“A testünk képes visszahatni az elménkre, az elménk a viselkedésünkre, a viselkedésünk pedig a dolgok kimenetelére “
Amy Cuddy
Szerencsére nem törvényszerű, hogy összeomoljunk azon a hírek hallatán, melyek szerint káoszban vagyunk: 1970 óta eltűnt az állatállomány 63%-a a Földön, és a rovar állomány 75%-a is már a múlté.
A nem megalapozatlan jóslat szerint az ipari civilizáció visszafordíthatatlan összeomlása egyes tudósok véleménye alapján talán már ebben az évszázadban végbemegy. A Földön az élet 6. kihalása következhet be. Előtte a dínók korában kb. 6 millió évvel ezelőtt zajlott le tömeges pusztulás. Ami az eddigieket jellemezte: mindig valamilyen természeti esemény pl. vulkáni tevékenység, üstökös becsapódás volt a kiváltó ok, hiszen ekkor még emberek nem is léteztek a bolygón. Most viszont az ember maga okozza - az erőforrások kimerítésével - saját pusztulását.
Viszonylag új tény, hogy a civilizáció nem 4-5000 éve létezik a Földön. A régészeti kutatások igazolják, hogy Törökországban Göpekli Tepe város mellett, a triászi jégkorszakban, kb. 11.000 éve hatalmas civilizáció létezett, mely feltehetőleg az időjárás változások miatt halt ki.
Bruce Lipton ismert fejlődésbiológus álláspontja: a válság más pályán indítja be az evolúciót, meg kell változtatni teljesen azt, ahogy eddig éltünk. Világnézeti és életmód változásra van szükség. Fel kell újra ismernünk a tudat, az elme szerepét, azt, hogy nem vagyunk az öröklés, a génjeink áldozatai. Harmonikus hit rendszereket kell létrehozni, hogy a környezet elpusztítását megállíthassuk.
Ezt a megközelítést már Max Planck, a modern fizika atyja is hirdette: “minden anyag csak egy erő hatására létezik, az elme minden anyag mátrixa”.
Egy kis evolúció történet
Ahhoz, hogy megérthessük, miért fontos tudatunk szerepe, röviden végig kell tekintenünk az evolúció történetét. Megismerhetjük azt a folyamatot, melyben fokozatosan eltűnik a szellemi világ a fizikai világ mellől.
Az ősi vallásokban hitték, hogy minden növénynek, sőt tárgynak is lelke van. Így pl. amikor szarvasvadászatra mentek, imádkoztak a szarvas szelleméhez. A többistenhitben, majd az egyistenhitben a spiritualitást elvették az egyéntől, az istenek vagy az Isten volt a szellemi sík megtestesítője.A teremtést - egészen Darwinig - Istentől származtatták.
A tudományban a vizsgálódás körébe a fizikai világ került pl. Newton, Descartes esetében a testet gépezetnek tekintették.
Bruce Lipton a Younity Hungary szervezésében “Tudatos evolúció” című videó előadásában igen érdekes történelmi áttekintést ad, melyből kiderül, hogy a Darwin nevével fémjelzett elmélet több tudós - olykor ellentmondó megközelítésű - munkájának gyümölcse.
Jean-Baptiste Lamarck már 50 évvel Darwin előtt elméletet alkotott, mely szerint az élőlény a környezeti hatásokra válaszul kialakított vonásait örökíti át utódaira. Az emberi faj az állatvilágtól különböző, a fajok kihalásának oka a fennmaradásért való harc.
Charles Lyell, Lamarck alapján továbbfejlesztette az elméletet, és azt várta Darwintól, hogy dolgozza ki részletesen az evolúció történetét. Ebben azonban Alfred Russel Wallace 1855-ben megelőzte. MIvel Wallace közember volt, Darwin meg felsőosztálybeli, így végül a publikáción Darwin neve került elsőként említésre, Wallace teljesen kikopott a köztudatból.
Volt egy nagy különbség a két teória között: míg Wallace szerint a leggyengébb egyedek kiiktatása elegendő a túléléshez, addig Darwinnál a legalkalmasabbak túlélése a fontos, ezek pedig a felsőosztálybeliek. Az úgynevezett alkalmasak, az alsó osztálybeliek feladata a felsőosztály kiszolgálása. Ha viszont túlnépesedés keletkezik az alsó osztályban, úgy éhinségek, betegségek, háborúk útján, természetellenes szelekciókkal segíthetnek ezen az állapoton. Elég ördögi ez a megközelítés!
Még egy meglepő kutatás: Darwin meghaladottá vált?
Gregg Braden híres geológus újabb kutatásokat említ az evolúció kialakulása terén. A tudomány mai állása szerint a DNS kivonható a már megkövesedett maradványokból, így pl. a neandervölgyiek DNS-e összehasonlítható a miénkkel. Megállapítható, hogy kereszteződtünk, de nem tőlük származunk, csak osztoztunk velük a Földön. Anatómiailag modern emberek több mint 200 ezer éve jelentünk meg ugyanazzal a genommal, nem a fejlődés eredményeként alakultunk ki. Ez annyit jelent, hogy Darwin elmélete meghaladott: a genetikai változások egyszerre történtek a földön való megjelenéssel, biológiai testünk nem változott, csak a tudatunk.
MIndez azt jelenti, hogy a tudatos, kreatív elménk használatával léptünk mindig előre, most is ezt kell tennünk.
A tudatos elme, mint az evolúció kulcsa
Elménk tudatos (kreatív) és tudatalatti részre oszlik. A tudatos elméhez tartozik a képzelőerő, a kívánság, a gondolatok ereje, mely utóbbi a placebo hatás alapja is.
A tudatalatti elme a szokások, a beidegződések, a programozott viselkedés terepe. Ide tartozik a rutin, az ösztönök és az élettapasztalat. Szülők figyelem: Életünk első 7 évében mindez a program a tudatalattiba épül! A jellemző viselkedésformák lesznek az első hét év beprogramozott viselkedései egész életünkben!
Gondoljunk bele: minthogy a robotpilóta üzemmódban működő tudatalatti elménk 95%-ban irányítják müködésünket, csupán 5% lehetőségünk marad a tudatos elménk használatára, azaz arra, hogy ne a beprogramozott minták alapján cselekedjünk.
Mielőtt azonban változtatni szeretnénk, azonosítanunk kell a 95%-os program elemeit, de ez nem lehetetlen! Tanulással és sok ismétléssel új programokat építhetünk be. Kövessük a cikk idézetében rejlő gondolatot: “Addig tettesd, amíg sikerül!”
Biológiánkat tehát önszabályozni tudjuk, mi vagyunk a technológia.
A gondolatok, a hit, az érzelmek, az érzések, mind információkat továbbítanak a testünkben. Hihetetlen, de a szavak megváltoztathatják genetikánkat. Gondoljunk arra, hogy egy közös motívum a világon mindenütt azonos szókapcsolatokat hoz létre mantrák, imák formájában.
Természetesen arra, hogy ezt a gyakorlatban pontosan miként lehet megvalósítani - több időt kell szentelni. Bruce Lipton könyvei és videó előadásai sokat segíthetnek a tudatosságunk növelésében. Talán ez segíthet a káoszból való kijutásra.
Íme egy rövid összefoglaló a forradalminak ható gondolatokról magától a tudóstól:
coming soon