„Amikor a legnagyobb bajban vagyunk, rengeteget meríthetünk egy kutya néma, odaadó társaságából, melyet más forrásból nem kaphatnánk meg.”
Doris Day
A kutya az ember legjobb barátja - tartja a mondás. Ez így is van, ha barátunkat megfelelően, határok között neveljük, kielégítjük evési-ivási- mozgási szükségleteit.
A legfontosabb teendőnk, hogy olyan kutyát válasszunk, akivel harmonikus viszonyt tudunk kialakítani úgy, hogy a gazda marad a falkavezér. A kutyákkal kapcsolatos balesetek jó része annak tudható be, hogy a gazda nem készült fel arra, hogy a kutya az őseikre, a farkasokra jellemzően arra törekszik, hogy ő legyen a falkavezér, és ha a gazda határozatlan, a kutya a „fejére nő” és agresszívvá válik.
Lényeges, hogy figyelembe vegyük választásunknál a kutya méretén, szőrtípusán, vérmérsékletén kívül a mozgásigényét, azt, hogy pl. bírja-e a tartósabb egyedüllétet vagy elég neki, ha két utca hossznyit sétálunk vele napi kétszer-háromszor. Szem előtt kell tartanunk azt is, hogy a jövevényt valamennyi együtt élő családtagnak el kell fogadnia. Kis gyermek mellé ne vegyünk agresszivitásra hajlamos vagy nagytestű kutyát, főként, ha a kutyát szobakutyaként tartjuk.
A kutya vásárlásánál vagy befogadásánál tudnunk kell, hogy az állattartás teljes életmódváltozással jár, és hosszú távon befolyásolja életünket. Emellett jelentős anyagi költségek is járulnak a kutyatartáshoz. De mindez megéri, hiszen a kutya társasága jó kedvre derít, rendszerességre szoktat, szeretete feltétlen, jelenléte oldja a stresszt. A sétáltatás olyan mozgás, ami télen-nyáron, esőben-hóban, szélben „kötelező”, de így a gazda sem foglalkozik kifogáskereséssel, hogy miért ne mozduljon ki. A mozgástól nemcsak a gazda kedve lesz jobb, de vérkeringése is javul, a szívére is kedvező hatású.
Dr. David Brunner- Sam Stall szerzőpáros: „A kutya felhasználói kézikönyvében” igen hasznos tanácsokat, úgy nevezett gyorslistát fogalmaz meg már a kiválasztással kapcsolatban is.
Lássuk melyek a leglényegesebb szempontok kiskutya vásárlásakor:
A szerzők nagy hangsúlyt fektetnek továbbá az alábbiakra: „Arról is feltétlenül győződjünk meg, hogy kimondottan a fajtára jellemző, gyakorta előforduló genetikai rendellenességeket kiszűrték-e a kiskutyán (csípőizületi diszplázia, szívbetegségek, vakság stb.).”
Javasolják továbbá, hogy a vásárlás előtt nézessük meg állatorvossal a kutyust, hogy kiderüljön van-e szívzöreje, ortopédiai vagy egyéb problémája.
A szerzők azt a tippet adják, hogy ha már egy nemleges válasz is felmerül, alaposan gondoljuk meg a vásárlást.
A legközelebb a felnőtt kutya vásárlásánál követendő szempontokat tekintjük át, majd rátérünk a kutyatartás fontos elemeire.
Addig is – gyönyörködésre – közzéteszünk egy szép és barátságos kutyafotót: