„Ha olykor mégis gyötör az élet,
azért most örülj a jónak, szépnek.
S szívedben csendüljön mindig ének:
hogy vannak, akik szeretnek téged”
Ismeretlen költő műve
Szilveszter, az évbúcsú napja
Szent Szilveszter pápa (IV. század) elhalálozása az év utolsó napjára esett, ez indította el a féktelen evés-ivás, mulatozás hagyományát Szilveszter napján. Az évszázadok alatt sok-sok hiedelem kapcsolódik hozzá, a bőség megteremtéséhez és az ártó szellemek elűzéséhez. A bőség fokozásához lencsét főznek, szerencsepogácsát sütnek, mely be pénzt rejtenek el vagy meghúzzák a malac farkát, hogy kitúrja ijedtében a szerencsét. Az ártó szellemeket trombitálással, zaj- és lármakeltéssel, tűzijátékkal űzik el. Érdekes babonáknak is bedőlhetünk: tilos 31-én kivinni a szemetet, teregetni, orvost hívni vagy orvoshoz menni. Január elsején nem szabad kölcsönt adni, ajándékozni, veszekedni.
Számadás
A szilveszterre való izgalmas készülődéshez mindig az évvégi zárszámadás társul. Visszanézünk az elmúlt évre: hálát adunk a jó dolgokért, és nagy, szent elhatározással megígérjük, hogy tanulunk a rossz dolgokból. Megpróbáljuk mindennek a jó oldalát meglátni, így talán okulunk hibáinkból. Kis varázsigéket mormolunk, amellyel a következő évben szerencsénket kívánjuk megalapozni és fogadkozunk… többnyire átmeneti sikerrel. És ez így van jól! Mindeközben finom falatokkal és remek italokkal kényeztetjük magunkat, hogy kellően pozitív hangulatban lépjük át az új év küszöbét. Mielőtt filozofikus mélységekbe kergetnénk magunkat, inkább konyhaművészkedjünk!
Isteni szilveszteri malacsült Mautner Zsófitól
Hozzávalók (Zsófi egy nagy társasági adagot főz – 15-20 adagot, - de könnyű megkisebbíteni a mennyiséget)
Elkészítése
„A szobahőmérsékletű húsról konyhai papírtörlővel felitatjuk a nedvességet, majd alaposan megsózzuk, borsozzuk.
Kikeverjük a mázat: egy edényben simára keverjük a mustár, a cukrot, a csípős paprikakrémet, a füstölt paprikát, a köményt, végül hozzáadjuk az olajat. A húst egyenletesen, mindkét oldalán bedörzsöljük a mázzal, majd alufóliával leterített tepsire helyezzük, bőrös felével felfelé.
A sütőt előmelegítjük 220 fokra. Betesszük a húst, és 20 percig sütjük, amíg a máz kissé karamellizálódik. Ekkor levesszük 100 fokra a sütő hőfokát, és kb. 8 órán át (éjszaka) sütjük a malacot. Lefedni nem szükséges. Tálaláskor vékonyra szeleteljük. Köretnek jól megy hozzá pl. a céklás káposzta.
Céklás lilakáposzta fekete ribizlivel
Hozzávalók: (8-10 adag)
Elkészítése
„A káposzta torzsáját kivágjuk, a leveleket vékonyra gyaluljuk. Tálba tesszük, besózzuk, és tizenöt percig állni hagyjuk, amíg levet ereszt. Ekkor alaposan kinyomkodjuk.
Egy nagy lábasban felhevítjük a kacsazsírt, majd hozzáadjuk a kinyomkodott lilakáposztát, a babérlevelet és a szegfűborsot. Kb. 25 percig főzzük, amíg a káposzta megpuhul, de még kissé ropogós marad. Ekkor fokozatosan, négy adagban hozzáöntjük a vörösbort, mindig várjuk meg, amíg elpárolog belőle az alkohol.
Amikor már nagyjából elkészült a káposzta, hozzáadjuk a vékonyra szeletelt céklát, ezzel további 15 percig főzzük. A legvégén tesszük bele a feketeribizli lekvárt, végül vörösborecettel hozzuk egyensúlyba az édes - savanyú ízeket.”
És egy kis szilveszteri puncs az internetről igazán jó hangulatra derít:
Hozzávalók:
Elkészítése
„Az almalét a fahéjjal 5 percig főzzük. Hozzáadjuk a szerecsendiót, a mézet, a citromokat és még 5 percig főzzük. Utána felöntjük az ananászlével és élvezettel megiszogatjuk.”
Minden kedves olvasómnak boldog, sikerekben, egészségben gazdag új évet kívánok!