BetegséglélektanNot Only For Sexagenarians

A Tao elemei 2

2017-01-09 08:15:50

„A bölcs hátrahúzódik, ezért halad,

Nem őrzi magát, ezért megmarad”

Lao-ce: Tao Te King 7. vers

Eckert már idézett, a Tao-t bemutató művében a további, még eddig nem tárgyalt elem megismerésével is foglalkozik.

A Föld elem

Évszakként a Szűz jegyben járó nyárutó, mely a meleg és a bőség időszaka kapcsolódik hozzá. Sem nem Yin, sem nem Yang – az egyes évszakok közötti átmentet jelképezi. Színe az ősz színei, a sárga és a barna különféle árnyalatai. „Az emberben a Föld elem együttérzésben, elismerésben, szimpátiában, valamint a szeretet érzésében nyilvánul meg.” Akiben ez az elem erős, az épes bárhol otthon érezni magát, ha pedig gyenge, az bizonytalanságot szül, és állandó visszaigazolást szeretne. ( Megjegyzés: Véleményem szerint a Föld elem gyengeségét mutatja a mai világunkban az, ha valaki állandóan selfikkel bombázza környezetét és folyamatosan igényli a „lájkolást”.)

De okozhat ezen elem hiánya fölényességet is, mások állandó kritizálását. Az állandó siránkozás és önsajnálat is ide tartozhat. Nagyon érdekes Eckert azon gondolat, hogy az érzelmek „bizonygatásának ragacsos túlcsordulása”… tetézve túlzott nagylelkűséggel”, a mások lekötelezésével való függőséget alakíthatja ki.

A Föld Yin szervei: a lép és a hasnyálmirigy. A logikus gondolkodás, a megfontoltság, a jó emlékezőtehetség jellemzi, de az aggódás és a régi emlékek felidézgetése is. Az újdonság utáni vágy és a tudásvágy a lép túlműködése. Ugyanígy a gyűjtőszenvedély és a rögeszmék is, valamint a különféle mániák: munkamánia, hatalom iránti vágy, megszállottság, a sikerhajhászás.

A Föld Yang szerve: a gyomor, érzékszerve: a száj. A lép, a hasnyálmirigy és a gyomor uralkodása miatt – az emésztőrendszer megbetegedéseinek széles tárháza tartozik ide: gyomor- és nyombélfekély, gyomorégés, hasmenés, székrekedés. Az autoimmun betegségek, a fertőzésekre való hajlam, a menstruációs fájdalmak, az emlőduzzanat, a tejkiválasztási zavar, a meddőség, a nyirokbetegségek – ezen elem zavarának következményei. Sőt, ha a Föld elem kiegyensúlyozatlan, „az emberi szervezet ritmikájának zavarai” is megjelenhetnek pl. alvás-ébrenlét, étvágy – emésztés ritmusa, légzési ritmus.

Összességében elmondható, hogy ez az elem befolyásolja, hogy milyen a kisugárzásunk, hogy megéljük-e életünket annak teljességében.

A Fém elem

Évszaka az ősz, búcsú a nyártól. Jellemzője a szomorúság, a befelé fordulás. „A védelmező és megtartó energiát szimbolizálja”. Színe a fehér.

Yin szerve: a tüdő, Yang szerve: a vastagbél. „ A tüdő fogadja az életerőt, az égi „chi”-t, a vastagbél a salak kiselejtezője.”

A lélegzés tudatos alkalmazása eszköz az égi-földi harmónia eléréséhez. Így a Fém elem az univerzummal való kapcsolatunkkal áll összefüggésben. Ha rossz a környezetünkkel való kapcsolatunk, befelé húzódóak, magányosak leszünk – ez a fém elem egyensúlytalanságának jele.

Az idealisták, a dogmatikusan vallásosak is Fém elem problémások. Az elégtelen légzés és a rossz kiválasztás hozhat olyan mániákat is, mint a tisztaság mánia, a szélsőséges makrobiotika. A Fém elemhez kapcsolódik a bőr, mint kiválasztási, lélegzési szerv. Érzékszerve az orr. A szaglási ösztön az emberben is működik, a „még a szagát sem állhatom” kifejezés a fém elem hiányos embertől való ösztönös tartózkodást jelzi. Még a párválasztásunkat is nagy mértékben befolyásolja a másik vonzó illata.

A Fém elem melankolikus jelenléte életünkben igen fontos, mert időnként szükségünk van a „magunkba-szállásra”. Ahhoz azonban, hogy kiegyensúlyozottan élhessünk, vissza kell találnunk a világtól való visszavonulás után a lényegi világba, megtisztulva a mellékes dolgoktól, túllépve a múlton.

A Víz elem

Évszaka a rövid nappalokkal és a hosszú éjszakákkal ránk köszöntő tél, a visszahúzódás és a félelem időszaka. Színe a fekete. Yin szervei: a vese és a hólyag, testszövete a csont és a csontvelő. A víz mindenütt jelen van a szervezetben, annak 65-70%-át képezi, minden életfolyamat alapeleme. Hozzá kapcsolódik minden hormon és azok mirigyei. Egyensúlytalansága olyan betegségek kialakulásáért felelős, mint a vese és a húgyvezeték megbetegedései, a csontok betegségei, a hajhullás, a hasmenés, a lábfejek hidegsége, az álmatlanság. Mivel a vese szabályozza a hallást, így pl. a középfülgyulladás, a fülzúgás, a nagyot hallás, a süketség, a szédülés – a víz elem hiányára utal.

Érzelmi szempontból a túlzott félelem, a rettegés, a rémület, a pánik, az üldözési mánia, a sötétségtől való félelem – a víz elem egyensúlytalanságának következményei.

Ugyanakkor az író jól érzékelteti a víz elem misztikusságát, jelenlétének fontosságát. „A víz az önmagunkba süllyedés és a meditáció eleme. Ha valaki a mélységben otthonossá válik, a felszín viharaival szemben már ellenálló.”

A könyv az öt elem élénkítéséhez, a meridiánok aktivizálásához, képekkel illusztrált szellemre és testre ható gyakorlatokkal ismertet meg a harmónia kialakításához.

A Tao- val még később, más szerző művén keresztül is foglalkozunk majd.

Addig is mindenkinek szívből ajánlom a könyv elolvasását!



 

DrKónya Judit


Sixties.hu