Kulturális ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

Húsvét a nagyvilágban

Easter in the world

2025-04-19 19:09:23

Ami a tavasz a természetben, az a húsvét a lelkekben, ünnepe annak az ébredő, s kikéredzkedő életnek”

Prohászka Ottokár

Itt a tavasz! Eljött az újabb alkalom a szép és méltó ünneplésre. A húsvét a feltámadás ünnepe a kereszténység számára, de számos ősi hagyomány is fűződik ehhez a csodálatos tavaszünnepléshez.

A kapcsolódó cikkünkben már megemlékeztünk néhány jelentős ünnepi szokásról, így most újak után vadásztunk.

Nem vallási szokások

Először kitekintünk a világba – felderitve, hogy milyen nem vallási szokások kötődnek a húsvét ünnepéhez.

Finnországban – festékkel és korommal bekent arcú gyerekek, fejükön kendővel, kezükben cirokseprűvel koldulnak, hasonlóan a halloween szokásokhoz. A bajok elűzésének kicsit vicces szertartása ez.

A spanyolországi Vergesben nagy csütörtök éjjel rémisztő csontváz-ruhákba öltözött emberek járnak haláltáncot, utat adva a régi helyett az újnak.

Svájcban a szökőkutak virágdiszbe öltöznek – köszönetet adva az életet adó vizért.

Lengyelországban a magyar szokásokhoz hasonlóan, de sokkal drasztikusabban locsolkodnak húsvét hétfőn. Itt ugyanis vödörrel, slaggal, vizipisztollyal ádáz vizicsatával ünneplik a megújulást és a termékenységet.

Olaszországban elterjedt a húsvét hétfői baráti – családi piknikezés, grillezés, együttes séták ezzel mintegy „élvezet napját” tartva ünneplik a tavaszt.

Hollandiában karnevállal és álarcosbállal ünnepelnek, ahol húsvéti herceget is választanak. Itt is vannak helyi hagyományos ételek, úgy mint az édes-mazsolás paasbrood kenyér, amit az asztalon virágok és festett tojások díszítenek.

Belgiumban vásári forgatag fogadja az odalátogatókat: az egyik a szokásos kirakodóvásár a kulturális épületek és kastélyok kertjeiben, a másik pedig a nagy múltú tojásvásár. A hagyomány szerint erre engedélyt még maga a Napkirály, XIV. Lajos adott a helyieknek, akik húsvéti herceget és hercegnét, valamint tojás herceget és hercegnőt is választottak az ünnepek alatt.

Vallási szokások

Ami a vallási megemlékezést illeti, ehhez is tapadnak számunkra kicsit idegen szokások. Ezeket a F21.hu segitségével villantjuk fel.

Walesben más szokások élnek, bár már több is kihalófélben van ezek közül. Az egyik a vasárnapi templomba látogatáshoz kapcsolódik, ugyanis a helyiek ilyenkor mezítláb mennek, így nem zavarják meg a holtakat befogadó föld nyugalmát. Itteni szokás még a krisztusi fekhely is: a gyermekek nádból készítenek egy jelképes „fonott Krisztust”, amit keresztre fektetnek, azt pedig egy csendes mezőn hagyják, ezzel is békességet üzenve neki.

Spanyolországban a Semana Santa (nagyhét) fontos részét képezi az ünnepkörnek. Madridban sokan keresztutat járnak a város szűk utcáin, kereszttel a vállukon és vasláncokkal a lábukon, mások a halált jelképező csontváz jelmezekbe bújnak. Sevillában nagy vallási körmeneteket tartanak, ahol több templom kerület (corfadius) tagjai vonulnak közösen. Ám előre megbeszélve minden corfadius tag egységesen a saját gyülekezetének megfelelő színű ruhát visel a körmeneten.

„Az olasz csizma” hagyományaitól eltérőeket találunk Szicília szigetén. Itt a legfontosabb a vasárnap délben rendezett körmenet, ahol körbehordozzák Jézus és a 12 apostol szobrát, majd a templom előtt eljátszanak egy feltámadási játékot. Ennek tetőpontja az a pillanat, amikor Mária megtudja, hogy Krisztus él, és leveszi fátylát, hogy újra fia szemébe nézhessen.

A Róma ölelésében fekvő Vatikán is rendelkezik saját hagyományokkal. Nagycsütörtökön a lateráni bazilikában a pápa jelképesen megmossa 12 papja lábát. Pénteken indul a pápai keresztút a Colosseum mellől, ahol az ott mártírhalált halt keresztényekre is megemlékeznek. Vasárnap délben pedig emberek ezrei vonulnak a Szent Péter térre, hogy élőben hallhassák a mindenkori római pápa urbi et orbi (városnak és világnak) áldását.

Magyar népszokások

Végezetül nem felejtkezhetünk el a mi saját identitásunkhoz kapcsolódó régi népszokásainkról sem.

Húsvét vasárnapon tilos volt a munka, az állatok befogása, a föld művelése, sőt a főzés és a takaritás is.

Sok vallásos családban divik az ételszentelés hagyománya: a húsvét vasárnapi reggeli misén megszentelték a sonkát, tojást, kalácsot, tormát és bort. Ezzel a szokással a rosszat és a betegségeket kivánták távol űzni a családtól. Emlékszem arra, hogy idős és már nehéz mozgású nagymamám szép fonott kosárban vitte a templomba és szenteltette meg az ünnepi ennivalókat. Valahogy jobb ize volt úgy mindennek!

A húsvét hétfői locsolkodás a megújulás és a termékenység jelképe, így igen szép szokása az emberi kapcsolatoknak. Újra szólunk róla, mert bár már a nagyvárosokban kisebb a jelentősége, szeretném, hogy soha ne avuljon el ez a kedves hagyomány!

Egy aranyos locsolóverssel búcsúzom:

 

Rózsa, rózsa virágszál,

Szálló szélben hajladozzál,

Napsütésben nyiladozzál,

Meglocsollak, illatozzál!



 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu