formájában vetül ki.

Az 5 elem: a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz.

A Fa elem

„A Fa ereje a reggelben és a keletben, a születésben és minden újrakezdésben, a friss szélben és a tavaszban nyilvánul meg.”

Színe természetesen a zöld. A Fa elem Yin szerve a máj, mely a kreatív erőt, a felfedezést, a tervezést testesíti meg. A Fa elem Yang szerve: az epehólyag, mely a rátermettséget, a döntést, a megvalósítást jelenti. A fához kapcsolódik a harag, a düh, az ingerlékenység. A sok dühkitörés, a fokozott, gyakori ingerlékenység az epehólyag túlműködésére utal, és epekőképződéshez vezet. A Fa Yang energiájának hiánya cinizmust, iróniát, szarkazmust eredményez. A fásultság, a depresszió pedig a Fa Yin energiájának túlsúlyára vezethető vissza. Az autoimmun betegségek, amikor a szervezet saját szövetei elleni anyagot termel – önmagunk elleni agressziónak tekintendő és szintén a Fa elem egyensúlytalanságának a következménye. A Fa elem zavarát jelzik továbbá a csupán az egyik test-félben jelentkező betegségek, a fájdalmas menstruáció, a rák, a szembetegségek, de a tavaszi fáradtság is. A Fa elemet minden olyan mozgás erősíti, mely izzadással jár.

A Tűz elem

„A tűz ereje délben és délen nyilvánul meg, a virulás idején, a hőségben és nyáron.”

A szellemi téren az öröm, a tánc, a nevetés, az áttekintőképesség és az öntudat kapcsolódik hozzá. Színe a skarlát és a piros. A Yin szerve: a szív, a tudat, az érzések, a gondolkodás centruma. Ha energiahiány jelentkezik beszédhibák, érzelmi hullámzások következnek be, de idegesség, álmatlanság, félénkség is ezen elem zavarának a következménye. A Tűz energia-többlet fecsegéshez, ideges feszültséghez, túlzott izzadáshoz vezet. A menedzser-betegség is tűzenergia-zavar. A Tűz elem másik Yin szerve: a szívburok („a szív mestere”). A nagyvonalúság, szeretni tudás, mások bajainak átérzése, a melegszívűség ezen szerv jó működését jelzi. A szívhez kapcsolódó Yang szerv: a vékonybél. „A vékonybélben jelentkező energiahiány nyilvánul meg olyan emberek esetében, akik másoktól tudást, elveket, hittételeket megemésztetlenül vesznek át, és nem tudnak abból saját világnézetet, saját látásmódot kialakítani.” A tűzzel kapcsolatos un. fénymeditáció megnyugtatja az értelmet. Körülbelül egy méter távolságba kell magunk elé egy égő gyertyát állítani és pislogás nélkül a fénybe belebámulni perceken át.

A folytatásban a Föld, a Fém és a Víz elemek rejtelmeibe kalauzol el bennünket Achim Eckert műve.


 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu