„Az élet nem egyszerű játék, komolyságot és jókedvet igényel. Ezt a két adottságot már jó ideje fejlesztem magamban”
Sophia Loren
Sophia Loren sokat tud a méltóságteljes, szép idősödéstől. Mint ahogy az idézet is utal rá, megőrzi magában a harmóniát és a szépséget. Az ilyen példaképek adnak erőt ahhoz, hogy ne csüggedten várjuk az öregedést.
Bár nem túl lelkesen, de tudomásul vesszük, hogy folyamatosan öregszünk. De az novum számomra, hogy 70 év felett elkezdünk sokkal gyorsabban idősödni, mint korábban. Az egeszsegkalauz.hu-n egy érdekes cikkre lettem figyelmes. Angol kutatások a hanyatlás magyarázatát a vérsejtek összetételének megváltozásában találták meg. Peter Campbell, a cambridge-i Sanger Intézet kutatás-vezetője a Wellcome-MRC Cambridge-i Őssejtintézet tudósaival együttműködve megállapították, hogy „a 65 év alatti felnőttek csontvelőjében a vörös és fehérvérsejtek széles skáláját a 20 ezer - 200 ezer különböző típusú őssejtből álló változatos populáció termeli. A 65 éven felülieknél azonban merőben más a helyzet: vérsejtjeik körülbelül fele mindössze 10 vagy 20 különböző őssejtből származik, drámaian csökkentve a páciens vérsejtjeinek sokféleségét, ami kihat az egészségi állapotára.”
A Nature tudományos folyóirat friss számában publikált tanulmány szerint a vér előállításában részt vevő őssejtek idővel mutációkat gyűjtenek, de ezek többsége ártalmatlan.
A harminc-negyven éves embereknél ez még nem okoz problémát, de hetven éves kor felett ezek a gyorsan növekvő sejtek kezdik uralni a vérsejttermelést.
Campbell szerint ez az exponenciális növekedés okozza a szervezet törékenységét 70 év felett, és a betegségek legyőzésében is nagyobb kihívásokkal néz szembe ekkortól az ember.
A cikk semmiféle magyarázatot nem ad arra, hogy az őssejtek fajtáinak drasztikus csökkenése minek köszönhető, hogyan lesz 70 éves korunk után hirtelen mindössze 10-20 fajta őssejtünk.. Erre az interneten sem leltem kutatásokat, csupán az őssejtek mennyiségi csökkenését elemzik tanulmányok.
Kicsit ássuk bele magunkat az őssejtek témájába, hiszen léteznek szép számmal az őssejtszámot lassító természetes módszerek.
Mik azok az őssejtek?
Olyan sejtek, melyek képesek különféle sejtekké alakulni. Fő feladatuk, hogy a szervezetben a fiatal, friss sejtek képzésében segítsenek a bőr-, izom-, agy- és csontszövetben. Két kategóriájukat különböztethetjük meg: az embrionális és a felnőtt őssejteket. Mi most ez utóbbiakkal foglalkozunk. Szemben az embrionális őssejtekkel, a felnőtt őssejtek sorsa előre meghatározott: csak azzá válhatnak, amivé lenniük kell, de mégis jó hír, hogy valóban képesek különböző sejtekké, szövetekké alakulni.
Sajnos az öregedés az őssejtekre is negatív hatással jár, folyamatosan pusztulni kezdenek. (Mint láttuk, 70 év felett különösen.)
Hogyan tudjuk hát a folyamatos sejtpusztulást hátráltatni? Őssejtaktiválással! Még pedig természetes úton!
Az egyik aktiválási módszer a fibroblasztok serkentése. Ezek a bőrirhában találhatók, „szerepük a kollagén, az elasztin, a keratin, a glikoprotein és a sejtmátrix szintézisében van.” (Roxy Dillon) A fibroblasztok működése is lassul az öregedés során, a bőr ettől lesz megereszkedett, puha. Ez ellen vethetjük be az E vitamint antioxidánsként pl. áfonya, goji bogyó, gránátalma, spenót, aszalt szilva, kurkuma, brokkoli fogyasztásával.
Ha étrendünk kevés fenti élelmiszert tartalmaz, célszerű bevetni a kapormag esszenciális olajat és a szalmagyopár olajat. Ezek még a visszerek kezelésében is kiemelkedő szerepet játszanak.
Még egy kiváló őssejtaktiváló: az aswhaganda. Ha nem szedünk kodeint tartalmazó orvosságot – erről kérdezzük meg orvosunkat – nyugodtan élhetünk e kiváló természetes anyaggal, mely gyulladás gátló és rákellenes hatású.
Az avokádóolaj elképesztően hatékony a bőrben számos növekedési faktor aktiválására, anélkül, hogy ez a kollagén túltermeléséhez vezetne.
Most a külső őssejt aktiváláson túl foglalkozzunk a sejtszinten történő aktiválással.
A sejthalál legnagyobb ellensége: a C-vitamin. C –vitamin tartalmú élelmiszereket minden nap fogyasztanunk kell.
Emellett nem szabad elfelejtkeznünk a rezveratrolról sem, mely a jó minőségű egy pohárka vörös borral aktiválja a legfőbb élethosszért felelős gént, a Sirt 1-t. Ugyanerre a célra szolgál a gotu kola is.
A sejtpusztulás menete
A felnőtt őssejtek pusztulása akkor következik be, amikor a kromoszómák végén található telomerek túlzottan megrövidülnek. A telomerek feladata a sejtek genetikai kódjának védelme.
Hogyan működnek? Ezt Roxy Dillon „Természetes anti-aging” c. könyvében az alábbiak szerint írja le: „Képzelje el azt, hogy a genetikai kód a cipőfűző anyaga. A telomer a cipőfűző mindkét végét borító műanyag hüvely, mely meggátolja a genetikai kód megkopását. Azonban a telomerek minden egyes sejtosztódáskor maguk is sérülnek… Ha ez a sérülés eléri a kritikus határt, a kód végén levő telomer túlzottan megrövidül. A sejt pedig elhal.”
Lássuk, hogyan tudjuk meghosszabbítani természetes módon a telomereket!
Léteznek telomereket támogató természetes anyagok, amelyekből napi legalább kettőt, el kellene fogyasztanunk: ilyenek a D - vitamin, a tejsavófehérje (ricotta), a halolaj, a rozmaring, a fekete áfonya, a folsav, a tojás, a csirke, a túró, a zöld tea, az olívaolaj, a kék szőlő, az avokádóolaj. Ide számít a kínai csűdfű, melyet a kínai gyógyászatban 2000 éve használnak. Dillon napi 6 kapszulát javasol belőle.
Láthatjuk, hogy nem kell megijednünk az őssejt-csökkenéstől, inkább fel kell venni a kesztyűt, hogy hosszú ideig ne érezzük magunkat roggyant öregembernek, inkább harmóniát sugárzó régen fiatalnak.
Nézzük meg ezt az örökifjú párt, aki fittyet hány a múló időnek: