„Egy a jelszónk: a béke, harcba boldog jövőért megyünk”
induló
Nincs annál nagyszerűbb és időszerűbb óhaj manapság, mint bizakodás a mielőbbi békében. Jó volna, ha ez nem csupán akarás kérdése lenne! Sokkal többen vagyunk pacifisták a világban, mint a háborút folytatók vagy pártolók. Sokkal többen vagyunk, akik pozitív gondolatokkal és hittel a rombolás, az emberi életek megnyomorítása, a gazdasági pusztulás megszüntetéséért fohászkodunk.
Yoko Ono kiállítása ezt a hitet közvetíti, és ezt az üzenetet hangsúlyozta L. Simon László, a Nemzeti Múzeum főigazgatója a kiállítás sajtótájékoztatóján. A béke igenlése - aktuálpolitikai üzenet nélkül – az értelmes párbeszéd fontossága az, amit a Yoko Ono tárlat zászlajára tűz. A politikai aktualitás annyi, hogy a belépődíjak a kárpátaljaiak megsegítésére szolgál. A békevágy a látogatók számával fejeződik ki.
Gulyás Márton kurátor bemutatta azt a szórólapot, melyet Yoko Ono álmodott meg 52 évvel ezelőtt – éppen november 27-én – a vietnámi háború ellenzőjeként. „War is over! If you want it – „A háborúnak vége! Ha akarod”– lett a mottója a jelen kiállításnak is. A tárlat november 27-én, Advent első vasárnapján nyílik meg, a zárónap pedig Yoko Ono 90. születésnapján, 2023. február 18-án lesz.
Yoko Onoról legtöbben annyit tudnak, hogy ő volt John Lennon, a Beatles együttes egyik alapítójának felesége, aki – a rossznyelvek szerint – egyik oka volt a Beatles felbomlásának. Ono azonban nem feleségként vonul be a kultúrtörténetbe, hanem képző- és iparművészként, zene- és alkotóművészként. Harminchárom zenei nagylemezt adott ki, 60 filmet készített, számos könyvet írt. Saját életművét önállóan építette ki. Gulyás Márton elmondta, hogy Yoko arisztokrata családból származik, szamurájok leszármazottja, a későbbi Akhito japán császár osztálytársa volt. A japánok nem örültek őszintén, hogy John Lennon feleség lett.
A tárlaton több mint 30 mű látható, mely a bécsi vagy prágai kiállításnál nagyobb darabszámú. Itt tekinthető meg a 21 verzióban elkészült fehér sakk-készlet két változata is, és a japán kultúrában különös szerepet betöltő kulcs ábrázolása – itt „Nyisd ki az elmédet!” – szerepben.
Nagyon szép gondolatot tár elénk a „Kívánságfa a békéért” installáció, melyre bárki békeüzeneteket tehet fel, békevágyának hangot adva, függetlenül attól, hogy a tárlatot megtekintette-e. Az üzeneteket az izlandi béketorony tövében helyezik el.
Egy különleges performance-ról még lényeges megemlékezni. A művész 1964-ban debütált a művészettörténet legelső művészeti akciójával, mely a „Levágott darab” címet viseli. A művésznő a helyszínen viselt, gyönyörű fehér ruhájából lehetett egy-egy darabot levágni azzal a céllal, hogy azt a szeretett személynek lehessen eljuttatni. Ez az előadás már számos alkalommal aratott sikert New Yorkban és a világ más nagyvárosában. A 9 alkalommal megtekinthető performance első előadásán Trill Zsolt kárpátaljai színész, míg az utolsón Yoko Ono és John Lennon fia, Sean Lennon lesz a fehér ruhát viselő személy.
A kiállítás igazi kuriózumként a béke jelképe lehet. Minél többen nézzük meg a különleges tárlatot, annál többen érezhetjük, hogy valamivel hozzájárultunk a háború kárpátaljai érintettjeinek megsegítéséhez.
Mivel mással zárhatnánk ezt a cikket, mint Lennon: Imagine c. dalával: