“Könnyekkel nem lehet gyógyítani a rákot”
Janice Hallett
Van egy szó, mely ijedtséget, háborús félelmet idéz fel az emberben. Ez a nukleáris szó. Van azonban egy olyan szókapcsolat, mely az emberiség javát szolgálja. ez pedig a nukleáris medicina. Sajnos elég keveset tudunk róla, pedig már több mint 60 éve létező tudományág, ráadásul egy Nobel díjas magyar tudós nevéhez fűződik.Szomorú, hogy a nukleáris fegyverekről mennyivel többet hallunk, mint erről a gyógyító medicináról.
Az egyik Almárium tévéműsorban ismertetett meg bennünket egy fiatal kutató azzal, hogy milyen jól használható bizonyos tumorok kezelésében.
De mivel is foglalkozik is a nukleáris medicina?
Egy diagnosztikai és terápiás orvostechnikai eljárás, mely a radioaktív nyomjelzési technikán alapszik. Hevesy György professzor találta fel 1943-ban.
A diagnosztika
A Szimpatik. hu így határozza meg a diagnosztikában betöltött szerepét: “A lényege az, hogy különböző biológiai anyagokat bomlásuk során gamma-fotont vagy pozitront kibocsátó izotópokkal jelölünk, majd a jelölt anyagot (radiofarmakon) a beteg szervezetébe juttatjuk - legtöbbször intravénás injekcióval, és a bejuttatott anyag eloszlását leképezzük. A radiofarmakon eloszlásából a különböző szervek, szövetek funkcióira következtethetünk.”
A használt képalkotó eljárások, a gamma-kamera az egyes régiók és a test feltérképezésére és rétegfelvételek készítésére alkalmas, míg a PET-kamera csupán rétegfelvételeket készít. A CT-vel vagy MRI-vel összeépíthatők, így még pontosabb diagnózisra számíthatunk.
Mely gyógyítási szakterületeken alkalmazható?
Az onkológia terén a primer tumor keresésben, a stádium meghatározásban és a betegkövetésben használatos.
Az endokrinológiában a pajzsmirígy-betegségek diagnosztikájában és kezelésében bír jelentőséggel. De a kardiológiában, a nefrológiában és az ortopédiában is lehet jó diagnosztikus eredményeket elérni vele.
Előnyei és hátrányai más vizsgálati módszerekkel szemben
Az izotópdiagnosztikai eljárások élettani,patológiás folyamatokat jelenítenek meg, míg a radiológiai eljárások a szervek pontos morfológiájáról, anatómiai viszonyairól tájékoztatnak, anélkül, hogy a kóros folyamat esetleges rosszindulatú mivoltáról jeleznének. Így a kétféle megközelítés ötvözésére született hibrid berendezések nyújtanak igazán pontos információt az elváltozásokról.
Terápiás használat
Dr. Bibok András, a SOTE Onko-Intervenciós Részlegének kutatója a máj tumor esetében mutatott rá használatára. Bizonyos, kis területen fellépő májtumor esetében - előzetes komplex érvizsgálat után - lehetséges un. radioembolizációs eljárással éren keresztül radioaktív izotópokat speciális mikrogyöngyökkel együtt bejuttatni a szervezetbe, mely célzottan rombolja szét a rákos sejteket.A módszer sikerének titka: az eljárásra való alkalmasság feltérképezése, mert személyre szabottan kell az izotópos anyag összetételét meghatározni azon betegeknél, akiknél ez az eljárás gyógyulást hozhat.
Bár jó tudni, hogy milyen fejlett eszközök állnak az orvostudomány rendelkezésére, szívből remélni lehet, hogy ezeket az információkat nem kell majd betegként közelebbről megismerni.