Kulturális Élvezetek

Budapest titkai 1. rész

2025-02-13 10:51:37

"Budapest, Budapest, te csodás,
...
Sehol nincs a világon ilyen szép város"
dalszöveg

 

Egy élő, lüktető világváros sok-sok múltbéli titkot rejt. Vannak köztük ámulatra méltóak, vannak rémísztőek és vannak megmosolyogtatók is.
Kordos Szabolcs: "Egy város titkai" c. könyv igazi csemege azoknak, akik szeretik megismerni a történelem rejtett, de annál izgalmasabb háttértörténeteit. Ezekből mazsolázunk cikkeinkben.
"Legyünk túl" először a meglehetősen hátborzongató történeteken! Ki ne rettenne meg attól a hírtől, hogy a Rákóczi úton valaha nyilvános kivégzőhely működött, vagy attól, hogy a Bazilika helyén véres állatviadalok folytak? S mi a közös a két rémségben? A csőcselék vérszomjassága.
Kivégzőhely a Rákóczi úton
1868.-ba időutazunk. Ez ideig még nyilvános akasztások voltak, melyek "féktelen mulatozásokba, tömegverekedésekbe torkolltak."
A csőcselék az akasztott ember ruhájának vagy a kötélnek egy darabkájáért, mint szerencsét hozó ereklyeként harcolt. Az egyik ilyen rendbontással végződő akasztás után Ferenc József császár elrendelte, hogy zárt helyen legyen az ítéletvégrehajtás, és ez a helyszín a Rákóczi út 66. lett. A császári rendelet után már csak hivatali emberek, újságírók és "jegyet váltó VIP vendégek" vehettek részt ezen a "társadalmi eseményen."
1844-ben Majláth országbíró gyilkosának kivégzésekor botrányos, szinte háborús állapotok uralkodtak, így későbbiekben már nem használták az épületet.
"A rossz emlékű épületben szikvízüzem, cukorkagyár, női kalapszalon és fehérneműtisztító üzemelt. 1928-ban egy hatemelete épület került a helyére, melyet 1950-ben lebontottak. Ma egy félkész betontorzó emlékeztet a "véres időkre."
Állatviadalok a Bazilika helyén
1787.-1796. között  a gyönyörű templom helyén a Hecc-színház működött, mely fából készült és 2000 ember befogadására volt alkalmas. "Farkasok, medvék, kutyák, bikák, egzotikus állatok, oroszlánok, tigrisek ölték egymást, vagy a "pesti matador", az un. heccmester gyilkolta le őket a vérre szomjazó tömeg szeme láttára." Borzalmas látvány lehetett!
A színház tulajdonosa, Tuschl Sebestyén kétes hírű vállalkozó volt. A legfelső körökben mozgott: ő üzemeltette a Váci utcában a Magyar Korona kávéházat, a Vörösmarty téren a Krajcáros Komédiát, de ő irányította a budai Várszínházat és a pesti Rondellát is.
Sok balhéja volt!  Vizsgálat is indult ellene tiltott szerencsejáték szervezés miatt, amit megúszott, mert a pincérek mellette szavaztak. 
Állítólag a Hecc-színház üzemeltetését úgy szerezte meg, hogy a más nevére szóló engedélyt kicsavarta a jogosult kezéből. A bérleti díj nem fizetése miatt a Magyar Korona tulajdonosa alaposan szétverte a helyiséget.
További sorsáról a várostörténet  nem őriz emlékeket.
Titokzatos, bár véresnek nem mondható történetek következnek.
Tizenegy emelete bunker a budai Vár alatt
Úri utca 72. - több száz éves, barokk jellegű épület, mely szinte észrevétlenül simul bele a Vár többi régi házai közé.
Bár külleme nem túl izgalmas, a ház alatt meghúzódó óriási, titkos bunker ( óvóhely) annál inkább!
Az 1930-as években ide tervezték és valósították meg 33 méter mélyen (!) a Nemzeti Bank által őrzött állami kincsek biztonságos elrejtését. Három éven át - egy másik üres telek segítségével, jól álcázva - éjjel-nappal építették a bunkert. Öt éves börtönbüntetés várt arra az építkezésről tudó vagy abban résztvevőre, aki kikotyogta a titkot.
1944.-ben a Nemzeti Bank vezetői és családjai, az állami szervek képviselői és a pénzügyi élet irányítói bújtak meg itt, viszonylagosan jó körülmények között. Budapest ostroma alatt már e körön kívüliek is szép számmal menekültek ide. Szerencsére, mindössze hárman haltak meg, ők is természetes halállal, és egy gyermek is született. Persze az aranynak nyoma veszett!
1951.-től 1980.-ig az Országos és Budapesti Elektromos Teherelosztó vezérlőterme működött a mélyben. Ma csupán a felszínen látható ház használatos az MNB alapítványi céljaira.
Szabadkőműves páholy a Budai Táncklub helyén
Ki gondolná, hogy a Margit körút és a Kapás utca sarkán álló egykori bérház, - melyben ma is táncklub működik - a szabadkőművesek budai páholyának adott otthont a XX. század elején?
Míg a Podmaniczky utcai Nagypáholy többször szerepelt már a médiában, budai kistestvére, a Galilei páholy rejtve maradt.
1911.-ben határozták el felépítését a budai székháznak, mely a szabadkőművesek klubjaként működött. Ízléses, egyszerű berendezésű volt a díszterem, melyet ebédlőként is használtak, voltak társalgók, múzeum és könyvtár is. A legizgalmasabb azonban az alagsori szentély volt, melyben a titkos gyűlések zajlottak. Sajnos a tervezők hibája folytán nem volt szellőztethető és fűthető sem. Természetesen sötét volt, mert " a fény különleges szerepet kap a szimbolikájukban. A főmester az elmaradhatatlan körző és derékszög, a szabadkőművesség két szimbolikus tárgya között ülve celebrálta a találkozókat."
Bár a szabadkőművesekről évszázadokon át az a hír járta, hogy világuralomra törő elitista csoport, de ez nem igaz. Vári László kutató szerint a találkozók mindössze a világ dolgai iránt érdeklődő emberek baráti összejövetele, melynek különlegessége, hogy szigorúan szabályozott rendben zajlanak. Egy ülésen mindenki csak egyszer szólalhat fel, de nem lehet félbeszakítani a mondókáját.
A szabadkőművesek sok jótékony cselekedetet is végrehajtottak, népkonyhát és melegedőket  üzemeltettek, tej- és kenyérosztást szerveztek, sérült gyermekeket ápoltak. A székházban bérlakásokat is adtak ki külsőknek, sőt a mai kínai étterem helyén bárki által igénybe vehető vendéglőt is működtettek.
1920.-ban betiltották a Galilei páholyt is, így illegalitásba kényszerült. Már 1924-től napjainkig különböző tánciskolák működtek és működnek itt. Kíváncsi lennék arra, hogy az odajáró táncolni vágyók ismerok-e a székház történetét?
Legközelebb az eltűnt Fűrdőszigetről, a gellérthegyi boszorkányokról ismerünk meg történeteket és mulatozunk a Kék Macskában és az Arizónában is.



 

 

DrKónya Judit


Sixties.hu