Kulináris ÉlvezetekNot Only For Sexagenarians

Ó, az a csodálatos almaecet 4. rész

2020-01-19 17:24:31

„Hiszem, hogy a jövő orvosának nem csupán gyógyítani, de tanítani is kell. Igazi feladata abban fog állni, hogy megtanítsa az embereket az egészséges életmódra”

Dr. Forest Clinton Jarvis

Az idézet az 1881-ben született, és 1945-ben elhunyt orvostól származik, aki Vermontban, az Appalache hegység szomszédságában fül-orr-gégészként praktizálva, észlelte, hogy a zord, világtól elzárt településen másfajta orvoslásra van szükség, mint amit az egyetemen megtanult. A levelek, füvek, gyümölcsök, mint a gyógyítás alapanyagaiként való felhasználása itt generációról generációra öröklődött. A népi orvoslás egyik talpköve az almaecet használata volt. Ezt építette be Dr. Jarvis az orvoslásba. Tapasztalatait lányának és unokáinak szánta, de 1958-ban könyv formájában is megjelent.

Ebből szemezgettünk a jelen cikkben és a korábbi 3 cikkben is.

Dr. Jarvis gondolt azokra is, akik ódzkodnak a rendszeres almaecetes ital fogyasztásától, de mégis szeretnének az almaecet áldásos hatásait élvezni. Ha főzünk, fűszerezünk, vagy a salátát ízesítjük vele, akkor is ellátjuk szervezetünket az almaecetben fellelhető értékes hatóanyagokkal. Az angol és amerikai konyha egyik fontos pillére az almaecet. Ezzel főznek és fűszereznek, de a népszerű késztermékekben is használják pl. mustár, ketchup, majonéz, chutney és a salsa.

Fortélyok és trükkök az almaecettel a konyhában

Puhítás

A hüvelyesek és káposztafélék nem puffasztanak, ha a főzésnél egy jó adag almaecetet teszünk a vízbe. Az ecet hozza ki az ízüket is. A szárnyas vagy borjúhús omlós lesz, és tovább eltartható, ha almaecetes vízzel átitatott kendőben (1:1 arány) tesszük a hűtőbe.

Pácolás

Vad-, pulyka-, marhahús pácolásához egy igen ízletes és puhulást segítő páclevet ajánl a szerző.

Hozzávalók:

  • ¾ liter víz,
  • ¼ liter almaecet,
  • leveszöldség  ízlés szerint
  • 1-2 hagyma felkarikázva,
  • 1 kezeletlen citrom héja,
  • 1-2 teáskanál borókabogyó,
  • 4-5 mustármag,
  • 4-5 egész bors,
  • 3-4 szegfűbors,
  • 2-3 babérlevél,
  • Ízlés szerint zsálya, kakukkfű, rozmaring.

A páclébe ne tegyünk sót, csak akkor sózzuk meg, ha már kivettük onnan!

Elkészítése

A hosszabb pácoláshoz keverjük össze az összes hozzávalót, forraljuk fel, majd újra hűtsük le. A hideg húsra öntsük a hideg páclét úgy, hogy ellepje azt. 2-7 napig lehet a pácban hagyni attól függően, hogy mennyire öreg volt az állat. A bepácolt húst tegyük befedve hűvös helyre.

A gyorspáchoz a hozzávalókat szintén forraljuk fel, de forrón öntsük a húsra. Hűvös helyre tegyük, majd másnap használjuk fel.

Fehérítés

A zöldség és gyümölcs, valamint a krumpli sem barnul meg, ha almaecetes vízben tartjuk. Ráadásul a növényvédő szerek maradványai is eltüntethetők.

Szagtalanítás

A halételekhez, halászléhez adott pici almaecet elveszi a kellemetlen halszagot. Ugyanez a hatás, ha a halat leöntjük almaecettel.

Tartósítás

Ecetes lében tovább eláll a friss hús és a hal, mert az ecet konzervál. A sajt is tovább friss marad, ha almaecettel bespriccelt kendőben tartjuk a hűtőben.

Semlegesítés

Egy mindenki által megszívlelendő tanács: ha elsóztuk az ételt, keverjünk össze almaecetet és cukrot, és adagoljuk teáskanalanként az ételhez, csodák csodája – az elsózás megszűnik. A túl édes étel 1-2 teáskanál almaecettel korrigálható.

Konyhai fortélyok

A tojásfőzésnél egy kis almaecet segít, hogy ne repedjen meg a tojás héja. A legnagyobb hőségben is kemény marad a zselatin, ha 1 teáskanál almaecetet adunk hozzá. Az almaecet segít abban is, hogy az olajban sütött ételek ne szívják meg magukat olajjal – 1 teáskanál ecet a zsiradékhoz egészségsebbé teszi az ételt.

Az egészséges majonéz készítése

„Tegyünk egy tálba egymás után 1 tojást, 1 evőkanál almaecetet, ¼ liter olajat, 1 teáskanál mustárt, csipetnyi sót és cukrot. A hozzávalók mind legyenek szobahőmérsékletűek. Az elektromos habverőt először merítsük a masszába, és csak azután kapcsoljuk be;lassan emelgessük  alulról felfelé, amíg el nem készül a majonéz.”

Egy igen ínycsiklandó citromos-narancsos ecet

Hozzávalók:

  • ½ narancs,
  • 1 kezetelen narancs és citrom héja,
  • 2 teáskanál citromfű,
  • 1 liter almaecet

Elkészítése

Hámozzuk meg a narancsot, és vágjuk apró darabokra. Töltsük a csíkokra vágott gyümölcshéjjal, citromfűvel és az almaecettel együtt egy jól zárható üvegbe. 3 hétig hagyjuk állni hűvös, sötét helyen.

Almaecet a háztartásban

Mint vízkőoldó

A vízköves edényt töltsük meg tele vízzel és adjunk hozzá 3 evőkanál almaecetet, Néhány óra állás után könnyedén eltávolíthatóak a lerakódások.

Mint áztatószer

Mosás előtt az erősen szennyezett ruhát permetezzük be almaecettel, a szennyeződés eltűnik, a ruha puha lesz.

Mint tisztító, ápolószer

A szivacsokat, keféket 1:1 arányú ecetes vízben tisztíthatjuk meg.

A vágódeszkákat hígítatlan almaecettel fertőtleníthetjük.

A ruhákon a kifényesedések ecetes vízzel való kefélés után eltűnnek.

A gyapjú, selyem holmik utolsó öblítőjéhez adagolt kevés almaecet öblítőszerként funkcionál, és a színeket élénkíti is.

A szőnyeg foltjai eltüntethetők ecetes vízbe mártott szivaccsal, ráadásul a színek felélénkülnek.

Mint szagtalanító

A friss festék vagy cigarettaszag eltűnik, ha tiszta ecettel teli tálat helyezünk el a szobában.

Mint növényápoló

Ha a vágott virág vizébe 2 evőkanál ecetet és 2 evőkanál cukrot teszünk, tovább friss marad. A nagylevelű szobanövényekről a port 1:1 arányú, langyos almaecetes vízzel távolíthatjuk el.

Most búcsúzunk az almaecettől. Ezzel a sok hasznos információval gazdagabban egészségesebb életet élhetünk, és a környezetünk s tisztább, és szebb lesz.


 almaecet, egészséges ételek, természetes tisztító anyagok


 

DrKónya Judit


Sixties.hu