Kulturális ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

Az életszeretet diadala

The triumph of the love of life

2024-03-24 18:32:07

"Az élet szép...Tenéked magyarázzam?"

Heltai Jenő

A filmek, nemcsak a vidámak vagy rózsaszínbe burkolózó romantikusak, a szomorú problémákról is képesek katartikus feloldozást hozni. És ez akkor is igaz, ha nem hollywood-i, bakancslistás megoldásokkal operál, hanem dokumentarista módon a valóságot ragadja meg. Még inkább hat ránk egy olyan film, ami az 5 éves forgatás kezdetén még csupán hajszálnyi esélyt hordoz a túlélésre.

A "Nem halok meg" rendezője, Dér Asia egy gyógyíthatatlan beteg mindennapjairól akart filmet készíteni, de ajánlásra szembe jött vele Einspach Gábor, hasnyálmirígyrákkal diagnosztizált "beteg" esete. A beteg szó azért került idézőjelbe, mert Gábor nem érzett semmiféle betegségtudatot, annak ellenére, hogy édesanyja 8 hónap alatt a daganatos betegség áldozata lett, és operálás esetén is csak 5% esélye volt az életben maradásra.

Az operálhatósághoz is komoly előkezeléseken kellett átesnie, szerencsés volt, hogy ez sikerrel zárult és azért is, hogy Heidelbergben megoperálták.

Einspach Gáborról

2018-ban indult a film. Egy 50 éves, jóképű, sikeres műkereskedő a történet főszereplője.
Első generációs értelmiségi, szülei munkások voltak.Édesanyja mellett nagybátyja is rákban hunyt el. Azt megtudjuk róla, hogy két végén égette a gyertyát, munkamániás.

A diagnózist megelőzően vált el második feleségétől, a válás megviselte. Nekem nagyon meglepő volt, hogy felesége teljesen eltűnt a színről, lelkileg sem támogatta ebben a tragikus helyzetben, holott a filmben elhangzó félmondata szerint mindent elsöprő szerelem volt az övék. Két felnőtt fiával jó kapcsolatban van, bár nem élnek együtt. A hosszú kezeléssorozat alatt lelkileg majdhogynem egyedül küzdött meg betegségével. Fiaira számíthatott pl. kórházbaszállításánál, de igazi, nagy beszélgetésekre nem került sor közöttük talán azért, mert Gábornak nem volt második szcenáriója. Fiai mellett egy barátjával tartott fent bensőségesebb kapcsolatot.

Láttuk rosszulléteit, de tanúi lehettünk annak is, hogy a kezelések szüneteiben dolgozik, és annak is, hogy nem igazán változtat életmódján. Elmondása szerint várta az életváltoztató katarzist, egy "kattanást", ami miatt gyökeresen átalakítja korábbi életét. Ilyen nem történt: egy nagyszabású galéria létrehozásába vágott bele.

Mi lehetett a szinte egyedülálló felgyógyulás oka?

A hit, a betegségtudat hiánya, a pozitív szemlélet - mindenképpen. A táplálkozás megváltoztatása, a jóga, a pszichológus segítsége szintén hozzájárult a gyógyuláshoz. De talán a legfontosabb, hogy a kezelések vége felé beköszöntött a szerelem, mely lelki egyensúlyát meghozta.

A filmről

A 200 órányi anyagból született a másfél órás film, lassú vágási folyamattal. A 8 hónapos kemoterápia után is végigkísérték 5 éven át Gábor életét. A film érdekessége, hogy a kéttagú stáb is csak annyit tudott a betegségről, amennyit Gábor. A halál árnyékában figyelték Gábor megküzdési mechanizmusát, odafigyelő tekintetükkel segítették saját élete végiggondolásában. A film zeneszerzője, Keresztes Gábor nem romantikus zenét, inkább reális ellenpontot alkotott.

Mit üzen a film?

Félelem és tanácstalanság helyett -pozitív életszemélet mellett meg lehet gyógyulni még kilátástalannak tűnő helyzetekből is. Einspach Gábor tanácsaival segíti a hozzáfordulókat, reményt és hitet adva ahhoz, hogy ne csak ő legyen Magyarországon az egyedüli gyógyult ebből a sok áldozatot szedő daganatos betegségből. Érdemes megnézni a filmet, nagyon szépen kidolgozott dokumentarista alkotás.


 


 

"Life is beautiful...shall I explain it to you?

Jenő Heltai

 

Films, not just the happy ones or the romantic ones in pink, can also bring cathartic resolution to sad problems. And that's true even if it doesn't operate with Hollywood bucket-list solutions, but captures reality in a documentary way. We are all the more impressed by a film that, at the start of its 5-year shoot, has only a slim chance of survival.
Asia Dér, the director of "I will not die", wanted to make a film about the everyday life of an incurable patient, but was confronted with the case of Gábor Einspach, a "patient" diagnosed with pancreatic cancer, on recommendation. The word "sick" is in quotation marks because Gábor had no awareness of his illness, despite the fact that his mother had been a victim of the cancer for 8 months and had only a 5% chance of survival even after surgery.
He also had to undergo serious pre-treatment to be operable, and was lucky that this was successful and that he was operated on in Heidelberg.

About Gábor Einspach
The film was launched in 2018. A handsome, 50-year-old, successful art dealer is the protagonist of the story.
He is a first-generation intellectual, his parents were labourers, and his uncle died of cancer along with his mother. We learn that he burned the candle at both ends, a workaholic.
He was divorced from his second wife before his diagnosis, and the divorce was traumatic. It was very surprising to me that his wife had disappeared from the scene completely, that she had not supported him spiritually in this tragic situation, even though she said in the film that she was in love with him.

He has a good relationship with his two adult sons, although they do not live together. During the long course of treatment, he has been almost alone in coping with his illness. He could count on his sons, for example, when he was hospitalised, but there were no real, big conversations between them, perhaps because Gábor did not have a second scenario. Besides his sons, he maintained a more intimate relationship with a friend.
We saw his sicknesses, but we also witnessed him working during breaks from his treatments and not really changing his lifestyle. He said he was waiting for a life-changing catharsis, a 'click' that would radically transform his previous life. That didn't happen: he set about creating a large-scale gallery.

What was the reason for this almost unique recovery?
Faith, lack of awareness of the illness, a positive outlook - definitely. Dietary changes, yoga, the help of a psychologist also contributed to the recovery. But perhaps most importantly, towards the end of her treatment, love came to her and brought her spiritual balance.
About the film
The 200 hours of footage resulted in an hour and a half film, with a slow editing process. Even after 8 months of chemotherapy, it followed Gábor through 5 years of his life. The interesting thing about the film is that the two-man crew only knew as much about the disease as Gábor did. In the shadow of death, they watched Gábor's coping mechanisms, their watchful gaze helping him to think about his own life
The composer of the film, Gábor Keresztes, did not create romantic music, but rather a realistic counterpoint.

What is the message of the film?
Instead of fear and helplessness, a positive outlook on life is a way to heal even from seemingly hopeless situations. Gábor Einspach gives advice to those who are facing it, giving hope and faith that he is not the only one in Hungary to be cured of this deadly cancer. The film is well worth watching, it is a very beautifully crafted documentary.


 





 

DrKónya Judit


Sixties.hu