" Minden kreatív ember a váratlant akarja megteremteni"
Hedy Lamarr
Ritkán adódik a történelemben, hogy egy kivételes szépségű nő briliáns, kutató elmével rendelkezzen. A 25 éve, 2000. január 19-én elhunyt Hedy Lamarr ilyen asszony volt.
Ha ránézünk fotóira vagy filmjeiben csodáljuk meg, feltűnő a nőies kisugárzása. Szépségbálvány volt, imádták a férfiak. Nem véletlen, hogy számos románca mellett, hatszor ment férjhez. A nők ikonként tekintettek rá, utánozták középen elválasztott barna haját és az által viselt fejfedőket kalapokat, turbánokat.
Színésznőként nem alkotott kiemelkedőt, sokan dekoratív kellékként tekintettek rá. Ő sem értékelte túl szerepét: "Bármilyen lány lehet elbűvölő. Csak annyi kell, hogy nyugodtan álljon és nézzen bután".
Amiben mégis maradandót hozott létre, az autodidakta tudósi tevékenysége. És mindez a 30-as években történt.
Egy kis életrajz - a végzet asszonya
Természetesen nem Hedy Lamarr-ként született. Hedwig Kiesler - egy bankár és egy zongoraművésznő gyermekeként látott napvilágot Bécsben, 1914. november 9-én.
Magántanulóként szívta magába a matematika é a fizika ismereteit, de nőies tevékenységekben, mint zongorázás, balett is megcsillogtatta tehetségét. 16 éves korában drámaiskolásként főszerepet kapott egy akkor igencsak botrányt kavaró filmben, az Ecstasy-ban (Extázisban), ahol két ízben meztelenül örökítette meg a kamera. A felháborodás akkora volt, hogy Amerikában betiltották a film vetítését, és XII. Pius pápa, valamint Hitler is éles kritikát fogalmazott meg a filmmel kapcsolatban.
A film azonban pozitív hozadékot is tartogatott Hedwig számára, mert egy dúsgazdag osztrák fegyvergyáros, Friedrich Mandel beleszeretett és feleségül vette. A gyáros szerelmét az sem befolyásolta, hogy míg ő náci, felesége zsidó volt. A férj a szépséges, de butácskának tartott feleségét még a fegyvertárgyalásokra is magával vitte, ahol Hedwig a fizikai tanulmányai során szerzett ismereteit bővítve, magába szívta a fegyverek tervezésével és a korszerű haditechnikával kapcsolatban elhangzott információkat. De ezt, mint látni fogjuk, nem kémkedésre használta fel.
Mandel pusztító féltékenysége, Hedwig karrierjének "befagyasztása odavezetett, hogy Hedwig megszökött, és Franciaországon át hajóval Amerikába utazott. És a hajón - mint a tündérmesékben - felfigyelt rá az MGM hollywoodi filmstúdió egyik vezetője, aki szerződést ajánlott neki. Hollywoodi karrierje idején változtatta meg nevét Hedy Lamarr-ra.
Legendás szépsége több tucat film főszereplőjévé tette olyan híres filmszínészek társaságában, mint Spencer Tracy vagy Clark Gable.
A filmes tevékenységéért a hollywoodi hírességek sétányán csillagot kapott.
Hedy, a feltaláló
Hedy megcáfolta azt a feltételezést, hogy a körülrajongás, a fény és a csillogás elegendő egy szép nő számára. A filmszínészet nem elégítette ki, a fizika és a kémia szeretete egyre nagyobb szerepet kapott életében.
A múlt-kor magazin cikke alapján röviden összefoglaljuk személyisége ezen fantasztikus oldalát.
Egy sok gyermek halálával is járó hajókatasztrófa arra indította, hogy a torpedórakéták pontosabb irányíthatóságával foglalkozzék. Ehhez jó alapot adott, hogy a férjétől ellopott katonai tervrajzokkal bejusson egy amerikai tervező kutatólaboratórium csapatába. A világhíressé vált találmánya megalkotásában a véletlen szerencse is szerepet játszott: egyik barátja, George Antheil zongorista egy 16 darab lyukszalagos zongorára írt művet akart szinkronizálni. Mivel a zongorán 88 billentyű van, a torpedóvezérlő találmány megvalósításában is a 88 frekvenciát használta.
A találmányról - anélkül, hogy a műszaki részletekbe belemennénk - kijelenthető, hogy ez a mai vezeték nélküli és mobil kommunikáció alapja.
A felfedezést a haditengerészetnek ajánlották fel, de a hosszadalmas szabadalmi eljárás miatt csak a kubai válság idején használták először.
Antheil 1959-ben elhunyt, de Lamarr haláláig foglalkozott a fejlesztéssel. 1977-ben megkapta az Electronic Frontier Foundation által a technika úttörőjének járó kitüntetést, majd ugyanezen évben a Feltalálói Oscar díj első női kitüntetettje lett.
Európában a feltalálók napja az ő születésnapja, november 9.