“Gyermekkoromnak szép emléke,
Köszöntelek, húsvét vasárnap!
Száll a szívemre égi béke
Ünnepén a Feltámadásnak”
Benedek Elek: Húsvéti ének
Nagyon várjuk már a húsvétot, hogy vele a természet újjászületését is ünnepelhessük. Az ünnephez kapcsolódó népszokásokról előzmény cikkünkben már írtunk. Most a legősibb húsvéti jelképnek, a báránynak szánunk néhány szót, majd az egyik ikonikus étel, a sült báránycomb elkészítésére bekukkantunk néhány európai konyhába, és az ezzel kapcsolatos régi magyar gasztro szokásokat is felemlítjük.
De honnan is ered ezen hagyományos étel húsvéti ételkénti szerepe?
Az Ótestamentumban a bárány a zsidó húsvét eledele.
Az ótestamentumi zsidók az Úr parancsára egyéves hibátlan bárányt áldoztak, s annak vérével bekenték az ajtófélfát, hogy elkerülje őket az Úr haragja.
A húsvéti bárány Jézust is jelképezi. A Bibliában Krisztus előképe volt az a bárány, amelyet a zsidók Egyiptomból való kimenetelük alkalmával ettek, és amelyet nap mint nap feláldoztak a jeruzsálemi templom oltárán.
Az olasz báránysült ( Tv Paprika: egy falat Olaszország) - 4 adag
Hozzávalók:
Elkészítése:
Melegítsük elő a sütőt 230 fokra. Húzzuk le a rozmaring leveleket az ágról, és a fokhagymával, illetve a szalonnával vágjuk nagyon finomra. Jó adag sóval és borssal ízesíteni.Írdaljuk be éles késsel a báránycombot, majd dörzsöljük be a rozmaringos péppel, jusson belőle bőven a nyílásokba is. Tegyük a hagyma szeleteket a tepsi közepébe, erre rakjuk a bárányt, majd locsoljuk meg olívaolajjal, és süssük 15 percig. Állítsuk a sütőt 180 fokra, és öntsük a húsra 250 ml bort. Ha angolosan szeretjük, akkor körülbelül 1 órán át süssük a húst. Ha a pecsenyelé kezd odaégni, locsoljuk meg egy kis vízzel. A bárányt helyzzük egy tálalóedényre, és szeletelés előtt 10 percig pihentessük. Dobjuk el a hagymát, a felesleges zsírt pedig kanalazzuk ki a tepsiből, majd helyezzük a felforrósított tűzhelyre, öntsük hozzá a maradék vörösbort, és főzzük 3-4 percig, amíg a szósz elfő, és kissé besűrűsödik. Ha szükséges, sózzuk, borsozzuk. A bárány szeleteket rendezzük el egy előmelegített tálon, és locsoljuk meg a mártással.
Az olaszok szeretik a báránysültet articsókával elkészíteni. Ide idézzük az Olaszbajottem.hu rövid ismertetőjét annak elkészítéséről. A recept Valenciából származik. A megpucolt, feldarabolt articsókát olajjal átkenve grillezni sok-sok fokhagyma és petrezselyem társaságában, persze sóval és borssal meghintve.
A franciák a báránycombot általában az olaszokhoz hasonlóan sóval, borssal, fokhagymával és rozmaringgal készítik, de nagyon különleges a levendulával és mézzel elkészített változat is. Most a Kaldeneker.hu recptjével ismertetem meg olvasóimat.
Francia báránycomb nyársak levendulával és mézzel
Hozzávalók:
Elkészítése:
A faggyús részek levágása után 2 cm-es kockákra vágjuk a húst, ráreszeljük a fokhagymát és hozzáadjuk a mézet, a levendulát és a rozmaringot. Rádaráljuk a borsot, csurgatunk rá olívaolajat és sóval ízesítjük. Néhány órán át a hűtőben pihentetjük. Ezután felfűzzük bambusz pálcákra a húst, közé hagymát és cukkinit teszünk majd forró serpenyőben vagy kerti grillen megsütjük. Körítsük csőben sült burgonyával, grillezett zöldségekkel vagy kuszkusszal.
Az angolok a franciákhoz és olaszokhoz hasonlóan megsütött bárányhúst burgonyával, zöldbabbal és mentaszósszal készítik. Ez utóbbi igazán izgalmasan hangzik. Lássuk a receptjét.
Az angol mentaszósz (hu.cookinghealthy4u.com)
Hozzávalók:
Só - 4 Art. kanál
Fehérbor-ecet - 4 evőkanál kanál
Porcukor - 1 evőkanál. a kanál
Elkészítése:
Válassza el a mentalevél a gallyaktól. Megszórjuk őket sóval. És apróra vágja egy késsel. Öntsük az apróra vágott menta forrásban lévő vizét, adjuk hozzá a porcukrot és hagyjuk lehűlni. Ezután adjunk hozzá ecetet és sót. Hozzáadhat további vizet a mártás vastagságának beállításához.
Nincs más hátra, mint megismerkedjünk nagyanyáink báránysültjével Papp Katalin: “Nagyi ünnepi ételei” c. könyvéből.
Húsvéti báránysült (8 adag)
Hozzávalók:
Elkészítése:
“Vágd össze a megmosott, lecsepegtetett rozmaringot és a fokhagymagerezdeket, keverd össze a fele mennyiségű olajjal és a sóval, majd dörzsöld be vele a báránycombot, amit előtte több helyen megvagdostál. A nyílásokba is nyomkodj s sós-fűszeres olajból. A maradék olajat forrósítsd fel egy tepsiben, és pirítsd meg a hús mindkét oldalát, tedd mellé a cikkekre vágott hagymát, öntsd rá a bort, fóliázd le és tedd 190 fokra előmelegített sütőbe. Süsd egy órán keresztül - a saját levében fog párolódni , sülni -, majd ha már fél puha a hús, tedd hozzá a nagyobb kockákra vágott burgonyát, sózd meg s süsd addig, míg a hűs és a burgonya meg nem puhul. Letakarni már nem kell, esetleg önts még alá folyadékot, ha elpárolgott, vizet vagy egy kevés bort.
Amikor elkészült,tedd át az egészet egy nagy tálra, és az asztalnál szeleteld fel a húst. A szeletelést mindig a csont mellett kezd. Zöldsalátát kínálj hozzá, amit citrommal és olívaolajjal ízesítettél. Kiválóan illenek hozzá a száraz fehér borok, a chardonnay, a rajnai rizling, esetleg egy finom villányi rozé. Üdítőitalként limonádé, ásványvíz, almás cider kísérje.”
Jó étvágyat!
Minden kedves olvasómnak kellemes húsvéti ünnepeket kívánok!
Még ildomos megemlékezni a görög báránysültről is. Ezt most egy videóval tesszük: