„A cigarettával a következőket tudatod a környezeteddel: „Fütyülök rátok, érdekel is engem, hogy kaptok-e levegőt vagy sem!... Az ember ne tegyen ilyet a barátaival!”
Richard Bach
„A dohányzásról pofonegyszerű leszokni. Én magam is legalább százszor megtettem”
Mark Twain
A kétféle hozzáállást jól érzékelteti az idézet. A cigarettázás elég antiszociális és környezetszennyező, ha eltekintünk az egyén egészségi kockázatairól, és nem egyszerű abbahagyni.
A világon több mint 1 milliárd ember él a dohányzás szenvedélyével. 2016-os adatok szerint Magyarország 13. a listán az évi 2060 db (15 éven felüliek körében mért) eredményével. Az első Andorra 6398 db/fő/év, az utolsó a listán Brunei 9,7 db/fő/évvel.
Arról már nem kell szót ejtenünk, mert vitathatatlan, hogy a dohányzás káros az egészségre. Arról nem nagyon vannak publikált adatok, hogy vajon a passzív „dohányzók” milyen károsodást szenvednek el – védtelenül.
A dohányzás káros hatásait azok is meg tudják erősíteni, akik kín-keservvel eldobták a cigarettát, hiszen energikusabbá váltak, nem köhögtek, nem árasztanak kellemetlen dohányszagot, jobb lett a közérzetük és a leheletük. Igaz, hogy jó néhányan felszedtek néhány kilót, ha nem kontrolállták táplálkozási és életmódbeli szokásaikat, de egészségesebbek és havi jó pár ezer forinttal gazdagabbak lettek.
Az elszánás a leszokásra sokaknál megvan, de a jó módszer várat magára. Vannak olyan hatalmas akaraterővel bíró emberek, mint édesapám, aki orvosi ijesztgetésre – hosszú és kemény dohányzás után – egyik napról a másikra befejezte a dohányzást 50 éves korában és már 43 éve eszébe sem jut!
A legtöbb ember tapaszokkal, rágógumikkal és egyéb, leszokást segítő, orvosilag ellenőrzött eszközökkel operál. Újabban szép számmal esküsznek az e-cigire.
Nézzük meg hát pro és kontra: segít-e az e-cigi a leszokásban és vannak-e káros hatásai.
Az e-cigi mellett
A New Scientist szerint kétszer annyian szoktak le e-cigivel, mit tapasszal vagy rágógumival. Az Egyesült Királyságban az e-cigi mellé a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat is beállt. Riccardo Polosa professzor, University of Catania, aki 356 cikket publikált 27 országban az e-cigi hatásairól, az alábbiakat állapította meg:
Az e-cigi gőzének fémtartalma:
Elhanyagolható mennyiség, az amerikai gyógyszerkönyv által megengedett napi szint alatt. Egyetlen napon a nagyvárosi forgalomban eltöltött néhány óra alatt több fémet pl. ólom lélegzünk be.
Az asztmára való hatás:
„Az asztmás dohányosok vizsgálata során azt tapasztaltuk, hogy aki áttért a rendszeres e-cigi használatára, objektív és szubjektív javulást ért el már az első hetekben.”
Aromák és színezőanyagok:
A folyadékgyártók csak élelmiszerminőségű anyagokat használhatnak, így toxikus anyagok az e-cigi által nem jutnak a szervezetbe.
A Nemzetközi Kábítószerügyi Tudományos Bizottság szerint „ha a dohányzás egészségügyi kockázata 100%, akkor az e-cigarettáé 4% ( https:ecigaretta.eu.)
Az e-cigi ellen
A Portfolio idézi a Mainzi Egyetem Orvostudományi Központ Kardiológiai osztályának kutatója, Thomas Münzel professzornak a tanulmányát az e-cigi fiatalokra való káros hatásairól:
„Az e-cigi, amelyet azért fejlesztettek ki, hogy segítsen a dohányzásról való leszokásban, a fiatalok körében trendinek számít, nikotin-addikcióhoz vezet még azok körben is, akik korábban nm dohányoztak.”
Az e-cigi gőzeiről az alábbi negatív hatásokról számoltak be:
„Azt találták, hogy már egyetlen e-cigi elszívása a dohányzóknál növelte a pulzust és megmerevítette az artériákat. És azok bélhámja (endotélium) nem működött rendben.” Ez hosszú távon szív- és érrendszeri betegségekhez vezetett.
Az Egészségkalauz az ANTSZ állásfoglalás alapján szintén nem üdvözíti az e-cigi alkalmazását. A patronok és flakonok feltöltésére használt folyadék rövidtávon szem-, légcső- és torokirritációt, hosszabb távon gyermekeknél asztma kialakulásának kockázatát fokozza. Ugyancsak irritáló lehet az ízesítéshez használt keton és észter, ill. aldehid vegyületek. Nehézfémek, pl. króm, ólom, nikkel jelenlétéről is számot ad a kutatás, melyek kis mennyiségben is rákkeltő anyagok.
Figyelemkeltő a megállapítás az e-cigi kilélegzett gőzének a passzív elszenvedőkre gyakorolt hatásáról: „Az e-cigi párájában a propilén-glikol és glicerin koncentrációja nagyobb, mint a hagyományos cigaretták füstjében! A formadelhid koncentráció háromszor magasabb az e-cigi párájában.” A tanulmány még azt is tagadja, hogy az e-cigi segít a leszokásban, „Erre ugyanis nincs megfelelő tudományos bizonyíték.”
Összegzés
Sikerült egy olyan témára lelni, ami sokáig borzolja majd a kedélyeket. Ha el is ismerjük az e-cigi leszokásban betöltött pozitív szerepét és nem tagadjuk esetleges negatív hatásait – akkor járunk el legkörültekintőbben, ha csak rövidtávon alkalmazzuk.
És még egy intelem: a fiatalokra vigyázzunk, ne legyen ez az első lépcső a pótszerhasználatban!