“Ha csak azt teszem, amit a szívem diktál, minden cselekedetem gyógyítani fog”
Kurt Tepperwein
Közeledik az év legmeghittebb ünnepe. Igyekszünk szeretetünk kifejezéseként nemcsak ajándékokkal, hanem finom falatokkal is elhalmozni szeretteinket.
Sokan már az ünnep előtt fogyókúráznak, hogy felkészítsék magukat a büntetlen falatozásra. Pedig sanyargatás nélkül is boldogulhatunk, ízletes ünnepi ételek egész sora vár ránk: amiről elsőre úgy tűnik, hogy mindenmentes, azaz valószínűleg nem nyújt kulináris élvezetet, arról bebizonyosodik, hogy igenis érdemes vele kellemes gasztro perceket szerezni.
Most néhány egészséges, glutén-, laktóz-,tejfehérje-, tojás, és szójamentes recepteket készülök bemutatni Felcsiki Tünde: “Mentes pillanatok” c. receptkönyvéből.
Az első még a vegák kedvence is lehet:
Almás zellersaláta csicseriborsó fasírttal
Hozzávalók a salátához:
Elkészítése:
A lereszelt hozzávalókat összekeverjük, és leöntjük az alábbi, a hozzávalókat jól elkevert öntettel:
Hozzávalók:
Hozzávalók a csicseriborsó fasírthoz:
Elkészítése:
A csicseriborsót mosás után, egy éjszaka áztatjuk, majd a fokhagymával együtt ledaráljuk. A fűszereket és a finomra vágott petrezselymet beledolgozzuk. Fél óra pihenés után forró, a fasírtokat ellepő olajban sütjük 2-3 perc alatt. Ha szétesne, csicseriborsó lisztet kell még hozzá adni.
Következik egy húsimádóknak való finomság:
Gesztenyével töltött pulykarolád füge rizottóval (4 személyre)
Hozzávalók:
Elkészítése:
Először a tölteléket készítjük el. A gesztenyéhez hozzáadunk 1 dl rizs tejszínt, fűszerezzük szerecsendióval és fahéjjal, hozzáadunk 5 dkg növényi margarint, sózzuk, majd pépesítjük.
A pulykamell szeleteket kicsit kiklopfoljuk, a masszát óvatosan kenjük rá,feltekerjük, a két oldalát tömködjük a feltekert húsba. A növényi olajjal megkent alufóliába belehelyezzük a töltött húst és lezárjuk, mint egy szaloncukrot. A hengereket 190 fokon kb.45 percig sütjük.
A sütőből való kivétel után 10 percig pihentetjük.
A rizottóhoz a rizst forró kókuszolajban megpirítjuk és felöntjük kétszeres vízzel. Megsózzuk és 10 percig főzzük. A fügét pici kockákra vágjuk és forró növényi olajban rövid ideig átforgatjuk. Hozzáadunk 2 dl vizet, a maradék 1 dl rizstejszínt, a visszamaradt gesztenyés tölteléket és kevés cukrot. Összeforraljuk.
A húsokat kicsomagolva lepirítjuk, majd a jázmin rizzsel és a füge szósszal tálaljuk.
Édesség nélkül nincs ünnep. Jöjjön most a narancsos-diós brownie receptje.
Hozzávalók:
Elkészítése:
Vízgőz fölött egy tálban megolvasztjuk a kókuszzsírt, és bele keverjük csomómentesre a kakaót. Beleszórjuk a vaníliát, majd félretesszük kihűlni.
A liszteket össze szitáljuk a sütőporral, a sót és a citromlevet hozzáadjuk. A többi hozzávalót robotgéppel összekeverjük. Egy tálban egy csapott kiskanál tápióka keményítőt kikeverünk 3 evőkanál vízzel. Ebből a vizes keményítőből 2 evőkanálnyit a masszához adunk.
Fontos: annyi kókusztej kerüljön a masszába, hogy puha, krémes állagú legyen!
Sütőpapírral bélelt, magasabb falú tepsibe tegyük, 180 fokon 15-20 percig süljön.
A süti akkor van készen, ha a teteje kezd repedezni,, és a tűpróbával ragacsos, nedves, szinte nyersnek tűnik a tésztája. Akkor ki kell venni sürgősen a sütőből és hagyni kihűlni. Szeletelésig még szilárdul. Langyosan a legfinomabb, ekkor még a csoki folyik a belsejében.
A fenti ételek igyekeznek a súlygyarapodást elkerülni, persze változatlanul érték a mérték: bármilyen finomra is sikerült étel-alkotásunk, ne együk degeszre magunkat, és az italozásban se szabaduljunk el , akkor bátran állhatunk a mérlegre az ünnepek után is.
Csodás, meghitt karácsonyi ünnepeket kívánok!