Kulturális ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

A leg-ek koncertje

2018-10-03 12:10:22

„Hiszek abban, hogy felsőbb erőktől érkezik az inspiráció, az ihletettség, és ennek rajtam keresztül tovább kell haladnia a közönség felé”

Balázs János (Interjú: Fidelio: 2014.12.19.)

1988.szeptember 19.-én a Magyarországon született 341 gyermek egyike Balázs János, aki már 3-4 évesen eljegyezte magát a zongorával. Sok minden életrajzi elemmel megismertet az internet, de születésnapi koncerten Bősze Ádám műsorvezető néhány igazán érdekes részletet közölt a művész életrajzából:

  • Zeneiskolai felvételijére hallásból(!) tanulta meg Beethoven „Patetikus” zongoraszonátáját,
  • Az első gázsiját nem zongoristaként, hanem éneklésből szerezte, mert a Rádió Gyermekkórusában is énekelt,
  • 16 évesen egy svájci versenyre ugyancsak hallás útján tanulta meg Strauss–Cziffra: Denevér-parafrázisát, melynek kottáját a mai napig nem vette elő,
  • 30 zongoraversenyt tart műsorán.

A hangversenyről csak szuperlativuszokban lehet megemlékezni, ezért hívom a leg-ek koncertjének: a legszélesebb repertoár, a leglendületesebb előadásmód, a legvirtuózabb technika.

A hittel, lendülettel, virtuozitással megáldott fiatal művész ismét hatalmas élményt okozott a rá kíváncsi közönségnek. Nehéz elképzelni, hogy a Cziffra Fesztivál megrendezését hatalmas energiával vezető művész hogyan tud ilyen fergeteges előadással megörvendeztetni bennünket.

Már az ász dúr- ban írott, szerelmet árasztó Liszt darabok is elbűvöltek, de Wagner „Trisztán és Izolda” Liszt-átiratának előadása színeiben változó dinamikájával igazi élmény volt.

Az est egyik fénypontja Dubrovay László „Sonata Felicita” (Boldogság-szonáta) c. művének ősbemutatója, melyet a zeneszerző kifejezetten Balázs János születésnapi köszöntőjeként alkotott meg. A szonáta megszületésének előzménye egy beszélgetés volt, melynek során Balázs János hiányolta, hogy a XXI: század szonátája eddig még nem született meg. Címe – Dubrovay László szerint – azért lett Boldogság-szonáta, mert Balázs János színpadi jelenléte boldogságot és szeretetet sugároz. Dubrovay László személyesen is köszöntötte a darab előadása után a zongoraművészt, akinek virtuozitásához kétség sem férhet, hiszen nagyon kevesen tudnák így előadni ezt a technikailag bravúros művet.

Szép volt a Freund Tamás agykutató professzor klarinétkíséretével előadott Virágária, a Rahmanyinov mű, és a mindig elvarázsoló Chopin darabok.

Az est másik fénypontja: Balázs János a Cziffra átiratok eljátszásával tisztelgett a Mester előtt. Különösen Brahms „Magyar táncok” lendületes, szívből jövő eladása vésődik be emlékezetünkbe. Az 5-6 ráadással dúsított koncert mindenkit meggyőzött arról, hogy 1988. szeptember 19.-én egy kivételes képességekkel megáldott tehetség született, aki mindenkit elbűvölt az elhivatottságot, zene iránti alázatot, érzelmi kitárulkozást sugárzó előadásmódjával. Briliáns játékával és emberi kvalitásaival a világ legjobb művészeinek sorába emelkedhet.

Szívből kívánjuk, hogy kivételes tehetségét használva, ilyen töretlen elszánással okozzon csodálatos perceket sok-sok éven át a zenét szeretőknek, és ilyen szeretettel, profizmussal és gondoskodással támogassa a felnövekvő zenészgenerációkat is.

Végezetül, Strauss-Cziffra- Balázs: Kék Duna keringő parafrázisát adja elő az ünnepelt, Balázs János:



 

DrKónya Judit


Sixties.hu