„A párizsi nő ismeri a klasszikus ételeket. És minthogy nincs ideje elrontani a vacsoráját, néhány „trükköt” alkalmaz, amelyeket senkinek sem árul el.”
Idézet a könyvből
A párizsi nő gasztro-műveltségét több klasszikus étel elkészítéséhez kapcsolódó trükk aranyozza be. A könyv ( Berest-Diwan.Maigret-Mas: „Legyél Te is párizsi nő!”) – nagyon ötletesen – írja le a magyar ízlésnek is megfelelő recepteket. Ezúttal két finom édesség, a crepes (francia palacsinta) és a madártej receptjével lepem meg olvasóimat.
CREPES amit minden francia süt gyermekének gyertyaszentelőre. ( Gondolom, február 2-ra gondolnak a szerzők)
Hozzávalók 4 személyre:
Elkészítés: 10 perc
Pihentetés: 1 óra
Sütés: 4 perc palacsintánként ( 2-2 perc oldalanként)
Elkészítés menete:
Tegyük a lisztet egy nagy tálba. Készítsünk mélyedést a liszt-halom közepébe, üssük bele a tojásokat egészben, tegyük bele az olajat, cukrot, a sót, a vizet. Keverjük jól össze, amennyire csak tudjuk fakanállal. Fokozatosan higítsuk a tejjel, míg homogén masszát nem kapunk. Öntsük hozzá a sört, és hagyjuk pihenni a masszát tiszta konyharuhával letakarva egy órán keresztül. Melegítsünk fel egy nagy serpenyőt, amelyet olajjal átitatott papírtörlővel törlünk át előtte. Mérőkanállal öntsünk annyi tésztát bele, hogy 2-4 mm vastagon terüljön el benne. 2 perc sütés után feldobva vagy lapos késsel fordítsuk meg és süssük 2 percig ezt az oldalt is. Lekvár, gesztenyepüré, tejszínhab stb. – bármivel tálalhatjuk.
„A hagyomány azt írja elő, hogy tartsunk pénzérmét a kezünkben, mert az bőséget hoz a házra.”
A cukros-narancsos változat a „Crepes Suzette”.
MADÁRTEJ
Hozzávalók 6-8 személyre:
Elkészítés: 20 perc
Főzés: 15 perc
Pihentetés : 10 perc
Teljes idő: 45 perc
Elkészítés menete:
Készítsünk angol krémet. Forraljuk fel a tejet a vaníliával. Ha felforrt a tej, zárjuk el a tüzet és vegyük ki a vanília-rudat. Verjük fel a tojás-sárgákat a cukor felével (80 gr.), míg a keverék ki nem fehéredik és habos lesz. Öntsük hozzá a meleg tejet, majd tegyük vissza kis lángra a tűzre, hogy besűrűsödjön. Tegyünk egy kávéskanál lisztet a keverékbe, hogy kicsit sűrűbb legyen. Öntsük hozzá a lisztet és megállás nélkül kevergessük a fakanállal, anélkül, hogy felforrna. Akkor van kész a krém, amikor eltűnik a fehér hab a tetejéről. Hagyjuk kihűlni, majd tegyük a hűtőbe. Készítsük el a habpamacsokat. Tegyünk fel két liter vizet forralni egy nagy edénybe. Verjük keménnyé a tojásfehérjéket egy csipet sóval, majd keverjünk hozzá finoman 30 gr. cukrot. Két evőkanál segítségével formáljunk golyókat a habból, finoman tegyük a vízbe őket, majd habszedő kanállal szedjük ki, végül tegyük papírtörlőre. 1.2 percet számoljunk minden egyes habpamacshoz. Akkor vannak készen, ha megkeményedett a hab, ám vigyázzunk, ne hagyjuk kiszáradni őket! Tálalhatunk is. Angol krémmel töltött kelyhekbe tegyünk két-három pamacsot, és locsoljuk meg karamellával. Amennyiben otthon készítjük el a karamellát, egy evőkanálnyi adaghoz számoljunk 5 kockacukrot. Locsoljuk meg a cukrokat jó adag citromlével. Kis lángon melegítsük, és amikor kezd barnulni, öntsünk rá néhány csepp ecetet, hogy ne égjen oda.
Hogyan terítsünk – párizsi módra?
A teríték egyszerű, kissé bolondos: lehetnek más- más készletből. Így a poharakkal szembeni elvárások is teljesíthetőek: átlátszó, talpas, nem színes. A textil, monogramos zsebkendők bohókásan helyettesítik a tányérok alá elhelyezett textilszalvétákat. Terítő helyett „nagymamáink lenvászon lepedője tökéletesen megfelel.” A vizet és a bort mindig kancsóban vagy nyitott üvegben helyezzük el, de a vizet ne ásványvizes műanyag palack formájában.
A vacsorarendezés művészete párizsiasan
Nagyon szórakoztató a könyv azon részem ahol a vacsorarendezés trükkjeibe avatnak be a szerzők bennünket. „ Akárcsak Coco Chanel, mi se viseljünk el hatnál több vendéget az asztalnál.” Párizsban ahhoz, hogy egy vacsora jól sikerüljön, aperitifnek általában pezsgőt kell bontani, és kelyhekben jégkockát kell hozzá tálalni.” A vacsora rögtön a főétellel indul, és bőséges. „ Nem az a lényeg, hogy jól tudjunk főzni, hanem, hogy két receptet tökéletesen el tudjunk készíteni. Az egyik nagyon könnyű, utolsó pillanatos vacsorákra tökéletes, a másik bonyolult – ezzel lehet elkápráztatni a barátokat.” Megszívlelendő: „a háziasszonyon soha ne látszódjon, hogy összecsapnak a hullámok a feje felett.”
Egy kis ízelítő a franciák étkezési kultúrájából: