„Az élet vagy kaland, vagy semmi”
Markus Schirner
Folytassuk hát Schirnerrel a lélegzés jótékony hatásainak bemutatását!
Orron vagy szájon át lélegezzünk?
Az orron be, szájon ki a legtermészetesebb és legegészségesebb, hiszen az orr a legfőbb légzőszervünk. Ezzel a móddal az energiaszintünk is gyorsabban növekszik. Egy érdekes megállapítás: „Ha orron át lélegzünk be, és a levegőt csücsörítve, kissé sípolva fújjuk ki, azzal kimondottan a pajzsmirigy hámszövetét frissítjük fel. Ez pedig segíti és harmonizálja a teljes anyagcserét, továbbá élénkíti a vérkeringést és az agy minden tevékenységét.” A jobboldali orrlyukú légzés a bal agyféltekét aktiválja, gyorsan racionális döntéseket hozhatunk, könnyebben mondhatunk nemet. Rövid távú emlékezetünk is javul. A baloldali orrlyukú légzés élénkíti a jobb agyféltekét. Erősödik érzékelésünk és érzéki tapasztalataink. Javul a hosszú távú memóriánk, ami a tanulást segíti. Érdekes: A szervezet 2 óránként magától váltogatja e két légzésformát.
Tanácsok kezdőknek
A rendszeres, napi gyakorlás nagyon fontos. A másik lényeges szempont: a fokozatosság. Először könnyű, egyszerű gyakorlatokat végezzünk, úgy, hogy jó érzés legyen az edzés. Legcélszerűbb: hasi légzéssel folytatni, úgy, hogy „ezeket normális légzésünk részévé tegyük.”
Alapgyakorlatok
Most két egyszerű alapgyakorlattal ismerkedünk meg.
A kilégzés
Ahhoz, hogy mély belégzést tegyünk, fontos a megfelelő kilégzés. Ehhez laza, kényelmes ülő vagy fekvő helyzetben kell elhelyezkednünk, arcizmaink és egyéb feszültségeink tudatos lazításával. Egy alig hallható „haaaa” kíséretében eresszük ki a teljes levegőt a tüdőnkből. Napi többször méregteleníthetjük így a tüdőnket, és csillapíthatjuk feszültségeinket, szívünk nyugtatásával.
A hasi légzés
A második és harmadik ágyéki csigolya között található a taoisták szerinti, „Élet kapuja” mint a szexuális energia központja. Egyenes lábakkal, csípő szélességben álljunk, fejünk a gerincoszlop folytatása legyen. Csak orrunkon lélegezzünk ki és be is! A belélegzett levegő lentről felfelé töltse meg a hasunkat, enyhén kidomborodva. A kezek a csípőkön, előre mutató ujjbegyekkel. A légzést irányítsuk a kezeink alá. Így a légzés tágítja és masszírozza a lágyéki csigolyák környékét. Ez a légzés erősíti az egész hátat, jó hatású az idegekre, lazítja a rekeszizmot.
És ráadásul még egy relaxáló gyakorlat, mely a nyugalom megtalálása névre hallgat.
Ez a gyakorlat tulajdonképpen a légzésünk figyelése. Kényelmes ülő vagy fekvőpózt igényel. A szemünket lehunyva tudatosan lazítsuk el mellizmainkat, vállunkat, eresszük le karjainkat. Gondolatainkkal fókuszáljunk magunkra. Figyeljük a teljes gyakorlat alatt tudatosan a légzésünket, de ne próbáljuk befolyásolni. Ha a légzés ritmusa megváltozna, hagyjuk, csak figyeljük!
5 percen át, bárhol, bármikor elvégezhetjük ezt az egyszerű gyakorlatot. Különösen alkalmas az alvási nehézségek elmulasztására, csökkenti a stresszt, növeli a koncentrációs képességet. Segít, hogy megtaláljuk önnön középpontunkat.
Jó gyakorlást!