Az idősödésnek (...) az a jó része, hogy az ember elkezd gondolkozni olyan dolgokról, amikről korábban kevésbé. Az életéről, mindarról, ami körülötte zajlik - és eközben bölcsebbé válik.
Endrei Judit
Bagdy Emőke professzort nagyra becsülöm. Életem első IQ tesztjét ő készítette munkahelyemen, majd egy időben oktató-kollégák voltunk a Károli Egyetemen. Legutóbbi kötete, melyet összegező műnek szánt “Elmondani a világot, amelyben élek…” címmel adta ki. Ebben sok értékes gondolatot találtam a “midlife crisis” (életközepi válság) megéléséhez.
Ezekből adok közre néhány érdekes meglátást és megállapítást.
A könyv idézi a két nemre jellemző változásokat Gould nyomán.
A két nem között igen jelentős, majd hogy nem ellentétes irányú változások következnek be az életközép idején. (Ezt az időszakot szakemberek 45-60 év közötti időszakra teszik) Ennek tudatosítása azért is lényeges, mert a párkapcsolatokban ennek figyelmen kívül hagyása drámai helyzeteket eredményezhet. Roger Gould a nagyon szembetűnő változásokat táblázat formájában is közreadja.
Bagdy Emőke szerint ezek a sarkított magatartásbeli jellemzők arra sarkallják mindkét nem képviselőit, hogy az újrakezdésben vagy vágyaik megváltoztatásában gondolkozzanak.
A férfiak kapuzárási pánik következményeként beléphetnek egy új szerelembe.A nők ezzel szemben negatív vonásokat vehetnek fel, elsárkányosodhatnak, agresszív, parancsolgató, nehezen összeférő személyiséggé válhatnak. Ez ördögi kör, mert a női viselkedésbeli változások sokszor még jobban arra indítja a férfit, hogy eltávolodjék eddigi életétől, és egy másik kapcsolatba kezdjen.
Nagyon érdemes hát magunkba nézni ahelyett, hogy azon siránkozunk, hogy idősödünk. A pozitív öregkor modellje sokak számára jelenthet kiutat a pesszimista hozzáállásból.
5 féle kiút különböztethető meg az életközepi krízis megoldására:
A tagadó nem veszi tudomásul életkorát, képességeit és az erő csökkentést. Ez pl. fizikai korlátok figyelmen kívül hagyásánál akár baleseteket is okozhat.
Ifjúságkeresők - próbálják annulálni a megélt időt, “Vissza az ifjúságba!” törekvés - kalandok, megszállottság, új élet, új szerelem irányába hajszolja őket.
Öntökéletesítők - teljes figyelmükkel harcolnak a korosodás nyomai ellen, sok energiát fektetnek abba, hogy “szépek, egészségesek, vidámak, okosak” legyenek.
Önrombolás - a legveszélyesebb megoldás, igazi tévút. Amikor valaki rádöbben, hogy már nem tudja megvalósítani gyerekkori álmait, és magát büntetve, kétségbeesésében drogokhoz vagy italhoz fordul, sőt öngyilkossági gondolatai is támadnak.
Ugyancsak önsorsrontó “megoldás” a depresszióba való menekülés, amikor kilátástalanul, erőtlenül vergődik az életközepi válságba kerülő.
A két utolsó “kiút”-ból való kilábalás szakemberhez fordulásért kiált.
Minthogy már szerencsésen túléltem ezt a periódust, papírra vetem az én tanulságaimat.
Biztosan nem jó, ha szélsőségekben gondolkozunk. Nem kell 20 évesre maszkírozni vagy operáltatni magunkat, de nem is kell beleöregednünk az életközépbe. Ne is hívjuk ezt a periódust “válságnak”, hiszen ha jól csináljuk, akkor természetes életszakasz, nem pedig ijesztő krízis.
Mi is az arany középút?
Egy ilyen táj még a borús kedvű idősödőket is megvigasztalja: