„Ami a beleinkben végbemegy, az meghatározza számos idegrendszeri rendellenesség kockázatát”
Dr. David Perlmutter
Egy 2 literes edényt színültig lehetne tölteni a 100 billió láthatatlan mikroorganizmussal, melyek nagy része a gyomor- és bélrendszerben van. „A bennünk élő és virágzó, komplex ökoszisztémát a genetikai anyagával együtt – mikrobiomnak nevezzük.”
Milyen folyamatokban játszanak szerepet?
Az immunrendszer működésében, a méregtelenítésben, a gyulladásos folyamatokban, az ingerület-átvitelben, a tápanyag feszívódásban, az éhség- és telítettségérzésben, a szénhidrát- és zsír hasznosulásban.
Ezek felelősek az allergiáért, az asztmáért, az ADHD betegségért, a rákért, a cukorbetegségért és a demenciáért. De kedélyállapotunkat, libidónkat, a világ érzékelését, gondolkodásunkat is befolyásolja a mikrobiom állapota.
Nagyon jó hír: étrendi döntéseinkkel javíthatjuk a mikrobiomunk állapotát! Tehát az vagy, amit megeszel!
Dr. David Perlmutter előző könyvében, a „Gabonaagy”-ban már leírta, hogy az agy degeneratív megbetegedéséért a 2 fő mechanizmus okolható: a krónikus gyulladás és a szabad gyökök hatása. Az „Agyépítők” c. könyve továbbgondolva az előző mű megállapításait, elemzi, hogy a bélrendszer állapota „Szítja-e hogy oltja a gyulladás tüneteit.”
A szerző hat alapvető étrendi változtatással ígér eredményeket:
Először 20 kérdés megválaszolásával kaphatunk képet arról, hogy milyen állapotban vagyunk, vannak-e és milyen számmal kockázati tényezők. Ha sok is az igen válasz, David Perlmutter ajánl olyan lehetőségeket, melyekkel átveheti az irányítást a gyomor- és bélrendszere és ezen keresztül agyának egészsége felett.
Néhány kérdés példaként, melyre nem is gondoltunk eddig:
Az éltető mikrobiom
Talán még sohasem gondoltunk arra, hogy a bélrendszerünkben élő mikrobák legalább olyan fontos szervnek tekintendők, mint a szív, a máj, az agy vagy a tüdő.
Milyen élettani funkciókat köszönhetünk nekik?
Az idegrendszer nemcsak az agyat és gerincvelőt öleli fel, hanem a bélidegrendszert (enterális idegrendszert) is. „Olyan sok idegsejt van a gyomor- és bélrendszerben, hogy számos kutató azok összességét „második agynak” hívja.” A boldogsághormon (szeratonin) 80-90%-át a gyomor- és bélrendszer idegsejtjei állítják elő! Ez azt is jelenti, hogy pl. a depresszió kezelésére hatékonyabb az étrendváltozás, mint az antidepresszánsok!
A mikrobiom szabályozza az immunválaszt, szervezetünk gyulladásos folyamataiban szerepe van.
Érdekes megállapítások a mikrobiommal kapcsolatban
Beszéljünk a gyulladásról!
Már más cikkeinkben is figyelmet szenteltünk a krónikus gyulladásnak, mint betegség kiváltó oknak. Az Alzheimer kórban szenvedőknél a gyulladás az agyban van, melyet már képalkotó módszerekkel is ki lehet mutatni. Az egyik ilyen marker, a TNF más gyulladásos folyamatokban is kimutatható, úgy mint a pikkelysömör, a sokízületi gyulladás, a szív- és érrendszeri betegségek, az asztma, a Crohn betegség.
A legalapvetőbb és leghatásosabb módszer a gyulladásos folyamatok ellen az egészséges vércukorszínt fenntartása!
A kutatók 3. típusú cukorbetegségnek tekintik az Alzheimer kórt, mert „az agyban a cukormolekulák és az agyi fehérjék összekapcsolódásából olyan káros molekulák jönnek létre, melyek hozzájárulnak az agy és az agyműködés degenerációjához.”
A bélfal állapota
Az áteresztó bél ( lyukas bél) szindróma, amikor a bélfal átjárhatóvá válik és beenged olyan fehérjéket, melyek gyulladást váltanak ki, a bélfal egészségének megőrzésével kiküszöbölendő. Sajnos ez a probléma a magyar lakosság zömét érinti már a gyermekkortól(!) kezdve – hála az egészségtelen táplálkozásnak.
A bélben levő barátaink jótéteménye
Fontos vegyületeket termelnek, valamint B12 vitamint, ingerületátvivő anyagokat és polifenolokat, melyek mind védik az agyat. Emellett jótékony hatással vannak a pihetető alvásra olyan vegyületek termelésével, melyek ezt elősegítik.
Összegezve megállapíthatjuk: a bélrendszerünk állapotának javítására nagy erőket kell szentelnünk!
A könyv az agyépítő rehab-bal, mintaétrenddel segít bennünket ebben, melyekről későbbi cikkünkben számolunk be majd.
Egy agyát igencsak használó férfi képével zárjuk a jelen cikkünket: