"Kerüld el a tükröt, így annyi idősnek képzelheted magad, amennyinek csak akarod"
Keleti Ágnes
Mindenkit foglalkoztat az idősödés egy bizonyos kor után.
Lehet pl. a napokban elhunyt, majdnem 104 éves kort derűsen megélt Keleti Ágnes szavai szerint kidobni a tükröt és fittyet hányni a korunkra. Lehet átszabatni magunkat, fiatalos ruhákban járni, bulikban csápolni, de nem lehet elmenekülni előle.
Csak egy vigasztalhat bennünket, Stephen King szavaival élve:"Az öregségben egy a jó, hogy nem kell félnünk, hogy fiatalon fogunk meghalni."
És van még egy jó hír: nem törvényszerű magatehetetlenül tengődni hónapokon vagy éveken keresztül. Ehhez viszont jó, ha idő előtt különféle ismeretekkel felvértezzük magunkat, majd hozzálátunk a szükséges "intézkedések" megvalósításához!
Talán a külsőnk szalonképes fenntartása mellett két fontos területen kell sürgős lépéseket tennünk:
1. meg kell őriznünk állóképességünket, fizikai erőnlétünket;
2. figyelmet kell fordítanunk kognitív képességeink fenntartására.
E két vonatkozásban - nagyon fontos, eddig még nem köztudott dolgokat tanultam Varga Gábor hatóanyag kutatótól a "Fő az egészség" c. ATV műsorban elmondott gondolatai segítségével, valamint az ennek alapján folytatott további kutakodásaim útján.
Lássuk, melyek ezek a fontos információk!
1.A rendszeres mozgás áldásos hatásai a központi idegrendszer megfiatalításában - az irisin és az osteocalcin felszabadulása
Persze unásig hallottuk már, hogy milyen hasznos a rendszeres mozgás, de soha nem hallottam arról, hogy ez közvetlen hatással jár a központi idegrendszer megfiatalítására.
Most leleplezzük a titkot. Azt leszögezhetjük, hogy a mozgás az egészséges táplálkozással kéz a kézben jár, nincs fontossági sorrend közöttük. Szervezetünket a hormonok és a neuropeptidek szigorú rend szerint szabályozzák.
A mozgás az izmokban irisint szabadít fel, melynek következtében olyan gének kezdenek munkába lépni, melyek fokozzák a kalóriaégetést és az izomerőt is növelik. Az irisin hormont 2012-ben fedezték fel. Nevét a görög mitológiában a hírvivő, Irisz istennő nevéről kapta. Fontos, hogy az aerob mozgással, azaz biciklizéssel ( akár szobabiciklin), elliptikus trénerrel, intenzív gyaloglással, kocogással képződik. A mozgás következtében fellépő adrenalin hormon (boldogság hormon) növekedés és a kortizol (stresszhormon) csökkenés már ismert volt régóta, ugyanakkor a központi idegrendszert fiatalító irisin képződésének tudatosítása az öregedés lassításában - igencsak jó hír.
A mozgásrendszerünk másik lényeges összetevője az izmokon kívül a csontozat. A csontozatunkat nemcsak sűrűségében kell megóvnunk, de a struktúráját is fenn kell tartanunk. Eddig legtöbbször csak a csontsűrűség elvesztéséről, az osteoporózisról hallottunk, Varga Gábor viszont rávilágított arra, hogy törés magas csontsűrűség mellett is előfordulhat, ha a csontstruktúra nem megfelelő! Ha viszont a csontstruktúra jó, akkor az nagy teherbírással rendelkezik még alacsonyabb csontsűrűség esetén is!
A testmozgással a csontokban ugyanis osteocalcin ( nem kollagén tartalmú, 49 aminosavból álló fehérje) szabadul fel , mely - a K vitamin kedvező hatásával együtt - megfiatalítja a központi idegrendszert.
A testmozgás további előnye, hogy az energiatermelés során felhalmozódó szabad gyököket nem engedi elburjánzani, hanem azokat az immunvédekezésben használja fel a szervezet.
2.A hipotalamusz szerepe az öregedésben, fizikai és kognitív változások
Sok kutatás igazolja, hogy az egészségtelen táplálkozással megfertőzzük a hipotalamuszt, az agyban az öregedésért felelős területet. A megfertőzésnek az is az oka, hogy ezen agyi területnél a vérerek nem zárnak olyan jól, mint azon agyi területeknél, ahol a vér-agy gát védelmet tud nyújtani a gyulladást okozó anyagok bejutása ellen.
A gyulladást a rossz táplálkozás okozza, a sok telített zsírsav az iparilag feldolgozott élelmiszerekből, ide értve a magasan feldolgozott olyan növényi ételeket is, melyeknél a hús ízét mesterségesen szimulálják. A sok cukor és szénhidrát fogyasztása szintén komoly gyulladásos folyamatokat indít el. Nem gondolunk pl. arra, hogy bármilyen fajta kenyér - legyen az pl. kovászos, fehér, rozsos vagy teljes kiőrlésű -fogyasztása esetében a szervezetünkben az 80%-ban poliszachariddá, azaz cukorrá alakul!
A gyulladást az agyban a menin nevű fehérje akadályozza meg, melynek termelt mennyiség az életkorral csökken.
Ez a csökkenés több kedvezőtlen változást hoz:
Mit tehetünk?
A kutatók szerint a menin-termelést a D-szerin ( nem esszenciális aminosav)) pótlásával lehet majd növelni. Egyenlőre csak sikeres állatkísérletek folynak, melynek eredményeképpen jobb lett az állatok bőrvastagsága, növekedett a csonttömegük, javult a tanulási és megismerési képességük és az egyensúlyérzékük.
Jó hír: A D szerin megtalálható a kollagénporokban glicin formájában. Ezeket érdemes fogyasztanunk rendszeresen, mert a bőr egészségéhez, az ízületek rugalmasságához, a csontsűrűség megőrzéséhez kiválóak!
Reméljük, hogy mihamarabb bebizonyosodik a D szerin agyi gyulladás megakadályozásában való kedvező hatása is, és a pótlással elérhető lesz, a kognitív hanyatlás, demencia megelőzése.