„Hét fogásból hét van ebben a könyvben – ha tetszik, minden napra egy, a sárkány hét fejét etetni, ha tetszik, egy-egy lépcsőfok a hetedik mennyországig, vagy éppen egy hetedhét országra szóló lakomához”
Ugron Zsolna
Zsolna egy erdélyi főnemesi család sarja, amivel sosem hivalkodott. Ügyvédi irodánkban jelöltködött egy ideig a 90-es évek közepén, de már ekkor megmutatkozott, hogy a finom, visszafogott, bölcsész beállítottságú lánynak túl száraz az ügyvédi szakma. (Mint később megtudtam, nem is akart soha jogász lenni, de nyelvtan vizsgája miatt nem vették fel a bölcsészkarra.)
Nagy örömmel olvastam az „Úrilányok Erdélyben” c. gasztro-regényét, és tetszik a „Hét évszak” c. receptes könyve is, mely tele van történetekkel is a kiváló receptek mellett.
Ebből adok közre könnyen elkészíthető recepteket, melynek összeállításánál tekintettel voltam a kora-nyári ízekre.
Kedvenceim a spárga és az eper, ezért ezekkel kezdem a menüsort.
Zöldspárga kétféle mártással
Hozzávalók:
A mustáros mártáshoz:
A narancsmártáshoz:
Elkészítése:
„A spárgát két módon készíthetjük el – vagy forró, lobogó vízbe dobjuk 2-3 percre, vagy meglocsoljuk olívaolajjal, és 200 fokra előmelegített sütőben 5-10 percig sütjük.
A mustáros mártáshoz a vajat és az olajat felmelegítem, hozzáadom a citromlevett és a mustárt, sózom, borsozom. Kísérletező kedvűek mustár helyett egy marék zsenge fenyőrügyet is használhatnak – ez esetben az olívaolaj helyett enyhébb ízű olajat használjunk.
A narancsmártáshoz a narancslevet a cukorral és a tojássárgájával jól elkeverem, lassú tűz fölött állandóan keverve, habüstben besűrítem, közben óvatosan adagolva hozzákverem a tejszínt, a reszelt narancshéjat, és egy leheletnyi sót.
A spárgát a kiválasztott mártással azonnal tálalom.”
Epersorbé
Hozzávalók:
Elkészítése:
„A bors kivételével minden hozzávalót jól összeturmixolok, és egy dobozban a mélyhűtőbe teszem. Húsz percenként előveszem és megkeverem (kb. 5-6 óra alatt készül el). Tálaláskor frissen őrölt zöld borssal szórom meg.”
Cukkinileves
Hozzávalók:
Elkészítése:
„A cukkiniket, ha öregebbek, meghámozom, (a fiatalabbakat elégj ól megmosni), majd hosszában négybe vágom, és a fokhagymagerezdekkel együtt 1-2 evőkanál olívaolajjal meglocsolva 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütöm. A fokhagymagerezdeket hosszában felvágom, kinyomom belőlük a megsült fokhagymahúst, majd a cukkini-darabokkal, a maradék olajjal, a tejszínnel, parmezánnal és az alaplével együtt összeturmixolom. Felforralom, hozzáadom a tejfölt, azonnal lehúzom a tűzről, és a finomra aprított friss bazsalikommal és olívaolajjal tálalom.”
Tavaszi csirke fejes salátával
Hozzávalók:
Elkészítése:
„A csirkét feldarabolom, 200 fokra előmelegített sütőben 10 percig elősütöm, majd hagyom kihűlni. A vajat megolvasztom, belekeverem a mustárt, majd sózom, borsozom. A mustáros vajjal bekenem a csirkét, majd beszórom a szemlemorzsával és lesütöm a felforrósított zsírban. A zöldsalátát megtisztítom, levelekre szedem, metéltre vágom, tányérra rendezem. Az olívaolajat elkeverem a citromlével, felaprított rozmaringgal, kakukkfűágakról lemorzsolt levelekkel, sózom, a salátára öntöm, és ezzel tálalom a csirkét.”
Gránátalmahab
Hozzávalók:
Elkészítése:
„A cukrot, a gránátalmaszószt, a gránátalmalevet felteszem egy edényben főni. Íg besűrűsödik, majd lehúzom a tűzről, és megvárom, amíg kihűl. A két tojásfehérjét kemény habbá verem, szintén kemény habbá verem a tejszínt, majd ezeket összekeverem, és hozzákeverem a gránátalmaszirupot is. 2-3 órára mélyhűtőbe teszem, tálalás előtt megszórom a gránátalmamagokkal és a levendulalevelekkel.”
Jó étvágyat kívánok ezzel a nagy marok eperrel, amiből akár sorbét is lehet készíteni Zsolna receptje alapján: