„Addig vagy fiatal, ameddig nem veszed túl komolyan magad”
Vavyan Fable
Most Pakisztán legészakibb csücskébe visz az utunk, ahol „Hunza népe egy különlegesen termékeny völgyben él, amely a sziklás vonulatok közé ékelődik.” Az itt élő emberek teljes elzártságban, de igen jókedvűen és vitálisan élnek. Semmiféle civilizációs betegségük nincs. Nem rendelkeznek – mert nem szükséges – kórházakkal, elmegyógyintézetekkel, gyógyszertárakkal, kocsmákkal és dohányboltokkal. Rendkívüli hegymászó képességekkel vannak megáldva még öregkorukban is. Az itt élőket az általános jóindulat jellemzi. A tudósok röviden így foglalták össze: „Boldogok, mert egészségesek.” Az egészségük alapja az élelmiszertermelés módjának köszönhető. A tűzhely hamuját szórják el a növények körül, ezzel taszítják el a rovarokat. Emellett „minden egyes dolgot, amely a gyümölcsfáknak, zöldségeknek táplálékul szolgálhat, szorgalmasan összegyűjtenek. Ez a komposztálás és a talajok ezzel történő táplálása oda vezetett, hogy ez a világ történetének legnagyszerűbb, legtartósabb mezőgazdasága.”
Mi a táplálékuk?
A megtermelt sárga- és őszibarackot (több, mint 20 féle!), körtét, almát ( ½ kg-t tesz ki darabja), szilvát, szőlőt, cseresznyét, szedret, fügét, dinnyét, bogyókat. A gyümölcsöket szárítják is, így a tipikus téli reggeli szárított barackból és kölesből készített kása, friss lenmaggal. Húst csak ünnepkor fogyasztanak kecske-, vagy birkahús formájában. Kecske- vagy birkatejből erjesztett termékeket viszont - hasonlóan az abházokhoz - isznak. Nagy mennyiségben teljes kiőrlésű gabonákat és zöldségféléket esznek. Általában nyersen eszik a zöldségeket, még a csöves kukoricát is. Télen a lencsét, babot, borsót beáztatják, és csírázva nyersen fogyasztják. Ha a zöldséget kevés vízben mégis megfőzik, a főzőlevet is megeszik a zöldséggel együtt. A nyersétkezésnek az is az oka, hogy kevés a tüzelő és nincs villany.
Életfilozófiájuk
A napi megélhetési nehézségek ellenére a hunzaiak vallják, hogy az egészséges életmódot követni azért éri meg, „mert az ember csökkenti a megbetegedés valószínűségét, ugyanakkor növeli erejét, s megtanul öntudatosan és kreatívan cselekedni, kerüljön bármilyen baj is az útjába.” És ami még igen lényeges: az emberek még a nehézségekben sincsenek soha magukra hagyva. Megszívlelendő ars poetica-jukat jellemzi, hogy „a szíved közepén és az én szívem közepén is van egy antenna. Amíg az a szépség, a remény, a derű, a bátorság és az erő üzeneteit kapja másoktól vagy a végtelenből, addig vagy fiatal.”
A következőkben megnézzük, hogy Okinawa kapcsán Robbins milyen új megállapításokkal szolgál.
A Himalája fenséges fotója emlékeztessen bennünket az életvidám hunzaiakra.